Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

Trzy aspekty bezpieczeństwa firmowej chmury
Trzy aspekty bezpieczeństwa firmowej chmury

Rozwiązania chmurowe stale zyskują na popularności. Według firmy badawczej Forrester całkowity rynek chmury publicznej osiągnął w 2018 roku wartość 178 miliardów dolarów - to ponad o 32 miliardy więcej niż rok wcześniej. Z kolei analitycy IDC przewidują, że 90% przedsiębiorstw będzie korzystać z co najmni...

Czytaj więcej...

Opanuj VMware vSphere z ebookiem od Altaro
Opanuj VMware vSphere z ebookiem od Altaro

Jeśli pracujesz z VMware vSphere to musisz koniecznie przeczytać bezpłatnego ebooka od Altaro - Mastering vSphere | Best Practices, Optimizing Configurations & More - dzięki któremu dowiedz się, jak wykorzystać najlepsze praktyki dotyczące najpopularniejszych funkcji zawartych w platformie vSphere i jak zwię...

Czytaj więcej...

VMware: 5G to nie tylko kolejne „G”
VMware: 5G to nie tylko kolejne „G”

Internet działający jak nigdy wcześniej, leczenie na odległość, szeroka adaptacja Internetu Rzeczy i oczywiście SI - to wszystko wydarzy się już niebawem. Zawsze jednak, gdzieś w tle, majaczy technologia 5G. Przyszłość trudno wyobrazić sobie bez nadchodzącej sieciowej rewolucji, a rok 2019 z pewnością jest momentem prz...

Czytaj więcej...

IDC: sztuczna inteligencja zdominuje świat (technologii)
IDC: sztuczna inteligencja zdominuje świat (technologii)

Utwory z czołówek list przebojów komponowane przez sztuczną inteligencję, wirtualna rzeczywistość, którą przetestuje 100 mln osób czy automatyczne sterowanie domem w oparciu o dane z naszych inteligentnych zegarków - według IDC, w takiej rzeczywistości będziemy funkcjonować już niebaw...

Czytaj więcej...

5 mitów na temat robotów, w które wciąż wierzymy
5 mitów na temat robotów, w które wciąż wierzymy

Maszyna imitująca człowieka to marzenie naszych dalekich przodków. Naukowcy i wynalazcy już wieki temu poszukiwali rozwiązań, które wyręczą nas w codziennych obowiązkach. Dziś roboty są częścią naszej rzeczywistości, wspierają nas w pracy i w domu. Przedstawiamy 5 mitów na ich temat, w które...

Czytaj więcej...

Chmura wciąga developerów - PaaS coraz popularniejsze
Chmura wciąga developerów - PaaS coraz popularniejsze

Usługa „Platform as a Service”, tzw. PaaS, polegająca na udostępnieniu programistom wirtualnego środowiska pracy w chmurze, jest coraz bardziej powszechna wśród międzynarodowych korporacji i lokalnych firm. Przedsiębiorstwa, które już wdrożyły jakieś rozwiązanie PaaS, szybko przekonują się o z...

Czytaj więcej...

Aktualności

Oracle Database 21c umacnia Oracle na pozycji lidera w dziedzinie baz danych

Oracle CloudFirma Oracle poinformowała o wprowadzeniu Oracle Database 21c, najnowszej wersji wiodącej konwergentnej bazy danych w chmurze Oracle Cloud, w tym także w modelu Always Free bazy Oracle Autonomous Database.

Baza Oracle Database 21c zawiera ponad 200 nowych innowacji, takich jak niemodyfikowalne tabele blockchain, wykonywanie kodu JavaScript w bazie danych, natywny binarny typ danych JSON, funkcje AutoML na potrzeby automatycznego uczenia w bazie danych, pamięć trwała oraz udoskonalenia w dziedzinie przetwarzania w pamięci, wydajnej obsługi wykresów, dzielenia bazy na fragmenty (sharding), wielodostępowości oraz bezpieczeństwa.

W przeciwieństwie do konkurencyjnych baz danych dostępnych w wersji lokalnej lub w chmurze baza Oracle Database 21c spełnia wymagania dotyczące obsługi wielu modeli, wielu obciążeń i wielu użytkowników - a wszystko to w ramach jednego, nowoczesnego i konwergentnego mechanizmu bazy danych.

Firma Oracle poinformowała również o wprowadzeniu Oracle APEX (Application Express) Application Development - nowej usługi umożliwiającej szybkie i łatwe opracowywanie i wdrażanie aplikacji biznesowych. Za pomocą usługi Oracle APEX działającej w przeglądarce programiści mogą tworzyć nowoczesne aplikacje WWW na komputery biurkowe i urządzenia mobilne z użyciem intuicyjnego graficznego interfejsu użytkownika.

