Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center
Altaro VM Backup

#VeeamON2017 - Rozszerzenie platformy Veeam Availability
#VeeamON2017 - Rozszerzenie platformy Veeam Availability

Firma Veeam Software, w trakcie konferencji VeeamON 2017, poinformowała o rozszerzeniu platformy Veeam ‘Always-On Cloud’ Availability Platform o nowy framework Universal Storage API oraz rozszerzenie ekosystemu partnerów strategicznych.

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!
Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!

Altaro Software, dostawca rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych, znany głównie ze swojego flagowego produktu VM Backup, pozwalającego na tworzenie kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających w środowisku Microsoft Hyper-V i VMware vSphere, udostępnił portal online, zbudowany specjalnie z myślą o dostawcach us...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)
Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)

Wraz z rozwojem technologii wirtualizacji i wynikającymi z tego zmianami krajobrazu środowisk IT, zmienia się podejście do ochrony danych. Z wirtualizacją przegrało wiele rozwiązań zaprojektowanych z myślą o środowiskach fizycznych. Na rynku pojawiły się nowe rozwiązania, opracowane z myślą o środowiskach wirtualnyc...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku

Certyfikacja wśród specjalistów z branży IT jest elementem często pożądanym przez pracodawców. By aktywnie uczestniczyć w rynku pracy, należy stale podnosić swoje kwalifikacje. Odpowiednie certyfikaty idąc w parze z posiadanymi i rozwijanymi umiejętnościami oraz determinacja związana ze zdobywaniem wiedzy, niejednok...

Czytaj więcej...

Pięć głównych zasad zarządzania danymi
Pięć głównych zasad zarządzania danymi

Obecnie centralnym elementem każdej działalności biznesowej są dane. Firmy chcą z nich aktywnie korzystać bez względu na miejsce, w którym dane te są przechowywane. W przemówieniu inaugurującym konferencję Commvault GO 2016, Robert Hammer, prezes i dyrektor generalny firmy Commvault, przedstawił pięć podstawowych za...

Czytaj więcej...

Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security
Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security

Tylko jedna trzecia (34%) osób przebadanych w ramach nowego projektu Intel Security uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury obliczeniowej. Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do ...

Czytaj więcej...

Aktualności

Superkomputery a rozwój polskiej nauki

NewsNa konferencji zorganizowanej przez firmę Hewlett-Packard Polska pod patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, pt. „Superkomputery a nowoczesne projekty badawcze”, przedstawiciele środowiska naukowego, biznesowego oraz administracji rządowej, rozmawiali o rosnącym potencjale polskiej nauki, wspieranej systemami o najpotężniejszej mocy obliczeniowej.


Inspiracją do spotkania w tak znamienitym gronie było zajęcie wysokiej pozycji polskich superkomputerów na ogłoszonej w zeszłym tygodniu, prestiżowej liście TOP500. Ranking TOP500 prezentuje największe klastry obliczeniowe na świecie.

Na konferencji w roli prelegentów wystąpiła m. in. prof. dr hab. Maria E. Orłowska, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego; prof. dr hab. inż. Kazimierz Wiatr, dyrektor Akademickiego Centrum Komputerowego CYFRONET AGH (ośrodka posiadającego obecnie  najmocniejsze systemy obliczeniowe w Polsce), Paweł Czajkowski, prezes HP Polska oraz dyrektorzy Naukowych Ośrodków Obliczeniowych.

Spośród sześciu polskich superkomputerów notowanych na aktualnej liście TOP500, aż pięć zostało wyprodukowanych przez HP. Wszystkie wykorzystują rozwiązanie HP BladeSystem.BL2x220c. Charakteryzują się one tym, że zajmują mało miejsca i oferują bardzo dużą moc obliczeniową przy niskim poborze prądu i wydzielają niedużo ciepła. HP BladeSystem stanowi najpopularniejszą platformę sprzętową na całej liście TOP500.

"Stan polskiej infrastruktury informatycznej nauki oceniam jako dobry" - powiedziała minister Maria E. Orłowska. "Moc obliczeniowa, do której mają dostęp polscy naukowcy, pozwala nam realizować prestiżowe projekty badawcze na równi z innymi krajami Europy. Z tak wyposażonymi ośrodkami doskonale wpisujemy się w rynek światowy, systematycznie wzmacniając naszą pozycję."

