Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage data center

Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)
Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)

Wraz z rozwojem technologii wirtualizacji i wynikającymi z tego zmianami krajobrazu środowisk IT, zmienia się podejście do ochrony danych. Z wirtualizacją przegrało wiele rozwiązań zaprojektowanych z myślą o środowiskach fizycznych. Na rynku pojawiły się nowe rozwiązania, opracowane z myślą o środowiskach wirtualnyc...

Czytaj więcej...

Wchodzisz w chmurę? Sprawdź umowę by uniknąć kosztownych perturbacji
Wchodzisz w chmurę? Sprawdź umowę by uniknąć kosztownych perturbacji

Współpraca z niewłaściwym dostawcą usług chmurowych może mieć swoje nieprzyjemne konsekwencje. Ważne jest by potencjalni klienci wiedzieli dokładnie na co się decydują wybierając chmurę obliczeniową. Migracja do chmury, to kluczowa decyzja biznesowa, niosąca ze sobą długoterminowe skutki. Jeżeli chcesz skorzystać z ...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!
Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!

Altaro Software, dostawca rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych, znany głównie ze swojego flagowego produktu VM Backup, pozwalającego na tworzenie kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających w środowisku Microsoft Hyper-V i VMware vSphere, udostępnił portal online, zbudowany specjalnie z myślą o dostawcach us...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2015 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2015 roku

Certyfikacja IT stanowi niezbędny element w wielu obszarach. Chcąc aktywnie uczestniczyć w rynku pracy, należy stale podnosić swoje kwalifikacje, a certyfikacja jest jedną z metod pozwalających na usystematyzowanie i poszerzenie wiedzy. Posiadanie odpowiednich certyfikatów niejednokrotnie jest elementem wymaganym po...

Czytaj więcej...

Jak dbać o bezpieczeństwo chmury i usług chmurowych?
Jak dbać o bezpieczeństwo chmury i usług chmurowych?

Jakie są realia współczesnej chmury? Co musiało ulec zmianie, by chmura nadawała się do zastosowań wymagających wysokiego stopnia bezpieczeństwa? I co jest wymagane oraz zalecane, aby krytyczne funkcje biznesowe oraz poufne dane były skutecznie chronione w chmurze? To tylko kilka z kluczowych pytań, które warto sobi...

Czytaj więcej...

XenServer ma 10 lat!
XenServer ma 10 lat!

Dokładnie 10 lat temu, końcem sierpnia 2006 roku firma XenSource, sponsorująca prace nad otwartoźródłowym hypervisorem Xen, wydała pierwszą komercyjną wersję produktu do wirtualizacji, skierowaną do firm każdej wielkości - XenEnterprise (nazwa kodowa 'Burbank') - bazującą na Xen 3.0.0.

Czytaj więcej...

Microsoft PowerShell z otwartym kodem dla Linuksa i OS X
Microsoft PowerShell z otwartym kodem dla Linuksa i OS X

Po otwarciu źródeł .Net, wydaniu otwartego Visual Studio Code, udostępnieniu silnika Chakra Javascript, zapowiedzi wydania SQL Server dla systemów Linux i szerokiemu wsparciu maszyn wirtualnych z linuksami przez hypervisor Hyper-V i chmurę Azure, gigant z Redmond zrobił kolejny krok w stronę świata open source. Micr...

Czytaj więcej...

Aktualności

Qubes bezpieczny OS oparty na Xen

Qube OSSpecjalizująca się w badaniach nad bezpieczeństwem systemów operacyjnych oraz rozwiązań wirtualizacyjnych Joanna Rutkowska, stojąca na czele Invisible Things Lab, poinformowała o pracach nad otwartoźródłowym mega-bezpiecznym systemem operacyjnym Qubes OS.


System (open source) opracowywany pod kierownictwem Rutkowsiej bazuje na hypervisorze Xen i znanej dystrybucji Linux Fedora. 

Projekt będący w początkowej fazie rozwoju - posiadający status alpha - tworzony jest z myślą o maksymalnym poziomie bezpieczeństwa, dzięki odizolowaniu od siebie poszczególnych aplikacji i krytycznych procesów systemowych, a pomóc w tym ma  wirtualizacja.

Architektura Quebes opiera się na koncepcji Security by Isolation, która polega na definiowaniu stref bezpieczeństwa w oparciu o lekkie, odseparowane maszyny wirtualne (lightweight Virtual Machines).

Użytkownik Qubes może zdefiniować wiele domen (obszarów) bezpieczeństwa. I tak np. obszar praca może zawierać klienta poczty, edytor tekstu. Obszar rozrywka może zawierać gry internetowe i dostęp do sieci p2p, natomiast obszar poufne może udostępniać transakcje bankowe i płatności online. Dzięki takiej separacji naruszenie poziomu bezpieczeństwa w obszarze rozrywka w żaden sposób nie wpłynie na obszar pracy i transakcji bankowych.

System opracowywany przez Invisible Things Lab ma na celu nie tyle zapobieganie incydentom, co minimalizowanie ich wpływu na działanie całego systemu.

Jak zapewnia Joanna Rutkowska, Qubes pomimo że znajduje się w początkowej fazie rozwoju, jest na tyle stabilny, że może posłużyć jako podstawowe środowisko pracy. System jest kompatybilny z większością aplikacji wykorzystywanych w systemach Linux.

Dzięki bezpiecznemu graficznemu interfejsowi przygotowanemu przez Joannę i Rafała Wojtczuka istnieje możliwość wykonywania operacji kopiuj i wklej pomiędzy maszynami wirtualnymi.

Skomentuj na forum