Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)
Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)

Wraz z rozwojem technologii wirtualizacji i wynikającymi z tego zmianami krajobrazu środowisk IT, zmienia się podejście do ochrony danych. Z wirtualizacją przegrało wiele rozwiązań zaprojektowanych z myślą o środowiskach fizycznych. Na rynku pojawiły się nowe rozwiązania, opracowane z myślą o środowiskach wirtualnyc...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!
Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!

Altaro Software, dostawca rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych, znany głównie ze swojego flagowego produktu VM Backup, pozwalającego na tworzenie kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających w środowisku Microsoft Hyper-V i VMware vSphere, udostępnił portal online, zbudowany specjalnie z myślą o dostawcach us...

Czytaj więcej...

Pięć głównych zasad zarządzania danymi
Pięć głównych zasad zarządzania danymi

Obecnie centralnym elementem każdej działalności biznesowej są dane. Firmy chcą z nich aktywnie korzystać bez względu na miejsce, w którym dane te są przechowywane. W przemówieniu inaugurującym konferencję Commvault GO 2016, Robert Hammer, prezes i dyrektor generalny firmy Commvault, przedstawił pięć podstawowych za...

Czytaj więcej...

Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security
Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security

Tylko jedna trzecia (34%) osób przebadanych w ramach nowego projektu Intel Security uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury obliczeniowej. Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do ...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku

Certyfikacja wśród specjalistów z branży IT jest elementem często pożądanym przez pracodawców. By aktywnie uczestniczyć w rynku pracy, należy stale podnosić swoje kwalifikacje. Odpowiednie certyfikaty idąc w parze z posiadanymi i rozwijanymi umiejętnościami oraz determinacja związana ze zdobywaniem wiedzy, niejednok...

Czytaj więcej...

#VeeamON2017 - Rozszerzenie platformy Veeam Availability
#VeeamON2017 - Rozszerzenie platformy Veeam Availability

Firma Veeam Software, w trakcie konferencji VeeamON 2017, poinformowała o rozszerzeniu platformy Veeam ‘Always-On Cloud’ Availability Platform o nowy framework Universal Storage API oraz rozszerzenie ekosystemu partnerów strategicznych.

Czytaj więcej...

Aktualności

Strategia bezpieczeństwa - wirtualizacja i cloud

RSATematem wystąpienia otwierającego konferencję RSA Conference Europe 2010, wygłoszonego przez członków dyrekcji RSA, działu zabezpieczeń firmy EMC, było tworzenie strategii w efektywnym i niezawodnym zarządzaniu zabezpieczeniami infrastruktury fizycznej i wirtualnej oraz infrastruktury przetwarzania w chmurze.


W wspólnym wystąpieniu Art Coviello i Tom Heiser, prezes i dyrektor operacyjny RSA, przedstawili interesującą wizję oraz realną strategię, demonstrując, jak działy bezpieczeństwa mogą wykorzystać możliwości oferowane przez wirtualizację i przetwarzanie w chmurze (cloud computing) do budowy systemów „kontroli ruchu” zapewniających bezpieczeństwo informacji.

"Branża zabezpieczeń nie dysponuje systemem integrującym funkcje kontroli ludzi, procesów i indywidualnych zabezpieczeń, którym można byłoby zarządzać za pomocą takiego samego skorelowanego, kontekstowego i kompleksowego widoku, jaki wykorzystuje się w branży lotniczej do zagwarantowania bezpieczeństwa lotów" - powiedział Art Coviello, prezes RSA, działu zabezpieczeń firmy EMC. "Mechanizmy zarządzania bezpieczeństwem informacji muszą funkcjonować jako system zdolny do efektywnego i skutecznego zarządzania naszymi infrastrukturami informatycznymi, zapewniając pełny wgląd, łatwość zarządzania i kontrolę trzech obszarów - środowisk fizycznych, wirtualizacji i przetwarzania w chmurze. Potrzebujemy systemu, który pozwoli nam wyeliminować luki w ochronie oraz stosować funkcje kontroli w bardziej całościowy i systematyczny sposób, centralizując zarządzanie nie tylko funkcjami kontroli pewnych producentów, ale wszystkimi takimi funkcjami".

