Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center
ebook Altaro - The Backup Bible Complete Edition

Fortinet udostępnia bezpłatne szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa
Fortinet udostępnia bezpłatne szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa

Fortinet, światowy lider w dziedzinie zintegrowanych i zautomatyzowanych rozwiązań cyberochronnych, bezpłatnie udostępnił pakiet zaawansowanych szkoleń z programu Network Security Expert dotyczących różnych zagadnień z zakresu cyberbezpieczeństwa. Udostępnione 24 szkolenia obejmują takie zagadnienia jak SD-WAN, ...

Czytaj więcej...

Strategia multicloud - zalety wielu chmur jednocześnie
Strategia multicloud - zalety wielu chmur jednocześnie

Multicloud to złożone środowisko obliczeniowe, które wykorzystuje moc kilku chmur. Z chwilą, gdy firmy nauczyły się korzystać ze środowisk obliczeniowych oferowanych przez jednego dostawcę, zaczęły współpracować z kilkoma, z których każdy mógł obsługiwać specyficzną potrzebę IT (taką jak np....

Czytaj więcej...

VMware: 5G to nie tylko kolejne „G”
VMware: 5G to nie tylko kolejne „G”

Internet działający jak nigdy wcześniej, leczenie na odległość, szeroka adaptacja Internetu Rzeczy i oczywiście SI - to wszystko wydarzy się już niebawem. Zawsze jednak, gdzieś w tle, majaczy technologia 5G. Przyszłość trudno wyobrazić sobie bez nadchodzącej sieciowej rewolucji, a rok 2019 z pewnością jest momentem prz...

Czytaj więcej...

Otwarta perspektywa: Linux
Otwarta perspektywa: Linux

Rok 2018 w branży technologicznej potwierdził, że to możliwość wyboru jest dziś wartością najbardziej pożądaną przez biznes. Taki wniosek płynie z obserwacji usług działających w różnych przedsiębiorstwach, sposobów ich uruchamiania oraz docelowych środowisk, do których trafiają. Pojawiają się nowe...

Czytaj więcej...

Małe i średnie firmy pod technologiczną ścianą
Małe i średnie firmy pod technologiczną ścianą

Według badania Konica Minolta główne wyzwania, z którymi mierzą się małe i średnie firmy to cyberzagrożenia (33%), rosnąca konkurencja (27%), nowe regulacje takie jak RODO (23%), wymagający rynek pracy (23%) czy zbyt szybki postęp technologiczny (23%). Problemy z infrastrukturą IT wskazywało 18% przedsięb...

Czytaj więcej...

5 prognoz IDC na najbliższe lata - Zmiany w biznesowym IT
5 prognoz IDC na najbliższe lata - Zmiany w biznesowym IT

Na przestrzeni kilku najbliższych lat krajobraz technologiczny zmieni się diametralnie - prognozuje firma doradcza IDC. Sztuczna inteligencja stanie się wszechobecna, coraz częściej będziemy wykorzystać cyfrowych asystentów w domu i w pracy. Dzięki nowym narzędziom powstanie nowa grupa programistów, kt&oa...

Czytaj więcej...

Aktualności

11 ważnych nowości w Veeam Backup and Replication v11

Veeam v11Już niebawem pojawi się jedenasta wersja Veeam Availability Suite, pakietu do zarządzania obciążeniami w środowiskach wirtualnych, fizycznych i chmurowych. Pakiet łączący funkcje ochrony danych oferowane przez rozwiązanie Veeam Backup & Replication oraz zaawansowane mechanizmy monitorowania i raportowania dostępne w rozwiązaniu Veeam ONE, umożliwia kompleksową obsługę wszystkich obciążeń w środowiskach wielochmurowych. Veeam Availability Suite v11 wprowadzi wiele ciekawych funkcji, w tym takich, które stanowią bezpośrednią odpowiedź na prośby zgłaszane przez użytkowników!

Nowa wersja Veeam Backup and Replication, a tym samym Veeam Availability Suite wprowadza wiele nowych funkcjonalności oraz niemal 100 ulepszeń w stosunku do wersji dziesiątej. Nie sposób zatem wszystkie je opisać w jednym krótkim wpisie. Przyjrzyjmy się zatem tym najistotniejszym, jedenastu nowościom.

Continuous Data Protection (CDP)
- Veeam CDP ze wsparciem dla vSphere APIs for IO Filtering (VAIO) umożliwi replikację maszyny wirtualne z jednej do drugiej lokalizacji praktycznie bez żadnej straty danych, pozwalajac zmniejszyć RPO z minut do liczonego w sekundach - do kilkunastu sekund w środowiskach mniej wydajnych. Technologia ta bez konieczności stosowania snapshotów pozwala zwiększyć poziom niezawodności środowiska i zapewnia lepszy poziom umów SLA dla użytkowników końcowych. Veeam CDP z Sphere APIs for IO Filtering (VAIO) nieco wyróżni Veeam w stosunku do konkurencji, która to by zrealizować to zadanie korzystała z agentów na maszynach wirtualnych, bądź korzystała ze 'sztuczek' których oficjalnie nie wspiera VMware.

