Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center
Altaro VM Backup

Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security
Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security

Tylko jedna trzecia (34%) osób przebadanych w ramach nowego projektu Intel Security uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury obliczeniowej. Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do ...

Czytaj więcej...

Raport Veeam: ciągłość działania usług IT poważnym wyzwaniem dla polskich firm
Raport Veeam: ciągłość działania usług IT poważnym wyzwaniem dla polskich firm

Badanie firmy Veeam Software, innowacyjnego dostawcy rozwiązań, które zapewniają stałą dostępność na potrzeby przedsiębiorstw działających non stop (Availability for the Always-On Enterprise), pokazuje, że ponad połowa organizacji w Polsce zmaga się z przystosowaniem firmowej infrastruktury do wymogów now...

Czytaj więcej...

Bezpieczeństwo IT - w chmurze czy lokalnie?
Bezpieczeństwo IT - w chmurze czy lokalnie?

Jak wskazuje Gartner jednym z głównych trendów w gospodarce światowej jest dziś Cloud Shift, czyli coraz silniejszy nacisk na wykorzystanie chmury obliczeniowej. Analitycy tej firmy twierdzą, że do 2020 roku niewykorzystywanie chmury będzie w przedsiębiorstwach zjawiskiem tak rzadkim, jak obecnie brak dos...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup 7.6 na horyzoncie!
Altaro VM Backup 7.6 na horyzoncie!

Wielkimi krokami zbliża się nowe wydanie Altaro VM Backup, rozwiązania przeznaczonego do tworzenia kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających pod kontrolą hypervisorów Microsoft Hyper-V oraz VMware vSphere/ESXi. W nowej wersji Altaro VM Backup oznaczonej numerem 7.6 wprowadzono kilka istotnych usprawnień. ...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2017 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2017 roku

Od specjalistów IT bardzo często wymaga się posiadania dodatkowych certyfikatów potwierdzających umiejętności w obszarze, za który są odpowiedzialni. Odpowiednie certyfikaty, w parze z posiadanymi kompetencjami oraz determinacja związana ze zdobywaniem wiedzy, często pomagają wspiąć się na kolejn...

Czytaj więcej...

Inwestycje w chmurę będą rosły o blisko 19 proc. rocznie
Inwestycje w chmurę będą rosły o blisko 19 proc. rocznie

Polskie firmy coraz powszechniej wdrażają rozwiązania oparte na chmurze obliczeniowej, doceniając korzyści oraz oszczędności w wydatkach na IT. Eksperci prognozują, że rynek ten będzie w najbliższych latach rósł skokowo, a technologia cloud computing wkrótce będzie w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby biznesowe fir...

Czytaj więcej...

Dwie trzecie firm z sektora MŚP już wybrało chmurę
Dwie trzecie firm z sektora MŚP już wybrało chmurę

Z raportu "Chmura w MŚP. Zaufanie czy ostrożność przedsiębiorców?" opracowanego przez Onex Group wynika, że już 67 procent małych i średnich firm w Polsce korzysta z rozwiązań chmurowych. W porównaniu z badaniami przeprowadzonymi przed rokiem odnotowano 16 procentowy wzrost. Choć na pierwszy rzut oka taki...

Czytaj więcej...

Aktualności

Riverbed - Trendy na 2011 rok

RiverbedRok 2010 był rokiem definiowania i zrozumienia cloud computing. 2011 będzie rokiem lepszego zrozumienia i maksymalizacji sieci WAN. Przedsiębiorstwa będą szukać szybkich, bezpiecznych i opłacalnych rozwiązań, które bezproblemowo zintegrują się z obecna infrastrukturą. Rozwiązania te muszą oferować firmom elastyczność oraz łatwość w zarządzaniu i wdrożeniu. 

 

Wojciech Gołębiowski, Regional Sales Manager Eeastern Europe z Riverbed Technology, podsumowuje 2010 rok i wymienia 10 najważniejszych trendów na Nowy Rok.

1. Dojrzewanie Cloud Computing - Niezależnie czy publiczna, prywatna lub hybrydowa chmura, coraz więcej przedsiębiorstw dostrzega jej korzyści. W 2011 roku, zobaczymy dojrzewanie rozwiązań chmury publicznej dla serwerów i pamięci masowej. Widzieliśmy już wdrożenia na Amazon EC2 lub Microsoft Online dla aplikacji oraz w Amazon S3 i EMC Atmos do przechowywania (could storage). Dzisiaj przedsiębiorstwa i instytucje publiczne znacznie lepiej rozumieją korzyści i ograniczeń zarówno prywatnych jak i publicznych modeli chmur. Posiadając taką wiedzę decydenci będą mogli określić, kiedy i gdzie chmura ma sens dla ich organizacji.

