Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

[Raport VMware] Tylko 10% firm w Polsce ufa pracownikom i cyberzabezpieczeniom
[Raport VMware] Tylko 10% firm w Polsce ufa pracownikom i cyberzabezpieczeniom

Z raportu przeprowadzonego przez Forbes Insights na zlecenie VMware wynika, że europejski biznes musi jeszcze wiele zrobić, by sprawnie walczyć z zagrożeniami w cyfrowych czasach. Aż 75 proc. organizacji  nie wierzy w skuteczność swoich rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa IT, a tylko niecałe 18 proc. przedsiębiorc...

Czytaj więcej...

Maksymalizacja dostępności danych za pomocą środowisk wielochmurowych
Maksymalizacja dostępności danych za pomocą środowisk wielochmurowych

Sposoby wykorzystywania chmury do zarządzania danymi i maksymalizacji ich wartości w firmach nieustannie się rozwijają. Zapewne minęły już lata, gdy wdrażanie rozwiązań opartych na chmurze wydawało się być pierwszym krokiem w nowy wspaniały świat. Jednak wraz z każdym nowym modelem używania chmury pojawiają się nowe za...

Czytaj więcej...

Azure IaaS - przewodnik administratora
Azure IaaS - przewodnik administratora

Wielu administratorów systemu przez całą swoją karierę pracowało z infrastrukturą lokalną, więc przejście do środowiska cloud może przysporzyć im wielu problemów. Jednak przejście na platformę Azure wcale nie musi być trudne. Altaro udostępnia bezpłatny eBook, autorstwa Paula Schnakenberga, doświadczonego...

Czytaj więcej...

Dzięki AI sieć staje się mądrzejsza, prostsza oraz bezpieczniejsza
Dzięki AI sieć staje się mądrzejsza, prostsza oraz bezpieczniejsza

Cisco ogłosiło innowacje w oprogramowaniu, zaprojektowane w celu ułatwienia zarządzania i zabezpieczania sieci. Ponieważ obecnie firmy w coraz większym stopniu inwestują w technologie cyfrowe, zespoły IT muszą podołać rosnącej liczbie zadań. Aby odciążyć specjalistów IT i umożliwić im skupienie się na wdrażaniu ...

Czytaj więcej...

Veeam Cloud Data Management Report
Veeam Cloud Data Management Report

Jak wynika z raportu "Veeam Cloud Data Management Report", dotyczącego zarządzania danymi w chmurze, 73 proc. firm nie zaspokaja potrzeb użytkowników w zakresie nieprzerwanego dostępu do aplikacji i danych. Wiele przedsiębiorstw chce zacząć korzystać z narzędzi do zarządzania danymi w chmurze, aby lepiej spełnia...

Czytaj więcej...

Jak kraje UE korzystają z chmury? - Polska nadal sceptyczna
Jak kraje UE korzystają z chmury? - Polska nadal sceptyczna

Europejskie firmy chętnie wybierają rozwiązania chmurowe do swoich systemów IT. Przodują w tym Włosi i Brytyjczycy. Z drugiej strony polscy przedsiębiorcy nadal deklarują brak zaufania do tego typu rozwiązań, choć cloud computing może przynieść im znaczące korzyści zarówno w obszarze bezpieczeństwa, jak i...

Czytaj więcej...

Aktualności

80% firm liczy się z wyciekiem danych klientów

Data LeakTrend Micro Incorporated poinformowało, że w ubiegłym roku nastąpił wzrost ryzyka cyberataków. Jak wynika z nowego badania, 80% światowych organizacji liczy się z naruszeniem bezpieczeństwa danych swoich klientów w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Indeks ryzyka cybernetycznego
Informacje te pochodzą z publikowanego dwa razy do roku raportu Trend Micro „Indeks ryzyka cybernetycznego” (ang. Cyber Risk Index - CRI), w którym porównywane jest przygotowanie cyberzabezpieczeń przedsiębiorstw z prawdopodobieństwem ataku. W I połowie 2021 r. w badaniu CRI wzięło udział ponad 3600 firm każdej wielkości i ze wszystkich branż działających w Ameryce Północnej, Europie, na Dalekim Wschodzie i w Ameryce Łacińskiej.

Indeks CRI jest oparty na skali liczbowej od -10 do 10, gdzie -10 reprezentuje najwyższy poziom ryzyka. Obecnie globalny indeks wynosi -0,42, co oznacza „ryzyko podwyższone” na poziomie nieco wyższym niż w ubiegłym roku.