Odzyskiwanie plików Linux bez konieczności korzystania z helper appliance
Wersja 11 nie będzie potrzebować helper appliance (ale nadal będzie taka możliwość) do przywracania pojedynczych plików co pozwoli na zamontowanie kopii zapasowej na dowolnym komputerze z systemem Linux. Przywracanie będzie szybsze, ponieważ nie będzie konieczności wcześniejszego korzystania z helper appliance. Ponadto będzie można odzyskać pliki Linuksa ze środowisk, które nie mają dostępu do hipervizora. Dotyczy to również agentów Veeam, tworzących kopie zapasowe systemów opartych na systemie Linux. Będzie możliwość odzyskania pojedynczych plików z systemów IBM AIX, MAC i Oracle Solaris bez helper appliance.

Ulepszony linuksowy serwer Proxy
W wersji 10-tej Veeam Backup & Replication / Veeam Availability Suite wprowadzono długo wyczekiwany przez klientów linuksowy serwer proxy, co pozwalało na obniżenie kosztów środowiska dzięki możliwości rezygnacji z licencji na Windows Server. Wersja 11 wprowadza ulepszenia, za sprawą których można korzystać poza aktualnie dostępnej funkcji Hot-Add z innych trybów (trybu sieciowego, Direct SAN z NFS, iSCSI i FC oraz tworzenia kopi zapasowych z migawki pamięci masowej).

Hardened Linux Repository
W wersji 11 można traktować Hardened Linux repository jako pełnoprawne podstawowe miejsce składowania kopii zapasowych (z zasobami podpiętymi lokalnie lub przez sieć SAN). Za sprawą funkcji "immutability" można zablokować możliwość usunięcia backupu, nawet dla administratora, przed upłynięciem zdefiniowanego okresu. Będzie można oczywiście korzystać z XFS w celu szybkiego klonowania bloków.

Wsparcie dla Google Cloud Storage
Chmura Google, jest kolejną chmurą publiczną z którą (póki co nieśmiałe) łączyć się Veeam. W wersji 11 będzie możliwość wykorzystania GCP jako magazynu dla backupowego repozytorium Scale-Out.

Tagi vSphere
Wprowadzono ulepszenia tam gdzie istnieje możliwość użycia operatora AND i łączenia w łańcuch 1,2 lub 3 tagów w celu wykonania kopii zapasowej tylko tych maszyn wirtualnych, które mają komplet tagów.

Instant Recovery dla MSSQL i Oracle
Nowa funkcjonalność pozwoli na uzyskanie postępu do bazy danych bez koniczności odzyskiwania całego serwera, co pozwoli na szybki dostęp do bazy danych w trybie Instant Recovery (natychmiast z backupu) na dowolnym serwerze.

Veeam Instant NAS Recovery
Jedną z najistotniejszych funkcji w v10 było wprowadzenie możliwości będzie tworzenia kopii zapasowych udziałów NFS i SMB bezpośrednio z NAS do repozytorium kopii zapasowych. W v11 Veeam poszedł o krok wprowadzając Instant NAS Recovery. Funkcjonalność działa podobnie jak w wersji znanej z innych obszarów rozwiązania Veeam, czyli w tym wypadku Instant NAS Recovery montuje punkt przywracania z serwera NAS lub serwera plików (nfs, smb itp.) i udostępnia go serwerowi docelowemu.

Storage Snapshot Integration
Celem integracji migawek pamięci masowej jest odciążenie przetwarzania z hypervisora na urządzenie magazynujące. Jeśli masz fizyczny serwer Windows Server i korzystasz z jednostki iSCSI LUN, Veeam będzie mógł wykorzystać możliwość integracji środowiska z pamięciom masową zamiast korzystania z agentów. Teraz rozwiązanie Veeam będzie mogło pobierać dane z macierzy pamięci masowej z migawki jednostki LUN bezpośrednio do repozytorium Veeam.

Nowe Rest API for VBR
Najistotniejszą funkcjonalnością w tym obszarze będzie możliwość eksport do pliku JSON i importu pliku w innej lokalizacji.

Moduł PowerShell dla Veeam Backup and Replication
Pojawi się zintegrowany moduł PowerShell, domyślnie instalowany jako część konsoli, zapewniający wsparcie dla Microsoft PowerShell 6.0 i nowszych wersji.

Powyższy spis zawiera tylko część nowości jakie przyniesie 11 wersja flagowego rozwiązania Veeam. Do funkcjonalności niewymienionych powyżej z pewnością jeszcze powrócę.

Logowanie i rejestracja