Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Aktualności

Capgemini: Warto dzielić się danymi

DaneSharing Economy, czyli ekonomia współdzielenia wkracza do świata danych. Korzyści z dzielenia się informacjami mogą pomóc organizacjom osiągnąć nawet o 9 proc. wyższe roczne przychody w ciągu 5 lat. Firma analityczna Capgemini opracowała raport na temat współdzielenia się cyfrowymi informacjami.

Powiedzieć, że gromadzenie i analiza danych jest dla organizacji bardzo ważne, to nic nie powiedzieć. Miniona dekada upłynęła pod hasłem Big Data, ale dopiero teraz firmy czy instytucje odkrywają, że nie są samotnymi wyspami, a elementami większych ekosystemów. Dlatego, aby lepiej rozumieć zjawiska zewnętrzne oraz dostosowywać się do zmieniających się okoliczności, dostrzegają, że warto wykorzystywać dane pochodzące z zewnętrznych źródeł,  np. z otoczenia biznesowego.

Wymiana korzyści
Według raportu Capgemini, wykorzystanie przez organizacje danych z ekosystemów, w których funkcjonują, powoduje zwiększenie zadowolenia klientów nawet o 15 proc., o 14 proc. poprawia efektywność oraz może zredukować koszty nawet o 11 proc. w ciągu 2-3 lat.

Ekosystemy wymiany danych powstają, kiedy organizacje wzajemnie dzielą się informacjami oraz swoimi spostrzeżeniami w celu osiągnięcia obopólnych korzyści. W jaki sposób tworzone są takie ekosystemy? Na przykład brokerzy danych mogą dostarczać zagregowane informacje swoim klientom. Inny model, to wymiana informacji między partnerami, którzy współpracują ze sobą w łańcuchach dostaw.

"Organizacje zdecydowanie powinny postawić na dane, i to nie tylko te, które same generują. W branży handlowej, w której funkcjonuje większość naszych klientów, szereg informacji związanych z produkcją, łańcuchami dostaw, zaopatrzeniem czy sprzedażą dotyczy wszystkich firm, które są zaangażowane w cykl życia danego produktu. Bardzo istotne jest, aby miały one na bieżąco dostęp do danych, które pośrednio lub bezpośrednio wpływają na ich procesy" - tłumaczy Grzegorz Dembicki, Business Development Director w Sagra Technology, dostawcy systemów IT wspierających sprzedaż klasy SFA i CRM. "Przykładowo, informacje o rzeczywistej sprzedaży w sklepach lub sieciach handlowych wykorzystywane są w modelach do przewidywania popytu. A to niezwykle cenna wiedza dla producenta, który musi odpowiednio zaplanować swoje operacje, aby na czas i w odpowiedniej ilości wyprodukować oraz dostarczyć zamówione produkty".

Prawdziwa wartość danych nie wynika jednak z samego ich gromadzenia, ale z odpowiedniej selekcji i efektywnego wykorzystania. Niestety dziś stosunkowo mała część organizacji (39 proc.) jest w stanie przekształcić wnioski z danych, jakimi dysponują, w decyzje tworzące trwałą przewagę konkurencyjną. Wg Capgemini, „mistrzowie danych”, to organizacje, które posiadają odpowiednie narzędzia i technologie niezbędne do analizy oraz wykorzystania informacji. To jednak nie wszystko – muszą one zadbać również o odpowiednią załogę, ich umiejętności, procesy oraz kulturę organizacyjną, czyli zachowania pracowników związane z danymi. Właśnie tacy mistrzowie danych znacząco przewyższają inne organizacje, m.in. pod względem parametrów finansowych. To, co ich wyróżnia, to wykraczanie poza tradycyjne źródła informacji i wykorzystanie innych, dodatkowych, takich jak agregatory danych czy podmioty zakłócające przepływ informacji. Przejawem dojrzałości w tym zakresie jest tworzenie ekosystemów danych.

Biznes zjednoczonych danych
Z raportu Capgemini wynika, że ponad połowa (54 proc.) organizacji w przyszłości będzie się angażować w tworzenie ekosystemów danych z powodów finansowych. Dziś szacuje się, że tworzenie i przechowywanie informacji cyfrowych na całym świecie w 2020 roku wyniosło ok. 59 zettabajtów, co odpowiada przestrzeni dyskowej 8 mld iPhone’ów o pojemności 128GB. Szacuje się, że wartość gospodarek danych w UE-27, która w 2019 roku była warta 325 mld euro, a do roku 2025 urośnie do ponad 550 mld euro. Jednak badanie Capgemini wykazało jednocześnie, że mniej niż połowa (43 proc.) organizacji jest w stanie swoje dane spieniężać, a zaledwie 22 proc. jest w stanie oszacować wartość gromadzonych informacji.

"Dojrzałe pod kątem wykorzystania danych organizacje zgadzają się na dzielenie się cyfrowymi informacjami i analizami w celu osiągnięcia korzyści dla wszystkich uczestników takiego ekosystemu. Taka współpraca może umożliwić lepszą optymalizację łańcuchów dostaw czy szybciej przygotować wprowadzenie nowych produktów na rynek" - tłumaczy Grzegorz Dembicki. "Generalnie, świadomość tego, że dane mogą być czymś więcej niż tylko aktywami, rośnie. Poza tym technologia dziś w coraz większym stopniu ułatwia gromadzenie, zarządzanie i udostępnianie różnego rodzaju informacji, m.in. dzięki chmurze obliczeniowej. No i rośnie  potrzeba wymiany tych danych w zaufanych środowiskach. To wszystko powoduje, że analityka danych oraz korzystanie z ich różnych źródeł w ramach ekosystemów będą coraz bardziej popularne".

Według analityków Capgemini, organizacje są do ekosystemów danych nastawione bardzo optymistycznie i oczekują dość szybkich, wymiernych korzyści. W ciągu najbliższych 5 lat mogą osiągnąć dzięki temu nawet 940 mln dolarów i zwiększyć roczne przychody o 9 proc. Dodatkowe korzyści, jakich mogą się spodziewać, to nowe możliwości uzyskania przychodów z innowacyjnych produktów, usług i modeli biznesowych, poprawa produktywności oraz obniżenie kosztów.

Źródło: Sagra Technology

Logowanie i rejestracja