Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center
Altaro VM Backup

Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security
Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security

Tylko jedna trzecia (34%) osób przebadanych w ramach nowego projektu Intel Security uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury obliczeniowej. Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do ...

Czytaj więcej...

Bezpieczeństwo IT - w chmurze czy lokalnie?
Bezpieczeństwo IT - w chmurze czy lokalnie?

Jak wskazuje Gartner jednym z głównych trendów w gospodarce światowej jest dziś Cloud Shift, czyli coraz silniejszy nacisk na wykorzystanie chmury obliczeniowej. Analitycy tej firmy twierdzą, że do 2020 roku niewykorzystywanie chmury będzie w przedsiębiorstwach zjawiskiem tak rzadkim, jak obecnie brak dos...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku

Certyfikacja wśród specjalistów z branży IT jest elementem często pożądanym przez pracodawców. By aktywnie uczestniczyć w rynku pracy, należy stale podnosić swoje kwalifikacje. Odpowiednie certyfikaty idąc w parze z posiadanymi i rozwijanymi umiejętnościami oraz determinacja związana ze zdobywaniem wiedzy, niejednok...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup 7.5 z backupem do chmury Azure
Altaro VM Backup 7.5 z backupem do chmury Azure

Firma Altaro zaktualizowała swoje flagowe rozwiązanie - Altaro VM Backup - przeznaczone do tworzenia kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających pod kontrolą hypervisorów Microsoft Hyper-V oraz VMware vSphere/ESXi. W nowej wersji Altaro VM Backup v7.5 wprowadzono wsparcie dla składowania kopii zapasowych w ...

Czytaj więcej...

#VeeamON2017 - Rozszerzenie platformy Veeam Availability
#VeeamON2017 - Rozszerzenie platformy Veeam Availability

Firma Veeam Software, w trakcie konferencji VeeamON 2017, poinformowała o rozszerzeniu platformy Veeam ‘Always-On Cloud’ Availability Platform o nowy framework Universal Storage API oraz rozszerzenie ekosystemu partnerów strategicznych.

Czytaj więcej...

Raport Veeam: ciągłość działania usług IT poważnym wyzwaniem dla polskich firm
Raport Veeam: ciągłość działania usług IT poważnym wyzwaniem dla polskich firm

Badanie firmy Veeam Software, innowacyjnego dostawcy rozwiązań, które zapewniają stałą dostępność na potrzeby przedsiębiorstw działających non stop (Availability for the Always-On Enterprise), pokazuje, że ponad połowa organizacji w Polsce zmaga się z przystosowaniem firmowej infrastruktury do wymogów now...

Czytaj więcej...

Aktualności

SUSE Linux od 10 lat na maszynach mainframe

SUSE LinuxFirmy Novell i IBM obchodzą 10-tą rocznicę obecności na rynku systemu Linux dla maszyn IBM System z. Novell podsumował informacje o popularności tego systemu wśród użytkowników maszyn mainframe.


Novell jest kluczowym dostawcą Linuksa dla komputerów IBM System z - aż cztery z każdych pięciu maszyn mainframe z Linuksem obsługuje właśnie SUSE Linux (w Polsce tylko jedna taka maszyna nie pracuje na SUSE Linux). Tak silna pozycja wynika ze ścisłej współpracy technologicznej pomiędzy firmami IBM i Novell oraz z faktu, że producent dystrybucji SUSE Linux - jako jedyny dostawca systemów operacyjnych na rynku - już od 10 lat oferuje wsparcie dla Linuksa na serwerach mainframe.

W 2000 r. firma IBM, odpowiadając na zapotrzebowanie klientów, zdecydowała się zwiększyć wykorzystanie oprogramowania o otwartym dostępie do kodu źródłowego i umożliwiła uruchamianie systemu Linux na swoich komputerach mainframe. Dzięki niezawodności i dyspozycyjności systemów mainframe - połączonej z szerokimi możliwościami wirtualizacji - klienci zyskali doskonałą platformę do eksploatacji wielu serwerów linuksowych, umożliwiającą efektywne wykorzystanie posiadanych zasobów. Połączenie Linuksa i serwerów System z stanowi również znakomitą platformę dla rozwiązań typu cloud.

Najważniejsze wydarzenia:
- W 1999 r., czyli rok przed ogłoszeniem przez IBM wsparcia dla systemu Linux na komputerach mainframe, firma SUSE AG (przejęta przez Novella w roku 2004) rozpoczęła współpracę z IBM i Marist College nad przygotowaniem korporacyjnej dystrybucji Linuksa dla komputerów mainframe w oparciu o dostępny kod systemu.
- W 2000 r. SUSE Linux Enterprise Server for S/390 stał się jedyną komercyjną, objętą pełnym wsparciem dystrybucją systemu Linux dla komputerów mainframe firmy IBM. Jeszcze w tym samym roku Telia, największa firma telekomunikacyjna w Szwecji, została pierwszym dużym komercyjnym użytkownikiem SUSE Linux Enterprise Server for S/390.
- W 2001 r. współpraca firm SUSE i IBM została sformalizowana.
- W 2002 r. IBM przedstawił 64-bitową wersję mainframe S/390. SUSE Linux był pierwszą dystrybucją dostępną dla tej architektury w wersji 64-bitowej.
- W 2009 r. Novell udostępnił SUSE Linux Enterprise Server 11 for System z, umożliwiając ekonomiczną obsługę newralgicznych zadań z wykorzystaniem nowych, zaawansowanych możliwości komputerów System z.

W ciągu minionych 10 lat wdrożenia systemu Linux na komputerach mainframe IBM System z dokonało wielu klientów z całego świata. W Polsce z SUSE Linux na maszynach mainframe korzystają największe firmy telekomunikacyjne, producenci metali kolorowych, uczelnie wyższe czy instytucje rządowe.

Partnerzy i niezależni dostawcy oprogramowania wspierają SUSE Linux Enterprise for System z. Obecnie na 3.150 aplikacji linuksowych dostępnych dla maszyn System z, ponad 1000 pochodzi od firm niezależnych i jest certyfikowanych dla SUSE Linux Enterprise Server for System z. Klienci na platformie SUSE Linux uruchamiają np. bazy danych IBM DB2 i Oracle czy aplikacje SAP.

Skomentuj na forum