Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity
Najlepsze kursy internetowe w kategorii IT i oprogramowanie

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Aktualności

Superkomputery a rozwój polskiej nauki

NewsNa konferencji zorganizowanej przez firmę Hewlett-Packard Polska pod patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, pt. „Superkomputery a nowoczesne projekty badawcze”, przedstawiciele środowiska naukowego, biznesowego oraz administracji rządowej, rozmawiali o rosnącym potencjale polskiej nauki, wspieranej systemami o najpotężniejszej mocy obliczeniowej.


Inspiracją do spotkania w tak znamienitym gronie było zajęcie wysokiej pozycji polskich superkomputerów na ogłoszonej w zeszłym tygodniu, prestiżowej liście TOP500. Ranking TOP500 prezentuje największe klastry obliczeniowe na świecie.

Na konferencji w roli prelegentów wystąpiła m. in. prof. dr hab. Maria E. Orłowska, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego; prof. dr hab. inż. Kazimierz Wiatr, dyrektor Akademickiego Centrum Komputerowego CYFRONET AGH (ośrodka posiadającego obecnie  najmocniejsze systemy obliczeniowe w Polsce), Paweł Czajkowski, prezes HP Polska oraz dyrektorzy Naukowych Ośrodków Obliczeniowych.

Spośród sześciu polskich superkomputerów notowanych na aktualnej liście TOP500, aż pięć zostało wyprodukowanych przez HP. Wszystkie wykorzystują rozwiązanie HP BladeSystem.BL2x220c. Charakteryzują się one tym, że zajmują mało miejsca i oferują bardzo dużą moc obliczeniową przy niskim poborze prądu i wydzielają niedużo ciepła. HP BladeSystem stanowi najpopularniejszą platformę sprzętową na całej liście TOP500.

"Stan polskiej infrastruktury informatycznej nauki oceniam jako dobry" - powiedziała minister Maria E. Orłowska. "Moc obliczeniowa, do której mają dostęp polscy naukowcy, pozwala nam realizować prestiżowe projekty badawcze na równi z innymi krajami Europy. Z tak wyposażonymi ośrodkami doskonale wpisujemy się w rynek światowy, systematycznie wzmacniając naszą pozycję."

Wybrane projekty realizowane przy wsparciu polskich superkomputerów:

1) PL-Grid - Polska Infrastruktura Informatycznego Wspomagania Nauki w Europejskiej Przestrzeni Badawczej
Projekt dostarczy polskiej społeczności naukowej usług informatycznych opartych na gridowych klastrach komputerowych, służących e-Science w różnych dziedzinach; infrastruktura musi być kompatybilna i interoperabilna z gridem europejskim i światowym. System będzie skalowalny i pozwoli na dołączenie instytutów badawczych, czy „platform technologicznych”; będzie mógł być wykorzystany przez administrację państwową, zespoły zarządzania kryzysowego, czy jednostki przemysłowe.

W wyniku realizacji projektu powstanie otwarta ogólnopolska infrastruktura gridowa wspierająca uprawianie nauki w sposób umożliwiający integrację danych doświadczalnych i wyników zaawansowanych symulacji komputerowych.

Podstawowym celem projektu jest uzyskanie znaczącego wzrostu udostępnianej mocy obliczeniowej - o ok. 215 TFLOPS oraz pamięci dyskowej o ok. 2500 TB, a także zbudowanie systemu gridowego umożliwiającego efektywne i innowacyjne wykorzystywanie powstałej infrastruktury sprzętowej.

2) POWIEW - Program Obliczeń Wielkich Wyzwań Nauki i Techniki
Celem projektu jest udostępnienie w polskich centrach Komputerów Dużej Mocy nowych architektur obliczeniowych, które pozwolą na prowadzenie badań wymagających przetwarzania obliczeniowego o skali dotychczas zarezerwowanej dla nielicznych ośrodków zagranicznych.

Główne założenia:
• utworzenie infrastruktury obliczeniowej najwyższej wydajności oraz udostępnienie, z zapewnieniem wsparcia naukowego i programistycznego, do realizacji projektów o uznanej za szczególnie istotną wartości merytorycznej i udokumentowanych parametrach obliczeniowych
• utworzenie krajowego centrum kompetencji w zakresie rozwoju modeli obliczeniowych i ich zoptymalizowanych wersji dla wiodących klas architektur komputerowych generacji petaskalowych, który m.in. przejmie koordynację działań badawczych i rozwojowych w zakresie nauk obliczeniowych o strategicznym znaczeniu w nauce, technice i gospodarce
• utworzenie ośrodka kompetencji w dziedzinie wielkoskalowej analizy danych i modelowania wizualnego

3) PLATON - Platforma Obsługi Nauki PLATON
Projekt PLATON zakłada budowę i uruchomienie 5 następujących usług działających w oparciu o sieć PIONIER:
• Usług wideokonferencji, które zrealizowane będą poprzez budowę wysokiej jakości, bezpiecznego systemu wideokonferencyjnego umożliwiającego zarówno połączenia punkt-punkt jak i połączenia pomiędzy wieloma lokalizacjami jednocześnie oraz zapewnią możliwość rejestracji poszczególnych wideokonferencji i ich odtworzenia.
• Usług eduroam polegających na prostym i bezpieczny roamingu osób ze środowiska nauki i szkolnictwa wyższego w Polsce poprzez uruchomienie we wszystkich sieciach MAN i centrach KDM wzorcowych, bezpiecznych systemów dostępu do sieci bezprzewodowej.
• Usług kampusowych, które zbudowane będą w oparciu o innowacyjną infrastrukturę obliczeniowo-usługową, o zasięgu ogólnokrajowym, dostarczającą aplikacji na żądanie, zdolną zapewnić szerokiemu gronu użytkowników ze środowisk akademickich i badawczych elastyczny, skalowalny dostęp do specyficznych aplikacji, zarówno w systemie MS Windows, jak i Linux.
• Usług powszechnej archiwizacji polegających na udostępnieniu w skali kraju funkcjonalności zdalnej archiwizacji i backupu. Usługa, zwiększająca ochronę danych w czasie rzeczywistym, jest jednym z elementów koniecznych do zwiększenia niezawodności funkcjonowania każdej jednostki przyłączonej do sieci PIONIER.
• Usług naukowej interaktywnej telewizji HD: udostępnienie środowisku naukowemu krajowej platformy dystrybucji naukowej interaktywnej telewizji HD i świadczenie w sieci PIONIER usług opartych o treści cyfrowe o wysokiej rozdzielczości dla nauki, edukacji i telemedycyny.

Skomentuj na forum

Logowanie i rejestracja