Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

#VeeamON2017 - Rozszerzenie platformy Veeam Availability
#VeeamON2017 - Rozszerzenie platformy Veeam Availability

Firma Veeam Software, w trakcie konferencji VeeamON 2017, poinformowała o rozszerzeniu platformy Veeam ‘Always-On Cloud’ Availability Platform o nowy framework Universal Storage API oraz rozszerzenie ekosystemu partnerów strategicznych.

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)
Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)

Wraz z rozwojem technologii wirtualizacji i wynikającymi z tego zmianami krajobrazu środowisk IT, zmienia się podejście do ochrony danych. Z wirtualizacją przegrało wiele rozwiązań zaprojektowanych z myślą o środowiskach fizycznych. Na rynku pojawiły się nowe rozwiązania, opracowane z myślą o środowiskach wirtualnyc...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!
Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!

Altaro Software, dostawca rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych, znany głównie ze swojego flagowego produktu VM Backup, pozwalającego na tworzenie kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających w środowisku Microsoft Hyper-V i VMware vSphere, udostępnił portal online, zbudowany specjalnie z myślą o dostawcach us...

Czytaj więcej...

Pięć głównych zasad zarządzania danymi
Pięć głównych zasad zarządzania danymi

Obecnie centralnym elementem każdej działalności biznesowej są dane. Firmy chcą z nich aktywnie korzystać bez względu na miejsce, w którym dane te są przechowywane. W przemówieniu inaugurującym konferencję Commvault GO 2016, Robert Hammer, prezes i dyrektor generalny firmy Commvault, przedstawił pięć podstawowych za...

Czytaj więcej...

Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security
Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security

Tylko jedna trzecia (34%) osób przebadanych w ramach nowego projektu Intel Security uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury obliczeniowej. Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do ...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku

Certyfikacja wśród specjalistów z branży IT jest elementem często pożądanym przez pracodawców. By aktywnie uczestniczyć w rynku pracy, należy stale podnosić swoje kwalifikacje. Odpowiednie certyfikaty idąc w parze z posiadanymi i rozwijanymi umiejętnościami oraz determinacja związana ze zdobywaniem wiedzy, niejednok...

Czytaj więcej...

Aktualności

Qubes bezpieczny OS oparty na Xen

Qube OSSpecjalizująca się w badaniach nad bezpieczeństwem systemów operacyjnych oraz rozwiązań wirtualizacyjnych Joanna Rutkowska, stojąca na czele Invisible Things Lab, poinformowała o pracach nad otwartoźródłowym mega-bezpiecznym systemem operacyjnym Qubes OS.


System (open source) opracowywany pod kierownictwem Rutkowsiej bazuje na hypervisorze Xen i znanej dystrybucji Linux Fedora. 

Projekt będący w początkowej fazie rozwoju - posiadający status alpha - tworzony jest z myślą o maksymalnym poziomie bezpieczeństwa, dzięki odizolowaniu od siebie poszczególnych aplikacji i krytycznych procesów systemowych, a pomóc w tym ma  wirtualizacja.

Architektura Quebes opiera się na koncepcji Security by Isolation, która polega na definiowaniu stref bezpieczeństwa w oparciu o lekkie, odseparowane maszyny wirtualne (lightweight Virtual Machines).

Użytkownik Qubes może zdefiniować wiele domen (obszarów) bezpieczeństwa. I tak np. obszar praca może zawierać klienta poczty, edytor tekstu. Obszar rozrywka może zawierać gry internetowe i dostęp do sieci p2p, natomiast obszar poufne może udostępniać transakcje bankowe i płatności online. Dzięki takiej separacji naruszenie poziomu bezpieczeństwa w obszarze rozrywka w żaden sposób nie wpłynie na obszar pracy i transakcji bankowych.

System opracowywany przez Invisible Things Lab ma na celu nie tyle zapobieganie incydentom, co minimalizowanie ich wpływu na działanie całego systemu.

Jak zapewnia Joanna Rutkowska, Qubes pomimo że znajduje się w początkowej fazie rozwoju, jest na tyle stabilny, że może posłużyć jako podstawowe środowisko pracy. System jest kompatybilny z większością aplikacji wykorzystywanych w systemach Linux.

Dzięki bezpiecznemu graficznemu interfejsowi przygotowanemu przez Joannę i Rafała Wojtczuka istnieje możliwość wykonywania operacji kopiuj i wklej pomiędzy maszynami wirtualnymi.

Skomentuj na forum