Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center
Altaro VM Backup

Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security
Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security

Tylko jedna trzecia (34%) osób przebadanych w ramach nowego projektu Intel Security uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury obliczeniowej. Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do ...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)
Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)

Wraz z rozwojem technologii wirtualizacji i wynikającymi z tego zmianami krajobrazu środowisk IT, zmienia się podejście do ochrony danych. Z wirtualizacją przegrało wiele rozwiązań zaprojektowanych z myślą o środowiskach fizycznych. Na rynku pojawiły się nowe rozwiązania, opracowane z myślą o środowiskach wirtualnyc...

Czytaj więcej...

Pięć głównych zasad zarządzania danymi
Pięć głównych zasad zarządzania danymi

Obecnie centralnym elementem każdej działalności biznesowej są dane. Firmy chcą z nich aktywnie korzystać bez względu na miejsce, w którym dane te są przechowywane. W przemówieniu inaugurującym konferencję Commvault GO 2016, Robert Hammer, prezes i dyrektor generalny firmy Commvault, przedstawił pięć podstawowych za...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!
Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!

Altaro Software, dostawca rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych, znany głównie ze swojego flagowego produktu VM Backup, pozwalającego na tworzenie kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających w środowisku Microsoft Hyper-V i VMware vSphere, udostępnił portal online, zbudowany specjalnie z myślą o dostawcach us...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku

Certyfikacja wśród specjalistów z branży IT jest elementem często pożądanym przez pracodawców. By aktywnie uczestniczyć w rynku pracy, należy stale podnosić swoje kwalifikacje. Odpowiednie certyfikaty idąc w parze z posiadanymi i rozwijanymi umiejętnościami oraz determinacja związana ze zdobywaniem wiedzy, niejednok...

Czytaj więcej...

#VeeamON2017 - Rozszerzenie platformy Veeam Availability
#VeeamON2017 - Rozszerzenie platformy Veeam Availability

Firma Veeam Software, w trakcie konferencji VeeamON 2017, poinformowała o rozszerzeniu platformy Veeam ‘Always-On Cloud’ Availability Platform o nowy framework Universal Storage API oraz rozszerzenie ekosystemu partnerów strategicznych.

Czytaj więcej...

Aktualności

SUSE Linux od 10 lat na maszynach mainframe

SUSE LinuxFirmy Novell i IBM obchodzą 10-tą rocznicę obecności na rynku systemu Linux dla maszyn IBM System z. Novell podsumował informacje o popularności tego systemu wśród użytkowników maszyn mainframe.


Novell jest kluczowym dostawcą Linuksa dla komputerów IBM System z - aż cztery z każdych pięciu maszyn mainframe z Linuksem obsługuje właśnie SUSE Linux (w Polsce tylko jedna taka maszyna nie pracuje na SUSE Linux). Tak silna pozycja wynika ze ścisłej współpracy technologicznej pomiędzy firmami IBM i Novell oraz z faktu, że producent dystrybucji SUSE Linux - jako jedyny dostawca systemów operacyjnych na rynku - już od 10 lat oferuje wsparcie dla Linuksa na serwerach mainframe.

W 2000 r. firma IBM, odpowiadając na zapotrzebowanie klientów, zdecydowała się zwiększyć wykorzystanie oprogramowania o otwartym dostępie do kodu źródłowego i umożliwiła uruchamianie systemu Linux na swoich komputerach mainframe. Dzięki niezawodności i dyspozycyjności systemów mainframe - połączonej z szerokimi możliwościami wirtualizacji - klienci zyskali doskonałą platformę do eksploatacji wielu serwerów linuksowych, umożliwiającą efektywne wykorzystanie posiadanych zasobów. Połączenie Linuksa i serwerów System z stanowi również znakomitą platformę dla rozwiązań typu cloud.

Najważniejsze wydarzenia:
- W 1999 r., czyli rok przed ogłoszeniem przez IBM wsparcia dla systemu Linux na komputerach mainframe, firma SUSE AG (przejęta przez Novella w roku 2004) rozpoczęła współpracę z IBM i Marist College nad przygotowaniem korporacyjnej dystrybucji Linuksa dla komputerów mainframe w oparciu o dostępny kod systemu.
- W 2000 r. SUSE Linux Enterprise Server for S/390 stał się jedyną komercyjną, objętą pełnym wsparciem dystrybucją systemu Linux dla komputerów mainframe firmy IBM. Jeszcze w tym samym roku Telia, największa firma telekomunikacyjna w Szwecji, została pierwszym dużym komercyjnym użytkownikiem SUSE Linux Enterprise Server for S/390.
- W 2001 r. współpraca firm SUSE i IBM została sformalizowana.
- W 2002 r. IBM przedstawił 64-bitową wersję mainframe S/390. SUSE Linux był pierwszą dystrybucją dostępną dla tej architektury w wersji 64-bitowej.
- W 2009 r. Novell udostępnił SUSE Linux Enterprise Server 11 for System z, umożliwiając ekonomiczną obsługę newralgicznych zadań z wykorzystaniem nowych, zaawansowanych możliwości komputerów System z.

W ciągu minionych 10 lat wdrożenia systemu Linux na komputerach mainframe IBM System z dokonało wielu klientów z całego świata. W Polsce z SUSE Linux na maszynach mainframe korzystają największe firmy telekomunikacyjne, producenci metali kolorowych, uczelnie wyższe czy instytucje rządowe.

Partnerzy i niezależni dostawcy oprogramowania wspierają SUSE Linux Enterprise for System z. Obecnie na 3.150 aplikacji linuksowych dostępnych dla maszyn System z, ponad 1000 pochodzi od firm niezależnych i jest certyfikowanych dla SUSE Linux Enterprise Server for System z. Klienci na platformie SUSE Linux uruchamiają np. bazy danych IBM DB2 i Oracle czy aplikacje SAP.

Skomentuj na forum