Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

Bezpieczeństwo IT - w chmurze czy lokalnie?
Bezpieczeństwo IT - w chmurze czy lokalnie?

Jak wskazuje Gartner jednym z głównych trendów w gospodarce światowej jest dziś Cloud Shift, czyli coraz silniejszy nacisk na wykorzystanie chmury obliczeniowej. Analitycy tej firmy twierdzą, że do 2020 roku niewykorzystywanie chmury będzie w przedsiębiorstwach zjawiskiem tak rzadkim, jak obecnie brak dos...

Czytaj więcej...

Raport Veeam: ciągłość działania usług IT poważnym wyzwaniem dla polskich firm
Raport Veeam: ciągłość działania usług IT poważnym wyzwaniem dla polskich firm

Badanie firmy Veeam Software, innowacyjnego dostawcy rozwiązań, które zapewniają stałą dostępność na potrzeby przedsiębiorstw działających non stop (Availability for the Always-On Enterprise), pokazuje, że ponad połowa organizacji w Polsce zmaga się z przystosowaniem firmowej infrastruktury do wymogów now...

Czytaj więcej...

Dwie trzecie firm z sektora MŚP już wybrało chmurę
Dwie trzecie firm z sektora MŚP już wybrało chmurę

Z raportu "Chmura w MŚP. Zaufanie czy ostrożność przedsiębiorców?" opracowanego przez Onex Group wynika, że już 67 procent małych i średnich firm w Polsce korzysta z rozwiązań chmurowych. W porównaniu z badaniami przeprowadzonymi przed rokiem odnotowano 16 procentowy wzrost. Choć na pierwszy rzut oka taki...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2017 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2017 roku

Od specjalistów IT bardzo często wymaga się posiadania dodatkowych certyfikatów potwierdzających umiejętności w obszarze, za który są odpowiedzialni. Odpowiednie certyfikaty, w parze z posiadanymi kompetencjami oraz determinacja związana ze zdobywaniem wiedzy, często pomagają wspiąć się na kolejn...

Czytaj więcej...

Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security
Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security

Tylko jedna trzecia (34%) osób przebadanych w ramach nowego projektu Intel Security uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury obliczeniowej. Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do ...

Czytaj więcej...

Inwestycje w chmurę będą rosły o blisko 19 proc. rocznie
Inwestycje w chmurę będą rosły o blisko 19 proc. rocznie

Polskie firmy coraz powszechniej wdrażają rozwiązania oparte na chmurze obliczeniowej, doceniając korzyści oraz oszczędności w wydatkach na IT. Eksperci prognozują, że rynek ten będzie w najbliższych latach rósł skokowo, a technologia cloud computing wkrótce będzie w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby biznesowe fir...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup 7.6 na horyzoncie!
Altaro VM Backup 7.6 na horyzoncie!

Wielkimi krokami zbliża się nowe wydanie Altaro VM Backup, rozwiązania przeznaczonego do tworzenia kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających pod kontrolą hypervisorów Microsoft Hyper-V oraz VMware vSphere/ESXi. W nowej wersji Altaro VM Backup oznaczonej numerem 7.6 wprowadzono kilka istotnych usprawnień. ...

Czytaj więcej...

Aktualności

Prywatne chmury kolejnym krokiem po wirtualizacji

NovellNovell przedstawił wyniki badania przeprowadzonego przez ośrodek badawczy Harris Interactive wśród ponad 200 szefów informatyki reprezentujących duże przedsiębiorstwa. 

 

Zrealizowane przy wsparciu Novella badanie wykazuje znacznie szersze upowszechnienie środowisk typu cloud, niż wynikało to z wcześniejszych badań, a także szybko rosnące tempo rozwoju prywatnych chmur (ang. private cloud).

Wyniki badania potwierdzają, że środowiska typu cloud computing - zarówno publiczne, jak i prywatne  - będą stanowić coraz bardziej istotny element korporacyjnych zasobów informatycznych, a także, że przedsiębiorstwa są szczególnie zainteresowane upraszczaniem zarządzania zintegrowanymi środowiskami fizycznymi i wirtualnymi oraz środowiskami typu cloud.

Zróżnicowane podejście do wchodzenia w chmurę

Wejście w chmurę znajduje się w centrum zainteresowania wielu korporacji - pozostaje jednak pytanie o najlepszy sposób wykorzystania zalet przetwarzania typu cloud, tak, by osiągnąć maksymalny wzrost efektywności i oszczędności przy minimum ryzyka. Według badania przeprowadzonego przez Harris Interactive wśród szefów informatyki w dużych przedsiębiorstwach (od 2500 do ponad 20 tys. pracowników), 77 procent ankietowanych deklaruje wykorzystanie pewnej formy przetwarzania typu cloud już teraz - to o wiele więcej, niż podawały wcześniejsze raporty.