2. Konsolidacja i wirtualizacja na poziomie oddziału - Konsolidacja oddziałów zdalnych, czyli  integracja wielu aplikacji i funkcjonalności w ramach pojedynczego urządzenia minimalizuje wykorzystanie przestrzeni i pobór energii, a zmaksymalizuje wykorzystanie sprzętu oraz upraszcza zarządzanie. Konsolidując serwery przedsiębiorstwa i instytucje publiczne będą także czerpać korzyści z niższych kosztów administracji przy korzystaniu z usług swoich oddziałów. Osiągną to wykorzystując wirtualizację do centralizacji i skupienia pozostałych usług w oddziale.

3. Praca i życie w zwirtualizowanym świecie - co prawda moda na grę Second Life przeminęła, ale trend w kierunku wirtualizacji nie przemija i staje się ona coraz bardziej powszechnym zjawiskiem w środowisku biznesowym. Przedsiębiorstwa, które zaczęły już wirtualizować swoje centra danych, poszerzą wykorzystanie wirtualizacji w oddziałach zdalnych, a zainteresowanie technologią VDI (Virtual Desktop Infrastructure) będzie rosło.

4. Mniej taśm do back-upu - Koszty, złożoność i ryzyko przenoszenia ręcznie danych na taśmach spowoduje, że 2011 przyniesie wzrost replikacji i back-up w oparciu o infrastrukturę sieci. Zastąpią one tradycyjne taśmy zapisywane na wypadek konieczności odzyskiwania danych (DR). Dla dzisiejszych przedsiębiorstw, które operują coraz większą ilością danych i rozwijają zdalne biura, stworzenie niezawodnej infrastruktury i strategii odzyskiwania danych będzie kluczowym komponentem bezpieczeństwa.

5. Uzależnienie od sieci rozległych będzie rosło - Zastosowanie aplikacji biznesowych, w tym aplikacji multimedialnych (VoIP, wideo i szereg innych) oraz cloud computing, spowoduje wzrost przepływu danych i tym samym coraz większe uzależnienie od sieci rozległych (WAN). Jeśli dodamy do tego rosnącą liczbę pracowników mobilnych i zdalnych oddziałów, a także zdalne tworzenie kopii zapasowych, konieczność archiwizacji i odzyskiwania danych w sieci WAN, okazuje się, że efektywne funkcjonowanie sieci będzie mieć krytyczne znaczenie dla przedsiębiorstw w 2011 roku.

6. Wydajność pozostanie najważniejsza - Pokonywanie wyzwań  związanych z wydajnością aplikacji i sieci pozostanie ważnym elementem w 2011. Przedsiębiorstwa w dalszym ciągu będą poszukiwać sposobów, aby ich infrastruktura IT pozostała opłacalna, elastyczna i efektywna. Optymalizacja sieci WAN na wielu poziomach - sprzętu i oprogramowania - pomaga przedsiębiorstwom wdrożyć odpowiednie rozwiązania w celu przyspieszenia procesu migracji danych i aplikacji w dowolnym miejscu, w dowolnym czasie.

7. Dalszy wzrost mobilności dzięki nowym urządzeniom - Wraz z rosnącą liczbą podróżujących pracowników, potrzebować będziemy rozwiązań, które zaspokoją ich potrzeby dostępu do sieci w każdym miejscu i czasie. Narzędzia, które będą szybkie i bezpieczne. Już teraz widzimy, wzrost zainteresowania urządzeniami klasy tablet (jak Apple iPad czy Samsung Galaxy Tab). Sieci Wi-Fi są również w polskich realiach coraz powszechniej dostępne w portach lotniczych, hotelach, kawiarniach, jak i nawet restauracjach szybkiej obsługi.

8. Pełna przejrzystość sieci - Ze względu na rosnącą zależność od sieci WAN z rosnącą liczbą danych, pracowników zdalnych i mobilnych oraz nowych aplikacji, działy IT poszukują lepszych narzędzi do wglądu i analizy sieci. Szczegółowe i wszechstronne możliwości raportowania pozwolą wskazać i zaalarmować o problemach w sieci przedsiębiorstwa na poziomie aplikacji, położenia geograficznego czy komputera danego użytkownika.

9. Popularyzacja modelu Managed Services - 2010 przyniósł więcej zarządzanych usług oferowanych przez dostawców, takich jak Verizon, Orange Business Services i BT oraz integratorów systemów, jak HP i IBM. Trend ten utrzyma się w 2011 roku.
 
10. Zwiększenie zasięgu i efektywności komunikacji - Łączność satelitarna przeszła długą drogę od czasów radzieckiego Sputnika i służy dzisiaj firmom do komunikowania się z nawet najbardziej odległymi punktami na kuli ziemskiej. Dlatego w 2011 r., przedsiębiorstwa i rządy nadal będą szukać rozwiązań, które zwiększą efektywność transmisji.

Źródło: Riverbed
Skomentuj na forum