Coviello i Heiser przedstawili trzy współpracujące ze sobą warstwy niezbędne do realizacji wizji skutecznego systemu „kontroli ruchu” na potrzeby zapewniania bezpieczeństwa informacji:

1. Warstwa egzekwowania funkcji kontroli, na poziomie której egzekwuje się instalowanie funkcji wykrywających zagrożenia bezpieczeństwa w ramach infrastruktury. W optymalnym środowisku wiele funkcji kontroli wbudowuje się bezpośrednio w infrastrukturę informatyczną, np. w systemy operacyjne i sieci, zapewniając pełne pokrycie bez wdrażania setek narzędzi punktowych i zarządzania nimi.
2. Warstwa zarządzania funkcjami kontroli, na poziomie której przedsiębiorstwa mogą udostępniać i monitorować funkcje kontroli bezpieczeństwa. Wprowadzenie tej warstwy pozwala skonsolidować różne konsole do zarządzania zabezpieczeniami.
3. Warstwa zarządzania zabezpieczeniami, na poziomie której definiuje się reguły zarządzania przedsiębiorstwem i infrastrukturą informatyczną, oparte na wymogach zapewniania zgodności z przepisami, najlepszych procedurach oraz specyfice ryzyka. Jest to również warstwa, w której spotykają się zdarzenia i ostrzeżenia przekazywane przez funkcje kontroli zainstalowane w ramach infrastruktury i gdzie koreluje się je w celu oceny zgodności z przepisami oraz w razie potrzeby stosuje środki naprawcze.

"Dzięki integracji tych technologii, systemów i źródeł informacji umożliwiamy wprowadzenie całościowego podejścia do zarządzania ryzykiem i zgodnością z przepisami oraz uzyskanie całościowego wglądu w najważniejsze elementy systemu zabezpieczeń i zapewniania tej zgodności w ramach całej infrastruktury informatycznej. W rezultacie tworzymy naszą własną wersję systemu „kontroli ruchu” w ramach tradycyjnej infrastruktury informatycznej"- powiedział Tom Heiser, dyrektor ds. operacyjnych w RSA, dziale zabezpieczeń firmy EMC.

Prelegenci omówili również, jak można stosować to samo podejście w trakcie przechodzenia przedsiębiorstwa na przetwarzanie w chmurze. Można wtedy wykorzystać wirtualizację do zapewnienia wyższego poziomu bezpieczeństwa poprzez udostępnienie jednego rozwiązania gwarantującego wgląd w zasoby fizyczne i wirtualne oraz zasoby do przetwarzania w chmurze, a także koordynację tych zasobów. przedstawione też dwa przykłady możliwości kontroli ruchu w środowiskach przetwarzania w chmurze. Pierwszy z nich dotyczył demonstracji technologii opracowanej przez dział RSA oraz firmy VMWare i Intel. Wykorzystano w niej technologię Trusted Execution firmy Intel oraz platformę RSA Archer Enterprise Governance, Risk and Compliance przeznaczoną do tworzenia łańcucha zaufania obejmującego różne element infrastruktury - od procesora, poprzez monitor maszyny wirtualnej, aż po system operacyjny. Rozwiązanie to opracowano, aby umożliwić faktyczne sprawdzenie, czy aplikacje wirtualne działają w oparciu o infrastrukturę, która nie została zainfekowana przez szkodliwe oprogramowanie. Drugi przykład dotyczył demonstracji nowej technologii przeznaczonej do kontroli lokalizacji geograficznej maszyn wirtualnych oraz do zarządzania tą lokalizacją. W technologii tej wykorzystano procesor TXT Intela, rozwiązanie VMWare vCenter oraz platformę RSA Archer eGRC. Opracowano ją, aby umożliwić wprowadzanie ograniczeń opartych na regułach, zapobiegających wyciekaniu danych poufnych i procesów realizowanych w chmurze do nieautoryzowanych lokalizacji.

Źródło: EMC
Skomentuj na forum