Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Aktualności

SUSE Linux od 10 lat na maszynach mainframe

SUSE LinuxFirmy Novell i IBM obchodzą 10-tą rocznicę obecności na rynku systemu Linux dla maszyn IBM System z. Novell podsumował informacje o popularności tego systemu wśród użytkowników maszyn mainframe.


Novell jest kluczowym dostawcą Linuksa dla komputerów IBM System z - aż cztery z każdych pięciu maszyn mainframe z Linuksem obsługuje właśnie SUSE Linux (w Polsce tylko jedna taka maszyna nie pracuje na SUSE Linux). Tak silna pozycja wynika ze ścisłej współpracy technologicznej pomiędzy firmami IBM i Novell oraz z faktu, że producent dystrybucji SUSE Linux - jako jedyny dostawca systemów operacyjnych na rynku - już od 10 lat oferuje wsparcie dla Linuksa na serwerach mainframe.

W 2000 r. firma IBM, odpowiadając na zapotrzebowanie klientów, zdecydowała się zwiększyć wykorzystanie oprogramowania o otwartym dostępie do kodu źródłowego i umożliwiła uruchamianie systemu Linux na swoich komputerach mainframe. Dzięki niezawodności i dyspozycyjności systemów mainframe - połączonej z szerokimi możliwościami wirtualizacji - klienci zyskali doskonałą platformę do eksploatacji wielu serwerów linuksowych, umożliwiającą efektywne wykorzystanie posiadanych zasobów. Połączenie Linuksa i serwerów System z stanowi również znakomitą platformę dla rozwiązań typu cloud.

Najważniejsze wydarzenia:
- W 1999 r., czyli rok przed ogłoszeniem przez IBM wsparcia dla systemu Linux na komputerach mainframe, firma SUSE AG (przejęta przez Novella w roku 2004) rozpoczęła współpracę z IBM i Marist College nad przygotowaniem korporacyjnej dystrybucji Linuksa dla komputerów mainframe w oparciu o dostępny kod systemu.
- W 2000 r. SUSE Linux Enterprise Server for S/390 stał się jedyną komercyjną, objętą pełnym wsparciem dystrybucją systemu Linux dla komputerów mainframe firmy IBM. Jeszcze w tym samym roku Telia, największa firma telekomunikacyjna w Szwecji, została pierwszym dużym komercyjnym użytkownikiem SUSE Linux Enterprise Server for S/390.
- W 2001 r. współpraca firm SUSE i IBM została sformalizowana.
- W 2002 r. IBM przedstawił 64-bitową wersję mainframe S/390. SUSE Linux był pierwszą dystrybucją dostępną dla tej architektury w wersji 64-bitowej.
- W 2009 r. Novell udostępnił SUSE Linux Enterprise Server 11 for System z, umożliwiając ekonomiczną obsługę newralgicznych zadań z wykorzystaniem nowych, zaawansowanych możliwości komputerów System z.

W ciągu minionych 10 lat wdrożenia systemu Linux na komputerach mainframe IBM System z dokonało wielu klientów z całego świata. W Polsce z SUSE Linux na maszynach mainframe korzystają największe firmy telekomunikacyjne, producenci metali kolorowych, uczelnie wyższe czy instytucje rządowe.

Partnerzy i niezależni dostawcy oprogramowania wspierają SUSE Linux Enterprise for System z. Obecnie na 3.150 aplikacji linuksowych dostępnych dla maszyn System z, ponad 1000 pochodzi od firm niezależnych i jest certyfikowanych dla SUSE Linux Enterprise Server for System z. Klienci na platformie SUSE Linux uruchamiają np. bazy danych IBM DB2 i Oracle czy aplikacje SAP.

Skomentuj na forum

 

Logowanie i rejestracja