Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

IDC: sztuczna inteligencja zdominuje świat (technologii)
IDC: sztuczna inteligencja zdominuje świat (technologii)

Utwory z czołówek list przebojów komponowane przez sztuczną inteligencję, wirtualna rzeczywistość, którą przetestuje 100 mln osób czy automatyczne sterowanie domem w oparciu o dane z naszych inteligentnych zegarków - według IDC, w takiej rzeczywistości będziemy funkcjonować już niebaw...

Czytaj więcej...

Opanuj VMware vSphere z ebookiem od Altaro
Opanuj VMware vSphere z ebookiem od Altaro

Jeśli pracujesz z VMware vSphere to musisz koniecznie przeczytać bezpłatnego ebooka od Altaro - Mastering vSphere | Best Practices, Optimizing Configurations & More - dzięki któremu dowiedz się, jak wykorzystać najlepsze praktyki dotyczące najpopularniejszych funkcji zawartych w platformie vSphere i jak zwię...

Czytaj więcej...

5 mitów na temat robotów, w które wciąż wierzymy
5 mitów na temat robotów, w które wciąż wierzymy

Maszyna imitująca człowieka to marzenie naszych dalekich przodków. Naukowcy i wynalazcy już wieki temu poszukiwali rozwiązań, które wyręczą nas w codziennych obowiązkach. Dziś roboty są częścią naszej rzeczywistości, wspierają nas w pracy i w domu. Przedstawiamy 5 mitów na ich temat, w które...

Czytaj więcej...

VMware: 5G to nie tylko kolejne „G”
VMware: 5G to nie tylko kolejne „G”

Internet działający jak nigdy wcześniej, leczenie na odległość, szeroka adaptacja Internetu Rzeczy i oczywiście SI - to wszystko wydarzy się już niebawem. Zawsze jednak, gdzieś w tle, majaczy technologia 5G. Przyszłość trudno wyobrazić sobie bez nadchodzącej sieciowej rewolucji, a rok 2019 z pewnością jest momentem prz...

Czytaj więcej...

Chmura wciąga developerów - PaaS coraz popularniejsze
Chmura wciąga developerów - PaaS coraz popularniejsze

Usługa „Platform as a Service”, tzw. PaaS, polegająca na udostępnieniu programistom wirtualnego środowiska pracy w chmurze, jest coraz bardziej powszechna wśród międzynarodowych korporacji i lokalnych firm. Przedsiębiorstwa, które już wdrożyły jakieś rozwiązanie PaaS, szybko przekonują się o z...

Czytaj więcej...

Trzy aspekty bezpieczeństwa firmowej chmury
Trzy aspekty bezpieczeństwa firmowej chmury

Rozwiązania chmurowe stale zyskują na popularności. Według firmy badawczej Forrester całkowity rynek chmury publicznej osiągnął w 2018 roku wartość 178 miliardów dolarów - to ponad o 32 miliardy więcej niż rok wcześniej. Z kolei analitycy IDC przewidują, że 90% przedsiębiorstw będzie korzystać z co najmni...

Czytaj więcej...

Aktualności

Zrównoważony rozwój data center za sprawą Vertiv i Green Mountain

Green ITVertiv, globalny dostawca krytycznej infrastruktury cyfrowej oraz rozwiązań zapewniających ciągłość jej działania, wdrożył najnowocześniejsze systemy zasilania gwarantowanego i klimatyzacji precyzyjnej w centrum danych firmy Green Mountain, norweskiego dostawcy usług kolokacyjnych. Dzięki temu projektowi placówka ta stała się jedną z najbardziej ekologicznych na świecie.

Centrum danych DC1-Stavanger, mieszczące się w byłym obiekcie NATO wykutym głęboko w masywie górskim, jest w 100% zasilane odnawialną energią wodną i chłodzone wodą z fiordu o stałej temperaturze wynoszącej 8°C przez cały rok. Unikalna lokalizacja stanowi ogromną zaletę w zakresie wykorzystania odnawialnych źródeł energii i minimalizacji ilości sprzętu chłodzącego, co pozwala uzyskać niemal zerową emisję CO2. Jednak, jak wszystkie centra danych, wymaga ono zasilaczy awaryjnych UPS i systemów klimatyzacji precyzyjnej w celu utrzymania nieprzerwanej pracy.

