Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage data center

XenServer ma 10 lat!
XenServer ma 10 lat!

Dokładnie 10 lat temu, końcem sierpnia 2006 roku firma XenSource, sponsorująca prace nad otwartoźródłowym hypervisorem Xen, wydała pierwszą komercyjną wersję produktu do wirtualizacji, skierowaną do firm każdej wielkości - XenEnterprise (nazwa kodowa 'Burbank') - bazującą na Xen 3.0.0.

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2015 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2015 roku

Certyfikacja IT stanowi niezbędny element w wielu obszarach. Chcąc aktywnie uczestniczyć w rynku pracy, należy stale podnosić swoje kwalifikacje, a certyfikacja jest jedną z metod pozwalających na usystematyzowanie i poszerzenie wiedzy. Posiadanie odpowiednich certyfikatów niejednokrotnie jest elementem wymaganym po...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!
Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!

Altaro Software, dostawca rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych, znany głównie ze swojego flagowego produktu VM Backup, pozwalającego na tworzenie kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających w środowisku Microsoft Hyper-V i VMware vSphere, udostępnił portal online, zbudowany specjalnie z myślą o dostawcach us...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)
Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)

Wraz z rozwojem technologii wirtualizacji i wynikającymi z tego zmianami krajobrazu środowisk IT, zmienia się podejście do ochrony danych. Z wirtualizacją przegrało wiele rozwiązań zaprojektowanych z myślą o środowiskach fizycznych. Na rynku pojawiły się nowe rozwiązania, opracowane z myślą o środowiskach wirtualnyc...

Czytaj więcej...

Wchodzisz w chmurę? Sprawdź umowę by uniknąć kosztownych perturbacji
Wchodzisz w chmurę? Sprawdź umowę by uniknąć kosztownych perturbacji

Współpraca z niewłaściwym dostawcą usług chmurowych może mieć swoje nieprzyjemne konsekwencje. Ważne jest by potencjalni klienci wiedzieli dokładnie na co się decydują wybierając chmurę obliczeniową. Migracja do chmury, to kluczowa decyzja biznesowa, niosąca ze sobą długoterminowe skutki. Jeżeli chcesz skorzystać z ...

Czytaj więcej...

Microsoft PowerShell z otwartym kodem dla Linuksa i OS X
Microsoft PowerShell z otwartym kodem dla Linuksa i OS X

Po otwarciu źródeł .Net, wydaniu otwartego Visual Studio Code, udostępnieniu silnika Chakra Javascript, zapowiedzi wydania SQL Server dla systemów Linux i szerokiemu wsparciu maszyn wirtualnych z linuksami przez hypervisor Hyper-V i chmurę Azure, gigant z Redmond zrobił kolejny krok w stronę świata open source. Micr...

Czytaj więcej...

Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security
Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security

Tylko jedna trzecia (34%) osób przebadanych w ramach nowego projektu Intel Security uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury obliczeniowej. Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do ...

Czytaj więcej...

Aktualności

Debian 6.0 Squeeze dostępny!

DebianWydano stabilną wersję Debiana 6.0, znaną i cenioną wśród użytkowników i administratorów dystrybucję Linuksa, rozwijaną pod nazwą kodową Squeeze. System w stabilnym wydaniu po raz pierwszy zawiera oficjalnie jądro systemu inne niż Linux. Dwie architektury, kfreebsd-i386 oraz kfreebsd-amd64, używają jądra FreeBSD z zestawem narzędzi GNU.


Squeeze zawiera (oprócz powyższych) dziewięć wersji z jądrem Linux dla architektur: 32-bitowych PC (i386), 64-bitowych PC (amd64), Intel Itanium (ia64), Sun/Oracle SPARC (sparc), procesorów Motorola/IBM PowerPC (powerpc),  MIPS big-endian (mips), MIPS little-endian (mipsel), IBM S/390 (s390) oraz ARM EABI (armel).

System wyposażony w jądra Linux 2.6.32 i FreeBSD 8.1 zawiera popularne środowiska graficzne, m.in. KDE, GNOME, Xfce, LXDE i  Fluxbox.

Linux Debian 6.0 idealnie nadaje się dla różnorodnych instalacji, począwszy od komputerów biurowych, laptopów i netbooków, serwerów oraz wysokowydajnych klastrów, po różnego rodzaju urządzenia przenośne i wbudowane.

Istotną nowością wprowadzoną w wersji 6.0 jest całkowicie wolne jądro, przez co w systemie nie znajdziemy żadnych własnościowych rozwiązań. Niewolne elementy systemu zostały przesunięte do odseparowanych paczek. Dzięki temu użytkownicy mogą nie instalować elementów jądra pozbawionych kodu źródłowego, jeśli jednak są one im potrzebne mają możliwość ich doinstalowania.

Wśród pakietów, które pojawiły się po raz pierwszy w stabilnym wydaniu Debiana znaleźć można pakiet programów do monitorowania Icinga, program do zarządzania pakietami Centrum Oprogramowania (znany z Ubuntu), menedżer sieci wicd, oprogramowanie do klastrów corosync oraz program do wirtualizacji lxc.

LXC (Linux Containers) to wirtualizacja będąca lisnuksowym odpowiednikiem BSD Jail. Nie wymaga ona wsparcia procesora z technologią wirtualizacji.

Instalator Debiana został znacznie usprawniony. Uproszczono wybór języka, ustawień klawiatury, partycjonowanie LVM, RAID oraz szyfrowanych woluminów. Dodano wsparcie dla systemu plików ext4 i Btrfs oraz ZFS dla architektur kFreeBSD. Instalator dostępny jest w 70 językach, w tym w polskim.

Administratorzy korzystający na co dzień z poprzedniego wydania (5.0 Lenny) powinni pamiętać, że zgodnie z polityką Projektu, po roku od wydania Debiana 6.0 zakończone zostanie świadczenie wsparcia bezpieczeństwa dla edycji 5.0. Do tego czasu instalacje powinny zostać zaktualizowane.

-> Pobierz Debian 6.0

Skomentuj na forum