"Po raz kolejny okazało się, że istnieje wiele kwestii, które spędzają dyrektorom ds. bezpieczeństwa informatycznego sen z powiek – od ryzyka operacyjnego i infrastrukturalnego po ochronę danych, aktywność zagrożeń i wyzwania związane z ludźmi. Aby zmniejszyć cyberryzyko, firmy muszą lepiej się przygotować. W tym celu powinny wrócić do podstaw, określić newralgiczne dane, które są najbardziej zagrożone, skupić się na zagrożeniach o największym znaczeniu i zadbać o wielowarstwową ochronę dostępną na kompleksowych, zintegrowanych platformach" - powiedział Jon Clay, wiceprezes ds. analizy zagrożeń w Trend Micro.

Jako trzy główne negatywne konsekwencje ataku firmy wymieniają odchodzenie klientów, utratę własności intelektualnej i uszkodzenie lub zakłócenie działania infrastruktury o znaczeniu krytycznym.

Główne wnioski z raportu
Wg raportu Trend Micro aż 86% ankietowanych stwierdziło, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy prawdopodobieństwo wystąpienia poważnych cyberataków jest w ich przypadku „umiarkowane” lub „duże” (dla porównania, ostatnio było to 83%).

Ponadto
• 24% respondentów padło ofiarą co najmniej 7 cyberataków infiltrujących ich sieci lub systemy (w poprzednim raporcie było to 23%).
• 21% ankietowanych odnotowało co najmniej 7 naruszeń bezpieczeństwa zasobów informacji (poprzednio było to 19%).
• 20% respondentów przyznało, że w minionym roku padło ofiarą co najmniej 7 wycieków danych klientów (w poprzednim raporcie było to 17%).

"Indeks CRI Trend Micro to użyteczne narzędzie, które pomaga firmom w analizie ryzyka cybernetycznego" - powiedział dr Larry Ponemon, dyrektor generalny Ponemon Institute. "Firmy na całym świecie mogą z niego korzystać, aby ustalać priorytety w swoich strategiach dotyczących bezpieczeństwa i koncentrować swoje zasoby na optymalnym zarządzaniu cyberryzykiem. Indeks staje się coraz bardziej przydatny, ponieważ szkodliwe incydenty w dziedzinie bezpieczeństwa w dalszym ciągu są wyzwaniem dla firm niezależnie od ich wielkości i branży".

Najważniejsze czynniki cyberryzyka
Jednym z dwóch głównych czynników ryzyka w obszarze infrastruktury jest przetwarzanie w chmurze. Przedsiębiorstwa z całego świata oceniły powiązane z nim ryzyko na 6,77, co oznacza „ryzyko podwyższone” na 10-punktowej skali indeksu. Wielu respondentów przyznało, że przeznacza „znaczne zasoby” na zarządzanie ryzykiem zewnętrznym, takim jak ryzyko związane z dostawcami usług chmurowych.

Wśród najważniejszych czynników cyberryzyka wymieniono także:
• ataki typu „man-in-the-middle”,
• ransomware,
• wyłudzanie informacji (phishing) i inżynieria społeczna,
• ataki bezplikowe,
• botnety.

Co do zagrożeń związanych z infrastrukturą, są one takie same jak w ubiegłym roku – to duży stopień złożoności i brak koordynacji organizacyjnej oraz infrastruktura przetwarzania w chmurze i jej dostawcy. Jako kluczowe czynniki ryzyka operacyjnego dla firm na całym świecie respondenci wymieniali także rotację klientów, utratę własności intelektualnej i zakłócenia w działaniu bądź uszkodzenia infrastruktury o znaczeniu krytycznym.

Główne wyzwania dla przygotowania cyberzabezpieczeń obejmują ograniczenia odczuwane przez liderów zespołów odpowiedzialnych za cyberbezpieczeństwo, którym brakuje uprawnień i zasobów pozwalających im stworzyć solidne zabezpieczenia, oraz problemy organizacji z aktywacją technologii zabezpieczających, które wystarczą do ochrony ich zasobów danych i infrastruktury informatycznej.

Pełną wersję raportu, który został przygotowany przez Ponemon Institute, można znaleźć pod tym adresem.

Źródło: Trend Micro