"Zrównoważony rozwój wpływa na wszystko co robimy i jest szczególnie ważny za każdym razem, gdy budujemy nowe centra kolokacyjne i wprowadzamy w nich nowe funkcje. Wszyscy klienci mogą zobaczyć, skąd czerpiemy energię. Jest to dla nas kluczowy wyróżnik" - powiedział Alexander de Flon Rønning, kierownik ds. projektowania i produktów w firmie Green Mountain.

"Dokument Climate Neutral Data Centre Pact, podpisany przez głównych europejskich operatorów centrów danych i usług chmurowych, stanowi najnowsze zobowiązanie przedstawicieli tej branży do ograniczenia swojego śladu środowiskowego. Skuteczne przejście do zrównoważonej i cyfrowej przyszłości będzie wymagało zarówno wdrożenia nowych, najnowocześniejszych centrów danych, jak i modernizacji istniejących obiektów. Firma Vertiv z dumą wspiera ten wysiłek" - powiedział Giordano Albertazzi, prezes na Europę, Bliski Wschód i Afrykę w firmie Vertiv.

Po przeprowadzeniu szeroko zakrojonych badań zarząd firmy Green Mountain odwiedził centrum testów walidacyjnych Vertiv Customer Experience Centre we Włoszech, aby zapoznać się z rozwiązaniami Vertiv i przetestować ich wydajność pod pełnym obciążeniem. W rezultacie firma Green Mountain wybrała wysokowydajne jednostki chłodzone wodą lodową Vertiv Liebert PCW o łącznej zainstalowanej mocy chłodniczej wynoszącej 5 MW. Liebert PCW zapewnia wysokie standardy wydajności dzięki połączeniu najnowszych technik chłodzenia oraz wewnętrznej konstrukcji, która optymalizuje aerodynamikę wszystkich wbudowanych komponentów.

Firma Vertiv została również wybrana jako dostawca kilku systemów UPS Liebert EXL S1 dla innego, równolegle realizowanego projektu. Urządzenia te wyposażone są w akumulatory litowo-jonowe, będące alternatywą o dłuższej żywotności dla tradycyjnych systemów baterii VRLA.

"Dla Green Mountain zrównoważony rozwój produktów i właściwa postawa dostawców są kluczowym czynnikiem przy zakupie nowego sprzętu" - twierdzi de Flon Rønning. "Rozwiązania Vertiv są najbardziej energooszczędne, jakie widziałem, a to jeszcze bardziej wpływa na naszą proekologiczną postawę, już teraz bardzo wysoko ocenianą. Co więcej, systemy Vertiv są niezwykle kompaktowe, a to ma duże znaczenie biorąc pod uwagę fakt, że nasze centrum danych jest wykute w górze, więc nie mamy żadnych dodatkowych pomieszczeń. Nie możemy wydrążyć głębszej komory, aby zrobić więcej miejsca na sprzęt centrum danych".

"Zarządzanie tym projektem podczas pandemii COVID-19 było bardzo trudne. Obawialiśmy się, że praca wszystkich naszych dostawców zostanie wstrzymana. Na szczęście firma Vertiv pomogła nam m.in. poprzez śledzenie przesyłek i upewnienie się, że sprzęt został dostarczony bezproblemowo pomimo zamkniętych granic i wyzwań logistycznych. Gdyby nie pomoc w dostawach, nie udałoby się ukończyć tego projektu na czas. Dlatego, tworząc inne projekty, będziemy zawsze przyglądać się rozwiązaniom dla centrów danych oferowanych przez Vertiv. Kiedy wybieramy partnera, robimy to z perspektywy strategicznej długoterminowej współpracy" - dodaje de Flon Rønning.

Według Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (International Renewable Energy Agency, IRENA), centra danych odgrywają kluczową rolę w gospodarce bazującej na cyfrowych danych poprzez fakt, że są w epicentrum innowacji technicznych, a także możliwość zapewniania efektywności energetycznej z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Operatorzy centrów danych, tacy jak Green Mountain, mogą być wzorem do naśladowania, aby przyspieszyć przejście na zrównoważone, ekologiczne funkcjonowanie oraz wytyczyć ścieżkę, którą mogłyby podążać przedsiębiorstwa z innych branż, charakteryzujące się dużą konsumpcją energii.

Źródło: Vertiv