Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Aktualności

Jak lokalnym NAS-em zabezpieczyć dane w chmurze?

qnap qtscloudNiedawna awaria Google dobitnie pokazała, że przechowywanie danych i aplikacji w chmurze ma oprócz zestawu bardzo ważnych zalet również kilka fundamentalnych i trudnych do zignorowania wad. Pokazała też, że znaczna część użytkowników nie ma pojęcia o tym, jak łatwo można zabezpieczyć się przed takimi incydentami i mieć dostęp do swoich danych nawet gdy „padnie” popularna usługa chmurowa.

Ryzyko można zminimalizować dzięki korzystaniu z rozwiązań hybrydowych i łączenia backupu chmurowego z lokalnym - co wygodnie można zrobić korzystając z urządzeń QNAP NAS.

Gdy na początku tygodnia okazało się, że znaczna część usług Google nie pracuje poprawnie (albo nie pracuje wcale) użytkownicy z całego świata mieli dobre powody, by wpaść w panikę. Przyczyną nie był tu brak dostępu do wyszukiwarki czy filmów na YouTube.com - największe problemy miały osoby i firmy, które w chmurze Google przechowują niezbędne do pracy pliki, korzystają z systemu poczty dostarczanej przez firmę czy pakietu narzędzi biurowych.

"Brak dostępu do usług czy aplikacji nie był tu najgorszy - owszem, niemożność wysłania e-maila czy przygotowania dokumentu to duży problem, ale da się go obejść - używając innego narzędzia lub usługi. W najgorszej sytuacji byli ci, którzy w chmurze Google trzymali dane i pliki niezbędne im do pracy. Dla wielu osób awaria Google de facto oznaczała po prostu przymusową przerwę w pracy - i to w najgorszym na takie przestoje momencie, czyli podczas przedświątecznej gorączki" - mówi Grzegorz Bielawski, country manager firmy QNAP.

Co istotne, znacznej części tych problemów można było uniknąć - wdrażając wcześniej rozwiązania, które pozwalają na cieszenie się wygodą i wszechstronnością chmurowych usług przechowywania danych… jednocześnie jednak gwarantując dostęp do plików nawet w momencie wystąpienia awarii, podobnej do tej grudniowej.

"Takim rozwiązaniem jest hybrydowy backup, czyli system integrujący kopie zapasową danych przechowywanych lokalnie - na komputerach, smartfonach, serwerach, NAS-ach, etc. - z kopią zapasową danych przechowywanych w publicznych usługach chmurowych. Użytkownicy urządzeń QNAP NAS mogą łatwo skorzystać z tego rozwiązania, odpowiednio konfigurując aplikację Hybrid Backup Sync i „podpinając” do niej wybrane usługi chmurowe - HBS obsługuje większość popularnych platform tego typu, poczynając od OneDrive, Google Drive czy Dropbox, aż po Oracle Cloud czy Rackspace" - wyjaśnia Grzegorz Bielawski.

Dzięki temu rozwiązaniu, w razie wystąpienia awarii chmury, użytkownik cały czas ma wygodny dostęp do przechowywanych w niej plików - i to zarówno lokalnie, jak i zdalnie. Co więcej, w porfolio QNAP znaleźć można również wyspecjalizowane aplikacje do kompletnego backupu danych z chmurowych pakietów aplikacji biurowych Google Docs oraz Office 365 - dzięki niemu, w razie problemów z dostępnością owych aplikacji, użytkownik ma cały czas wygodny dostęp nie tylko do przechowywanych w nich dokumentów, ale również e-maili, kontaktów, baz danych, kalendarzy itp.

"Staraliśmy się zaprojektować te aplikacje tak, by oferowały użytkownikom kluczowe atuty obu modeli korzystania z danych oraz aplikacji - chmurowego oraz lokalnego. Użytkownicy naszych rozwiązań mogą zatem wygodnie korzystać z wygody i wszechstronności platform chmurowych… jednocześnie zachowując pełną kontrolę nad danymi oraz wygodny i bezpieczny dostęp do nich nawet w przypadku wystąpienia awarii usługi czy łącza internetowego" - podsumowuje Grzegorz Bielawski.

Dodajmy, że bardzo przydatnym dla użytkowników usług chmurowych rozwiązaniem QNAP jest również dostępna z poziomu urządzeń QNAP NAS funkcja HybridMount, czyli brama chmury plikowej. To nic innego, jak lokalne - i inteligentne - buforowanie danych z chmur na urządzeniu QNAP NAS - tak, by potrzebne użytkownikowi, najczęściej używane dane, były dla niego zawsze błyskawicznie dostępne (bez konieczności ich pobierania za każdym razem - co w przypadku większych plików może być bardzo czasochłonne).

Więcej informacji o rozwiązaniach hybrydowych QNAP - łączących zalety chmury publicznej z lokalnym backupem/dostępem - znaleźć można na stronie QNAP.com.

Źródło: QNAP

Logowanie i rejestracja