Wybrane projekty realizowane przy wsparciu polskich superkomputerów:

1) PL-Grid - Polska Infrastruktura Informatycznego Wspomagania Nauki w Europejskiej Przestrzeni Badawczej
Projekt dostarczy polskiej społeczności naukowej usług informatycznych opartych na gridowych klastrach komputerowych, służących e-Science w różnych dziedzinach; infrastruktura musi być kompatybilna i interoperabilna z gridem europejskim i światowym. System będzie skalowalny i pozwoli na dołączenie instytutów badawczych, czy „platform technologicznych”; będzie mógł być wykorzystany przez administrację państwową, zespoły zarządzania kryzysowego, czy jednostki przemysłowe.

W wyniku realizacji projektu powstanie otwarta ogólnopolska infrastruktura gridowa wspierająca uprawianie nauki w sposób umożliwiający integrację danych doświadczalnych i wyników zaawansowanych symulacji komputerowych.

Podstawowym celem projektu jest uzyskanie znaczącego wzrostu udostępnianej mocy obliczeniowej - o ok. 215 TFLOPS oraz pamięci dyskowej o ok. 2500 TB, a także zbudowanie systemu gridowego umożliwiającego efektywne i innowacyjne wykorzystywanie powstałej infrastruktury sprzętowej.

2) POWIEW - Program Obliczeń Wielkich Wyzwań Nauki i Techniki
Celem projektu jest udostępnienie w polskich centrach Komputerów Dużej Mocy nowych architektur obliczeniowych, które pozwolą na prowadzenie badań wymagających przetwarzania obliczeniowego o skali dotychczas zarezerwowanej dla nielicznych ośrodków zagranicznych.

Główne założenia:
• utworzenie infrastruktury obliczeniowej najwyższej wydajności oraz udostępnienie, z zapewnieniem wsparcia naukowego i programistycznego, do realizacji projektów o uznanej za szczególnie istotną wartości merytorycznej i udokumentowanych parametrach obliczeniowych
• utworzenie krajowego centrum kompetencji w zakresie rozwoju modeli obliczeniowych i ich zoptymalizowanych wersji dla wiodących klas architektur komputerowych generacji petaskalowych, który m.in. przejmie koordynację działań badawczych i rozwojowych w zakresie nauk obliczeniowych o strategicznym znaczeniu w nauce, technice i gospodarce
• utworzenie ośrodka kompetencji w dziedzinie wielkoskalowej analizy danych i modelowania wizualnego

3) PLATON - Platforma Obsługi Nauki PLATON
Projekt PLATON zakłada budowę i uruchomienie 5 następujących usług działających w oparciu o sieć PIONIER:
• Usług wideokonferencji, które zrealizowane będą poprzez budowę wysokiej jakości, bezpiecznego systemu wideokonferencyjnego umożliwiającego zarówno połączenia punkt-punkt jak i połączenia pomiędzy wieloma lokalizacjami jednocześnie oraz zapewnią możliwość rejestracji poszczególnych wideokonferencji i ich odtworzenia.
• Usług eduroam polegających na prostym i bezpieczny roamingu osób ze środowiska nauki i szkolnictwa wyższego w Polsce poprzez uruchomienie we wszystkich sieciach MAN i centrach KDM wzorcowych, bezpiecznych systemów dostępu do sieci bezprzewodowej.
• Usług kampusowych, które zbudowane będą w oparciu o innowacyjną infrastrukturę obliczeniowo-usługową, o zasięgu ogólnokrajowym, dostarczającą aplikacji na żądanie, zdolną zapewnić szerokiemu gronu użytkowników ze środowisk akademickich i badawczych elastyczny, skalowalny dostęp do specyficznych aplikacji, zarówno w systemie MS Windows, jak i Linux.
• Usług powszechnej archiwizacji polegających na udostępnieniu w skali kraju funkcjonalności zdalnej archiwizacji i backupu. Usługa, zwiększająca ochronę danych w czasie rzeczywistym, jest jednym z elementów koniecznych do zwiększenia niezawodności funkcjonowania każdej jednostki przyłączonej do sieci PIONIER.
• Usług naukowej interaktywnej telewizji HD: udostępnienie środowisku naukowemu krajowej platformy dystrybucji naukowej interaktywnej telewizji HD i świadczenie w sieci PIONIER usług opartych o treści cyfrowe o wysokiej rozdzielczości dla nauki, edukacji i telemedycyny.

Skomentuj na forum