Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Aktualności

Polska umacnia pozycję na liście Superkomputerów

NewsNa ogłoszonej wczoraj prestiżowej liście TOP500, prezentującej najsilniejsze systemy komputerowe na świecie, znalazło się sześć superkomputerów z Polski.


Istotnym jest fakt, że pięć maszyn zostało wyprodukowanych przez HP. Wszystkie z nich zostały zbudowane w oparciu o technologię HP BladeSystem BL2x220c, która jednocześnie stanowi najpopularniejszą platformę serwerową na całej liście.

Uznany za najmocniejszy system w Polsce klaster ”Zeus”, znajduje się w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH. Oferując wydajność 88 TFLOPS uplasował się na 84 pozycji na liście TOP500. Stanowi on część ogólnopolskiego rozproszonego systemu obliczeniowego PL Grid, służącego naukowcom z różnych dziedzin takich, jak np. fizyka wysokich energii, biochemia, astronomia czy mechanika, do prowadzenia obliczeń naukowych.

„Moc obliczeniowa posiadanego przez Cyfronet klastra Zeus, a tym samym jego wysoka pozycja w międzynarodowym rankingu superkomputerów TOP500 jest wynikiem konsekwentnych inwestycji w polską infrastrukturę informatyczną dla nauki, mających na celu zapewnienie środowisku naukowemu nowoczesnych narzędzi badawczych na światowym poziomie.  Jestem przekonany, że w najbliższej perspektywie przyczynią się one do wielu odkryć i wynalazków dokonanych w naszym kraju” - powiedział prof. Kazimierz Wiatr, dyrektor ACK Cyfronet AGH.

Wśród polskich systemów wyprodukowanych przez HP na liście TOP500 znalazł się również pracujący w Poznańskim Centrum Superkomputerowo - Sieciowym (PCSS) klaster „Reef”, a także nowy w tym rankingu klaster „Supernova” z Wrocławskiego Centrum Sieciowo - Supekomputerowego. Poza klastrami obliczeniowym przeznaczonymi do badań naukowych, na aktualnej liście TOP500, znalazły się również liczące po ponad 1000 serwerów farmy portali internetowych: nk.pl oraz Allegro.pl (którego właścicielem jest firma QXL Poland).

Wysoka pozycja polskich superkomputerów
W ostatnich rankingach TOP500 prezentowanych było zawsze kilka superkomputerów z Polski, które uzyskiwały bardzo dobry wynik, w porównaniu do systemów innych krajów, odgrywających na świecie wiodącą rolę w rozwijaniu nowych technologii. Pod względem liczby superkomputerów posiadanych przez dane państwo, Polska jest 9. krajem na świecie i 5. w Europie (nasz kraj plasuje się za Niemcami, Francją, Wielką Brytanią i Rosją). Dobry wynik Polski to rezultat systematycznej rozbudowy klastrów obliczeniowych, współfinansowanych, m.in. przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz władze samorządowe przy wykorzystaniu funduszy unijnych. Duże znaczenie miał także dokonujący się w ostatnich latach, szybki rozwój portali internetowych mogących konkurować ze światowymi potęgami, nie tylko na rynku lokalnym.

Oparta na standardowych komponentach uniwersalna architektura HP BladeSystem pozwala na łatwe budowanie rozwiązań o różnym przeznaczeniu, od tysięcy serwerów Webowych, przez silne platformy bazodanowe i wielowęzłowe klastry obliczeniowe, po duże systemy z tysiącem rdzeni procesorowych i kilkoma TB pamięci operacyjnej. Wszystko to sprawia, że HP BladeSystem stanowi najpopularniejszą platformę sprzętową na całej liście TOP500.

„Cieszę się, że w zdecydowanej większości przypadków największe systemy komputerowe w Polsce i to zarówno te przeznaczone do prowadzenia projektów badawczo-naukowych, jak i wykorzystywane do celów biznesowych, bazują na platformie HP BladeSystem. Pokazuje to wszechstronność tej technologii, a także jej przewagę nad innymi rozwiązaniami” - powiedział Paweł Czajkowski, prezes Hewlett-Packard Polska.

Informacje o liście TOP 500
Lista TOP500 powstaje w oparciu o zgłoszenia systemów komputerowych, których wydajność sprawdzana jest w teście LINPACK.  Pokazuje on, ile podstawowych operacji arytmetycznych jest w stanie zrealizować urządzenie w ciągu 1 s. 

Ranking TOP500 przedstawiany jest dwa razy w roku, w czerwcu podczas odbywającej się w Niemczech konferencji International Supercomputing Conference oraz w listopadzie przy okazji amerykańskiej Supercomputing Conference. Wyniki rankingu TOP500 są dostępne na stronie: http://www.top500.org.

Skomentuj na forum

 

Logowanie i rejestracja