Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity
Najlepsze kursy internetowe w kategorii IT i oprogramowanie

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

Aktualności

Ransomware: Zamiast okupu - współpraca z organami ścigania

RansomwareAtaki typu ransomware systematycznie ewoluują, czego przykłady widać było wielokrotnie w czasie trwającej pandemii COVID-19. Cyberprzestępcy obierają za swój cel jednak nie tylko organizacje związane z ochroną zdrowia. Specjaliści do spraw bezpieczeństwa, reprezentujący wszystkie branże, powinni być świadomi, w jaki sposób chronić systemy, aplikacje i sieci przed atakami nowego typu.

Zdaniem analityków z FortiGuard Labs firmy Fortinet, ransomware będzie jednym z najważniejszych wyzwań dla cyberbezpieczeństwa w 2021 roku.

Nowe trendy w cyberprzestępczości
Atak typu ransomware tradycyjnie kojarzone były z blokowaniem dostępu do danych. Obecnie jednak cyberprzestępcy stosują bardziej wyrafinowane sposoby działania. Coraz częściej zaszyfrowane dane trafiają na serwery cyberprzestępców, a ofiary są szantażowane ich ujawnieniem lub sprzedażą na czarnym rynku. Atakujący żądają okupu, a w DarkNecie rozwijają się firmy specjalizujące się w negocjacjach z hakerami. Zmieniła się nie tylko forma, ale również cel ataków ransomware. Konwergencja technik informacyjnych (IT) i operacyjnych (OT) sprawiła, że ransomware zaczął być ukierunkowywany na nowe typy danych, zbierane przez różnego rodzaju czujniki, sieci energetyczne, systemy medyczne czy infrastrukturę zarządzania transportem.

Płacić czy nie?
Chociaż w przypadku ataku ransomware niektórym firmom może wydawać się, że zapłacenie okupu to łatwiejsze rozwiązanie, konieczne jest uwzględnienie kilku czynników. Przede wszystkim, współpraca z cyberprzestępcami nie gwarantuje ustania zagrożenia. Co więcej, stanowi wyraźny sygnał, że w przyszłości ofiara też będzie gotowa do zapłacenia okupu. Możliwe jest też, że pewna część danych została już ujawniona, co będzie skutkować długofalowymi problemami.

Cyberhigiena - podstawa bezpieczeństwa firmy
Jak więc najlepiej chronić przedsiębiorstwo przed nowymi formami ransomware’u? Eksperci FortiGuard Labs przygotowali zestaw praktycznych porad dla osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo IT:
• Dostarczaj pracownikom aktualnych informacji o nowych typach ataków socjotechnicznych. Tylko odpowiednia wiedza pozwoli im zachować czujność.
• Wprowadź strategię typu „zero trust access” (ZTA) wraz z segmentacją i mikrosegmentacją sieci.
• Dbaj o regularne tworzenie kopii zapasowych danych. Zapisuj je również offline.
• Dopilnuj, by wszystkie dane firmy znajdujące się w sieci były szyfrowane.
• Ćwicz strategie reagowania na incydenty związane z bezpieczeństwem - upewnij się, że wszyscy pracownicy wiedzą, co powinni robić w przypadku ataku.
• Planując szkolenia uwzględniaj również rodziny pracowników - praca zdalna sprawiła, że środowisko domowe stało się czynnikiem wpływającym na bezpieczeństwo firmy.

Wspólny front w walce z hakerami
Do walki z cyberprzestępczością nie wystarczą jednak pojedyncze działania firmy. Kluczowa jest tutaj współpraca ze wszystkimi, wewnętrznymi i zewnętrznymi współpracownikami - w tym z organami ścigania. Dzielenie się danymi wywiadowczymi ze służbami i innymi organizacjami to jedyny sposób na skuteczną walkę z grupami przestępczymi. Współpraca publicznych i prywatnych podmiotów w zakresie cyberbezpieczeństwa umożliwia analizę zagrożeń i podejmowanie skutecznych działań.

Wiedza - narzędzie walki z nowymi formami ransomware’u
Analitycy Fortinet przewidują, że w 2021 roku możemy spodziewać się nowych form ataków ransomware. Ważne by firmy i organizacje przyjęły proaktywne podejście do cyberbezpieczeństwa. Konieczna jest identyfikacja zasobów o krytycznym znaczeniu dla działalności i stworzenie strategii obronnych. Nie można zapomnieć również o czynniku ludzkim. Zarówno dobra edukacja pracowników, jak i współpraca z podmiotami publicznymi i prywatnymi, są kluczowe dla ochrony przed nowymi formami zagrożeń.

Źródło: Fortinet

Logowanie i rejestracja