"Oracle Database 21c to kontynuacja naszej strategii zakładającej dostarczanie najbardziej zaawansowanego mechanizmu konwergentnej bazy danych na świecie. Charakteryzuje się ona najwyższą w branży wydajnością przetwarzania dokumentów JSON. Zapewnia przełomową wydajność operacyjną bazy danych z obsługą pamięci trwałej Intel Optane Persistent Memory. Udostępnia najlepsze w branży funkcje analityczne, w tym kolumnowe składowanie danych w pamięci z funkcją automatycznego zarządzania, wydajne przetwarzanie wykresów oraz funkcje AutoML zapewniające łatwe tworzenie modeli automatycznego uczenia. Zawiera również niemodyfikowalne tabele blockchain zapewniające tabele SQL odporne na manipulacje. Konkurencyjni dostawcy do obsługi tych funkcji potrzebują oddzielnych baz danych i usług w zakresie dokumentów JSON, operacji, analiz, wykresów, automatycznego uczenia i technologii blockchain. Konwergentne bazy danych Oracle pozwalają programistom osiągnąć znacznie wyższą produktywność podczas budowania nowych aplikacji i ułatwiają późniejsze przekształcanie aplikacji pod kątem nowych wymagań biznesowych" - powiedział Andrew Mendelsohn, wiceprezes Oracle, szef działu technologii serwerowych baz danych.

Nowe innowacje w bazie danych Oracle Database 21c
Oracle Database 21c to mechanizm bazy danych, na którym opierają się lokalne i chmurowe usługi bazodanowe Oracle, w tym Oracle Autonomous Database, Oracle Exadata Database Service, Oracle Exadata Database Cloud@Customer i Oracle Exadata Database Machine. Najnowsza wersja zawiera ponad 200 nowych innowacji, które rozszerzają funkcje bazy danych na nowe przypadki użycia, optymalizują wydajność oraz zwiększają produktywność programistów i analityków danych.

Kluczowe innowacje te to m.in.:
• Niemodyfikowalne tabele blockchain: Dzięki tabelom blockchain aplikacje biznesowe mogą korzystać z kluczowych zalet technologii blockchain w dziedzinie bezpieczeństwa. Tabele blockchain wchodzą w skład podejścia Crypto-Secure Data Management firmy Oracle i stanowią niemodyfikowalne tabele dopuszczające jedynie wypełnianie pól, a ich rzędy są ze sobą kryptograficznie połączone. Dzięki temu, że funkcje wykrywania manipulacji i zapobiegania im są dostępne bezpośrednio w bazie danych Oracle, klienci są chronieni przed nieuprawnionymi zmianami ze strony nieuczciwych pracowników lub hakerów.
• Natywny typ danych JSON: Firma Oracle przez wiele lat dostarczała zaawansowane funkcje obsługi zapytań i indeksowania w języku SQL/JSON. W bazie Database 21c dodano teraz nową reprezentację typu danych JSON, co pozwala na 10 razy szybsze skanowanie i nawet 4 razy szybsze operacje aktualizacji. Dzięki tym ulepszeniom baza danych Oracle SQL/JSON jest 2 razy szybsza niż MongoDB i AWS DocumentDB w teście YCSB.
• AutoML na potrzeby automatycznego uczenia w bazie danych: Automatycznie buduje i porównuje modele automatycznego uczenia na dużą skalę oraz pomaga laikom korzystać z automatycznego uczenia. Nowy interfejs użytkownika AutoML ułatwia stosowanie automatycznego uczenia w ramach bazy danych użytkownikom niemającym doświadczenia w tej dziedzinie.
• JavaScript w bazie danych: Umożliwia programistom wydajną pracę w nowoczesnych językach programowania. Dzięki wbudowanemu mechanizmowi Graal Multilingual Engine przetwarzanie danych JavaScript odbywa się tam, gdzie znajdują się dane, czyli wewnątrz bazy, co eliminuje kosztowne transmisje danych w sieci.
• Obsługa pamięci trwałej: Przechowuje dane z bazy oraz dzienniki powtórzeń bazy danych w lokalnej pamięci trwałej (PMEM), co znacznie zwiększa wydajność obciążeń uzależnionych od operacji wejścia/wyjścia. SQL działa bezpośrednio na danych przechowywanych w systemie plików pamięci trwałej, eliminując w ten sposób ścieżkę kodu wejścia/wyjścia i konieczność stosowania większej pamięci podręcznej bufora.
• Wydajniejsze modele wykresów: Umożliwiają modelowanie danych w oparciu o relacje i pozwalają na eksplorację powiązań i wzorców m.in. w mediach społecznościowych i środowiskach IoT. Dalsze ulepszenia w zakresie optymalizacji pamięci zmniejszają ilość pamięci potrzebnej do analizowania większych wykresów, dzięki czemu dotychczasowe aplikacje mogą działać szybciej bez konieczności wprowadzania zmian.
• Automatyzacja bazy danych w pamięci: Oracle obsługuje formaty rzędowe i kolumnowe w jednej tabeli, dzięki czemu analizy oraz transakcje w ramach tej samej tabeli mogą być przeprowadzane jednocześnie. W bazie Oracle Database 21c wprowadzono funkcję kolumnowego składowania danych w pamięci z funkcją automatycznego zarządzania, która upraszcza obsługę i zwiększa wydajność poprzez automatyczne zarządzanie umieszczaniem i usuwaniem obiektów z In-Memory Column Store, a następnie śledzi wzorce użytkowania oraz przenosi i usuwa obiekty z Column Store.
• Automatyzacja dzielenia bazy na fragmenty (sharding): Natywna obsługa shardingu bazy danych zapewnia wyjątkowo wysoką wydajność i dostępność, ułatwiając jednocześnie globalnym przedsiębiorstwom zachowanie zgodności z przepisami w zakresie suwerenności danych i ochrony danych. Poszczególne partycje danych nie współużytkują żadnego sprzętu ani oprogramowania i mogą być zlokalizowane w infrastrukturze lokalnej lub w chmurze.

Źródło: Oracle