Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage data center

XenServer ma 10 lat!
XenServer ma 10 lat!

Dokładnie 10 lat temu, końcem sierpnia 2006 roku firma XenSource, sponsorująca prace nad otwartoźródłowym hypervisorem Xen, wydała pierwszą komercyjną wersję produktu do wirtualizacji, skierowaną do firm każdej wielkości - XenEnterprise (nazwa kodowa 'Burbank') - bazującą na Xen 3.0.0.

Czytaj więcej...

Wchodzisz w chmurę? Sprawdź umowę by uniknąć kosztownych perturbacji
Wchodzisz w chmurę? Sprawdź umowę by uniknąć kosztownych perturbacji

Współpraca z niewłaściwym dostawcą usług chmurowych może mieć swoje nieprzyjemne konsekwencje. Ważne jest by potencjalni klienci wiedzieli dokładnie na co się decydują wybierając chmurę obliczeniową. Migracja do chmury, to kluczowa decyzja biznesowa, niosąca ze sobą długoterminowe skutki. Jeżeli chcesz skorzystać z ...

Czytaj więcej...

Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security
Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security

Tylko jedna trzecia (34%) osób przebadanych w ramach nowego projektu Intel Security uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury obliczeniowej. Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do ...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2015 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2015 roku

Certyfikacja IT stanowi niezbędny element w wielu obszarach. Chcąc aktywnie uczestniczyć w rynku pracy, należy stale podnosić swoje kwalifikacje, a certyfikacja jest jedną z metod pozwalających na usystematyzowanie i poszerzenie wiedzy. Posiadanie odpowiednich certyfikatów niejednokrotnie jest elementem wymaganym po...

Czytaj więcej...

Microsoft PowerShell z otwartym kodem dla Linuksa i OS X
Microsoft PowerShell z otwartym kodem dla Linuksa i OS X

Po otwarciu źródeł .Net, wydaniu otwartego Visual Studio Code, udostępnieniu silnika Chakra Javascript, zapowiedzi wydania SQL Server dla systemów Linux i szerokiemu wsparciu maszyn wirtualnych z linuksami przez hypervisor Hyper-V i chmurę Azure, gigant z Redmond zrobił kolejny krok w stronę świata open source. Micr...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)
Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)

Wraz z rozwojem technologii wirtualizacji i wynikającymi z tego zmianami krajobrazu środowisk IT, zmienia się podejście do ochrony danych. Z wirtualizacją przegrało wiele rozwiązań zaprojektowanych z myślą o środowiskach fizycznych. Na rynku pojawiły się nowe rozwiązania, opracowane z myślą o środowiskach wirtualnyc...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!
Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!

Altaro Software, dostawca rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych, znany głównie ze swojego flagowego produktu VM Backup, pozwalającego na tworzenie kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających w środowisku Microsoft Hyper-V i VMware vSphere, udostępnił portal online, zbudowany specjalnie z myślą o dostawcach us...

Czytaj więcej...

Aktualności

XenClient 1.0 - Bare-Metal Client Hypervisor

CitrixPo ponad półtora roku prac, Citrix wydał finalną wersję klienckiego hypervisora typu Bare-Metal - XenClient 1.0. Wraz z nim poinformowano o wydaniu narzędzia Synchronizer for XenClient 1.0 jako części XenDesktop 4 Feature Pack 2.


W początkowej fazie rozwoju prace nad XenClient się przeciągały. Pierwsza publiczna wersja beta pojawiła się w maju br. Niespełna miesiąc temu wydano drugą wersję kandydującą XenClient RC2. W ostatnim czasie prace nabrały jednak tempa, a pomimo opóźnień z początkowej fazy rozwoju Citrix zdołał wydać swoje rozwiązanie przed konkurencyjnym Client Virtualization Platform (CVP) ze stajni VMware.

XenClient został zaprojektowany tak by wspomagać udostępnianie wirtualnych desktopów dla użytkowników mobilnych. Narzędzie pozwala na scentralizowane zarządzanie i zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa. Hypervisor Citrix XenClient pozwala na uruchamianie więcej niż jednego desktopu wirtualnego na tej samej maszynie i swobodne przełączanie się użytkownika pomiędzy środowiskami.

W czasie pomiędzy wydaniem wersji RC2 a wersją finalną skoncentrowano się głównie na poprawieniu błędów, ale dodano również kilka interesujących funkcjonalności:


• Wirtualne maszyny dostarczane do XenClient przez Synchronizer mogą być chronione przez algorytm szyfrowania AES-XTS. Dzięki temu poufne dane są całkowicie zabezpieczone podczas rozmieszczania na komputerach z XenClient. W przypadku gdy sprzęt zostanie zagubiony lub skradziony dane pozostają zabezpieczone przed nieuprawnionym dostępem.
• Dzięki najnowszej generacji procesorów Intel Core i5 i i7 vPro, rozwiązanie w pełni wspiera korzystanie z zewnętrznych monitorów i projektorów.
• XenClient będzie wykorzystywał certyfikaty cyfrowe po stronie klienta w celu uwierzytelniania do Synchronizera. Ponadto wszystkie pliki dysków wirtualnych są szyfrowane algorytmem AES CBC.
• Przełącznik maszyn wirtualnych został przebudowany, ubrany w nowe szaty graficzne, a samo przełączanie pomiędzy maszynami wirtualnymi połączone jest z efektami graficznymi.
• Synchronizer dla XenClient posiada ulepszony interfejs użytkownika i odświeżoną grafikę.


Kluczowym punktem platformy jest posiadanie sprzętu napędzanego przez procesory Intel z technologią vPro. Na liście wspieranych notebooków aktualnie znajdują się 23 modele: 9 Dell'a, 8 HP i 6 Lenovo. Kolejnym istotnym ograniczeniem jest brak wsparcia dla kart graficznych NVIDIA, wszystkie modele aktualnie znajdujące się na Hardware Compatibility List wyposażone są w grafikę Intela.

XenClient dostępny jest również w edycji Express, z której można korzystać bezpłatnie na maksymalnie 10 urządzeniach.

Skomentuj na forum