Spośród innych ważnych spostrzeżeń można wymienić następujące:
- Według 89 procent respondentów, prywatne chmury stanowią następny logiczny krok dla firm wdrażających wirtualizację.
- 34 procent badanych wykorzystuje zróżnicowane podejście, zakładające wykorzystanie zarówno prywatnych, jak i publicznych środowisk typu cloud, zaś 43 procent planuje rozszerzyć wykorzystanie takiego podejścia.
- 87 procent respondentów uważa, że wykorzystanie publicznych chmur nie zastąpi eksploatacji własnych centrów danych, a będzie się rozwijać równolegle z nią, zaś 92 procent wskazuje,  że wzrostowi wykorzystania publicznych środowisk typu cloud towarzyszy wymiana obecnych platform informatycznych.
- 31 procent respondentów uważa, że najważniejszą korzyścią z eksploatacji prywatnych chmur jest możliwość zarządzania infrastrukturą heterogeniczną.

Bezpieczeństwo wciąż najważniejszą kwestią

Badanie ośrodka Harris Interactive wykazuje również, że największą przeszkodą w upowszechnieniu rozwiązań typu cloud pozostają kwestie bezpieczeństwa, przy czym 83 procent respondentów uważa, iż prywatne chmury oferują większość korzyści środowisk publicznych (uwolnienie się od problemów ze sprzętem, niższe koszty utrzymania, skalowalność zasobów, niższe koszty początkowe) bez typowych dla środowisk publicznych problemów związanych z bezpieczeństwem i zgodnością z wymogami przepisów.

Badanie wykazało również, że:
- 91 procent badanych niepokoi się o bezpieczeństwo publicznych chmur, zaś 50 procent wskazuje kwestie bezpieczeństwa jako największą przeszkodę w upowszechnieniu rozwiązań typu cloud.
- 86 procent uważa, że dane są bezpieczniejsze w prywatnych chmurach.
- 76 procent badanych uważa, że dostawcy zewnętrzni nie wykazują takiej staranności w sprawach bezpieczeństwa, jak wewnętrzne działy informatyki.
- Trudności w zapewnianiu zgodności z wymogami przepisów w publicznych środowiskach typu cloud w porównaniu ze środowiskami prywatnymi były istotnym problemem dla 81 procent respondentów.

Wyniki badania są wymowne. "Droga do przetwarzania w publicznych środowiskach typu cloud powinna rozpoczynać się od środowisk prywatnych, pozwalających nauczyć się korzystania z tej technologii w bezpiecznych warunkach sieci korporacyjnej. Mimo tych wątpliwości, przedsiębiorstwa coraz chętniej wdrażają rozwiązania typu cloud - zarówno w środowiskach prywatnych, jak i publicznych czy hybrydowych. W obliczu rynkowego zapotrzebowania na bezpieczne i zgodne z wymogami przepisów rozwiązania zapewniające bardziej efektywne zarządzanie aplikacjami w środowiskach typu cloud, oferowane przez Novella wiodące w branży produkty i rozwiązania WorkloadIQ udostępniają klientom technologie niezbędne do zapewniania bezpieczeństwa i zarządzania środowiskami typu cloud" - mówi Jim Ebzery, starszy wiceprezes i dyrektor generalny działu bezpieczeństwa, zarządzania i platform operacyjnych w firmie Novell.

Dane opublikowane przez ośrodek Harris Interactive ukazują rynkowe zapotrzebowanie na zintegrowane podejście do bezpieczeństwa i zarządzania obciążeniami w środowiskach typu cloud. Mając świadomość wątpliwości związanych z wdrażaniem rozwiązań typu cloud w przedsiębiorstwach, Novell oferuje WorkloadIQ, zróżnicowane podejście do inteligentnego zarządzania obciążeniami, umożliwiające tworzenie, zabezpieczanie, zarządzanie i mierzenie obciążeń w środowiskach fizycznych, wirtualnych i środowiskach typu cloud.

Niedawno Novell udostępnił rozwiązanie Novell Cloud Manager, umożliwiające tworzenie i bezpieczne zarządzanie prywatnymi chmurami w oparciu o istniejące zasoby i infrastrukturę centrów danych. Novell Cloud Manager, stworzony z myślą o heterogenicznej rzeczywistości większości środowisk informatycznych, zapewnia użytkownikom swobodę i elastyczność tworzenia prywatnych chmur i zarządzania nimi. Novell Cloud Manager współpracuje ze wszystkimi wiodącymi hipervisorami, systemami operacyjnymi i platformami sprzętowymi, pozwalając firmom bez problemu zarządzać infrastrukturą jako jedną całością.

Źródło: Novell
Skomentuj na forum