Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage data center

XenServer ma 10 lat!
XenServer ma 10 lat!

Dokładnie 10 lat temu, końcem sierpnia 2006 roku firma XenSource, sponsorująca prace nad otwartoźródłowym hypervisorem Xen, wydała pierwszą komercyjną wersję produktu do wirtualizacji, skierowaną do firm każdej wielkości - XenEnterprise (nazwa kodowa 'Burbank') - bazującą na Xen 3.0.0.

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2015 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2015 roku

Certyfikacja IT stanowi niezbędny element w wielu obszarach. Chcąc aktywnie uczestniczyć w rynku pracy, należy stale podnosić swoje kwalifikacje, a certyfikacja jest jedną z metod pozwalających na usystematyzowanie i poszerzenie wiedzy. Posiadanie odpowiednich certyfikatów niejednokrotnie jest elementem wymaganym po...

Czytaj więcej...

Microsoft PowerShell z otwartym kodem dla Linuksa i OS X
Microsoft PowerShell z otwartym kodem dla Linuksa i OS X

Po otwarciu źródeł .Net, wydaniu otwartego Visual Studio Code, udostępnieniu silnika Chakra Javascript, zapowiedzi wydania SQL Server dla systemów Linux i szerokiemu wsparciu maszyn wirtualnych z linuksami przez hypervisor Hyper-V i chmurę Azure, gigant z Redmond zrobił kolejny krok w stronę świata open source. Micr...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)
Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)

Wraz z rozwojem technologii wirtualizacji i wynikającymi z tego zmianami krajobrazu środowisk IT, zmienia się podejście do ochrony danych. Z wirtualizacją przegrało wiele rozwiązań zaprojektowanych z myślą o środowiskach fizycznych. Na rynku pojawiły się nowe rozwiązania, opracowane z myślą o środowiskach wirtualnyc...

Czytaj więcej...

Wchodzisz w chmurę? Sprawdź umowę by uniknąć kosztownych perturbacji
Wchodzisz w chmurę? Sprawdź umowę by uniknąć kosztownych perturbacji

Współpraca z niewłaściwym dostawcą usług chmurowych może mieć swoje nieprzyjemne konsekwencje. Ważne jest by potencjalni klienci wiedzieli dokładnie na co się decydują wybierając chmurę obliczeniową. Migracja do chmury, to kluczowa decyzja biznesowa, niosąca ze sobą długoterminowe skutki. Jeżeli chcesz skorzystać z ...

Czytaj więcej...

Jak dbać o bezpieczeństwo chmury i usług chmurowych?
Jak dbać o bezpieczeństwo chmury i usług chmurowych?

Jakie są realia współczesnej chmury? Co musiało ulec zmianie, by chmura nadawała się do zastosowań wymagających wysokiego stopnia bezpieczeństwa? I co jest wymagane oraz zalecane, aby krytyczne funkcje biznesowe oraz poufne dane były skutecznie chronione w chmurze? To tylko kilka z kluczowych pytań, które warto sobi...

Czytaj więcej...

VMware zapowiada vSphere 6.5 - #VMworld
VMware zapowiada vSphere 6.5 - #VMworld

Podczas konferencji VMworld 2016 Europe trwającej w Barcelonie, firma VMware zapowiedziała nową wersję platformy wirtualizacji stanowiącej fundament dla chmur hybrydowych (hybrid cloud) i centrum danych definiowanych programowo (Software-defined Data Center, SDDC) - vSphere 6.5. Podanie tej informacji podczas europe...

Czytaj więcej...

Aktualności

Polska umacnia pozycję na liście Superkomputerów

NewsNa ogłoszonej wczoraj prestiżowej liście TOP500, prezentującej najsilniejsze systemy komputerowe na świecie, znalazło się sześć superkomputerów z Polski.


Istotnym jest fakt, że pięć maszyn zostało wyprodukowanych przez HP. Wszystkie z nich zostały zbudowane w oparciu o technologię HP BladeSystem BL2x220c, która jednocześnie stanowi najpopularniejszą platformę serwerową na całej liście.

