Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage data center

Microsoft PowerShell z otwartym kodem dla Linuksa i OS X
Microsoft PowerShell z otwartym kodem dla Linuksa i OS X

Po otwarciu źródeł .Net, wydaniu otwartego Visual Studio Code, udostępnieniu silnika Chakra Javascript, zapowiedzi wydania SQL Server dla systemów Linux i szerokiemu wsparciu maszyn wirtualnych z linuksami przez hypervisor Hyper-V i chmurę Azure, gigant z Redmond zrobił kolejny krok w stronę świata open source. Micr...

Czytaj więcej...

Wchodzisz w chmurę? Sprawdź umowę by uniknąć kosztownych perturbacji
Wchodzisz w chmurę? Sprawdź umowę by uniknąć kosztownych perturbacji

Współpraca z niewłaściwym dostawcą usług chmurowych może mieć swoje nieprzyjemne konsekwencje. Ważne jest by potencjalni klienci wiedzieli dokładnie na co się decydują wybierając chmurę obliczeniową. Migracja do chmury, to kluczowa decyzja biznesowa, niosąca ze sobą długoterminowe skutki. Jeżeli chcesz skorzystać z ...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!
Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!

Altaro Software, dostawca rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych, znany głównie ze swojego flagowego produktu VM Backup, pozwalającego na tworzenie kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających w środowisku Microsoft Hyper-V i VMware vSphere, udostępnił portal online, zbudowany specjalnie z myślą o dostawcach us...

Czytaj więcej...

Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security
Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security

Tylko jedna trzecia (34%) osób przebadanych w ramach nowego projektu Intel Security uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury obliczeniowej. Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do ...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)
Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)

Wraz z rozwojem technologii wirtualizacji i wynikającymi z tego zmianami krajobrazu środowisk IT, zmienia się podejście do ochrony danych. Z wirtualizacją przegrało wiele rozwiązań zaprojektowanych z myślą o środowiskach fizycznych. Na rynku pojawiły się nowe rozwiązania, opracowane z myślą o środowiskach wirtualnyc...

Czytaj więcej...

XenServer ma 10 lat!
XenServer ma 10 lat!

Dokładnie 10 lat temu, końcem sierpnia 2006 roku firma XenSource, sponsorująca prace nad otwartoźródłowym hypervisorem Xen, wydała pierwszą komercyjną wersję produktu do wirtualizacji, skierowaną do firm każdej wielkości - XenEnterprise (nazwa kodowa 'Burbank') - bazującą na Xen 3.0.0.

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2015 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2015 roku

Certyfikacja IT stanowi niezbędny element w wielu obszarach. Chcąc aktywnie uczestniczyć w rynku pracy, należy stale podnosić swoje kwalifikacje, a certyfikacja jest jedną z metod pozwalających na usystematyzowanie i poszerzenie wiedzy. Posiadanie odpowiednich certyfikatów niejednokrotnie jest elementem wymaganym po...

Czytaj więcej...

Aktualności

VMware prowadzi rozmowy na temat przejęcia Novella

Novell VmwareWedług artykułu opublikowanego na łamach Wall Street Journal, VMware zainteresowany jest przejęciem firmy Novell lub jej części odpowiedzialnej za rozwój systemów operacyjnych (SUSE Linux Enterprise Server, SLES). 

 

Reporterzy z Wall Street Journal informują, że co najmniej dwie firmy, w tym VMware prowadzą rozmowy z Novellem. Wygląda jednak na to, że VMware ma największe szanse i to jemu najbardziej zależy by wzmocnić swoją pozycje na rynku poprzez zakup systemu operacyjnego.

Pomimo, że na rynku wirtualizacji, VMware wydaje się być najmocniejszym graczem, to nie może być pewien swojej pozycji dłużej niż przez najbliższe 2-3 lata. Patrząc na rynek z nieco szerszej perspektywy, w dłuższym okresie czasu, groźnymi konkurentami w zakresie wirtualizacji i powiązanym z nią przetwarzaniem w chmurze (cloud computing) dla Vmware mogą być Microsoft, który poza Hyper-V i Windows Server rozwija platformę Azure oraz Red Hat z hypervisorem KVM, dystrybucją linuksa RHEL i Cloud Fundations.

VMware ma doskonałą platformę wirtualizacyjną, ale niestety jeśli chodzi o wybór systemów operacyjnych musi być zdany coraz częściej na łaskę lub niełaskę bezpośredniej konkurencji. Oczywistym jest, że dla każdego z producentów priorytetem będzie optymalizacja systemu operacyjnego pod kątem własnej platformy wirtualizacyjnej. Dopiero na początku września firma VMware zrobiła mały krok w kierunku udostępnienia klientom pełniejszej platformy (vSphere plus system operacyjny) rozszerzając współpracę z Novellem. Na mocy umowy, klienci firmy VMware zamawiający licencje oraz subskrypcje na platformę wirtualizacyjną VMware vSphere otrzymują bez dodatkowych opłat abonament na poprawki i uaktualnienia dla systemu SUSE Linux Enterprise Server for VMware.

Nie tylko SUSE wydaje się być łakomym kąskiem dla VMware. Jeśli do transakcji miałoby dojść to byłoby dziwne gdyby VMware przeszedł obojętnie obok takich rozwiązań Novella jak rodzina produktów PlateSpin czy Cloud Manager.

Analitycy rynku, uważają że poważnymi konkurentami dla VMware w zakupie Novella, lub jego części mogą być firmy Oracle, Red Hat i CA.

Jaki będzie los firmy Novell, a w szczególności rozwijanego przez nią systemu SUSE z pewnością przekonamy się w ciągu kilku najbliższych miesięcy, może jeszcze w tym roku.

Czy VMware będzie kolejną firmą rozwijającą SUSE? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że tak. Nie należy również wykluczyć takiego scenariusza, w którym VMware stworzy własny system operacyjny, przez co na rynku pojawi sie kolejna komercyjna dystrybucja linuksa.

Skomentuj na forum