Uznany za najmocniejszy system w Polsce klaster ”Zeus”, znajduje się w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH. Oferując wydajność 88 TFLOPS uplasował się na 84 pozycji na liście TOP500. Stanowi on część ogólnopolskiego rozproszonego systemu obliczeniowego PL Grid, służącego naukowcom z różnych dziedzin takich, jak np. fizyka wysokich energii, biochemia, astronomia czy mechanika, do prowadzenia obliczeń naukowych.

„Moc obliczeniowa posiadanego przez Cyfronet klastra Zeus, a tym samym jego wysoka pozycja w międzynarodowym rankingu superkomputerów TOP500 jest wynikiem konsekwentnych inwestycji w polską infrastrukturę informatyczną dla nauki, mających na celu zapewnienie środowisku naukowemu nowoczesnych narzędzi badawczych na światowym poziomie.  Jestem przekonany, że w najbliższej perspektywie przyczynią się one do wielu odkryć i wynalazków dokonanych w naszym kraju” - powiedział prof. Kazimierz Wiatr, dyrektor ACK Cyfronet AGH.

Wśród polskich systemów wyprodukowanych przez HP na liście TOP500 znalazł się również pracujący w Poznańskim Centrum Superkomputerowo - Sieciowym (PCSS) klaster „Reef”, a także nowy w tym rankingu klaster „Supernova” z Wrocławskiego Centrum Sieciowo - Supekomputerowego. Poza klastrami obliczeniowym przeznaczonymi do badań naukowych, na aktualnej liście TOP500, znalazły się również liczące po ponad 1000 serwerów farmy portali internetowych: nk.pl oraz Allegro.pl (którego właścicielem jest firma QXL Poland).

Wysoka pozycja polskich superkomputerów
W ostatnich rankingach TOP500 prezentowanych było zawsze kilka superkomputerów z Polski, które uzyskiwały bardzo dobry wynik, w porównaniu do systemów innych krajów, odgrywających na świecie wiodącą rolę w rozwijaniu nowych technologii. Pod względem liczby superkomputerów posiadanych przez dane państwo, Polska jest 9. krajem na świecie i 5. w Europie (nasz kraj plasuje się za Niemcami, Francją, Wielką Brytanią i Rosją). Dobry wynik Polski to rezultat systematycznej rozbudowy klastrów obliczeniowych, współfinansowanych, m.in. przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz władze samorządowe przy wykorzystaniu funduszy unijnych. Duże znaczenie miał także dokonujący się w ostatnich latach, szybki rozwój portali internetowych mogących konkurować ze światowymi potęgami, nie tylko na rynku lokalnym.

Oparta na standardowych komponentach uniwersalna architektura HP BladeSystem pozwala na łatwe budowanie rozwiązań o różnym przeznaczeniu, od tysięcy serwerów Webowych, przez silne platformy bazodanowe i wielowęzłowe klastry obliczeniowe, po duże systemy z tysiącem rdzeni procesorowych i kilkoma TB pamięci operacyjnej. Wszystko to sprawia, że HP BladeSystem stanowi najpopularniejszą platformę sprzętową na całej liście TOP500.

„Cieszę się, że w zdecydowanej większości przypadków największe systemy komputerowe w Polsce i to zarówno te przeznaczone do prowadzenia projektów badawczo-naukowych, jak i wykorzystywane do celów biznesowych, bazują na platformie HP BladeSystem. Pokazuje to wszechstronność tej technologii, a także jej przewagę nad innymi rozwiązaniami” - powiedział Paweł Czajkowski, prezes Hewlett-Packard Polska.

Informacje o liście TOP 500
Lista TOP500 powstaje w oparciu o zgłoszenia systemów komputerowych, których wydajność sprawdzana jest w teście LINPACK.  Pokazuje on, ile podstawowych operacji arytmetycznych jest w stanie zrealizować urządzenie w ciągu 1 s. 

Ranking TOP500 przedstawiany jest dwa razy w roku, w czerwcu podczas odbywającej się w Niemczech konferencji International Supercomputing Conference oraz w listopadzie przy okazji amerykańskiej Supercomputing Conference. Wyniki rankingu TOP500 są dostępne na stronie: http://www.top500.org.

Skomentuj na forum