Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

Małe i średnie firmy pod technologiczną ścianą
Małe i średnie firmy pod technologiczną ścianą

Według badania Konica Minolta główne wyzwania, z którymi mierzą się małe i średnie firmy to cyberzagrożenia (33%), rosnąca konkurencja (27%), nowe regulacje takie jak RODO (23%), wymagający rynek pracy (23%) czy zbyt szybki postęp technologiczny (23%). Problemy z infrastrukturą IT wskazywało 18% przedsięb...

Czytaj więcej...

5 prognoz IDC na najbliższe lata - Zmiany w biznesowym IT
5 prognoz IDC na najbliższe lata - Zmiany w biznesowym IT

Na przestrzeni kilku najbliższych lat krajobraz technologiczny zmieni się diametralnie - prognozuje firma doradcza IDC. Sztuczna inteligencja stanie się wszechobecna, coraz częściej będziemy wykorzystać cyfrowych asystentów w domu i w pracy. Dzięki nowym narzędziom powstanie nowa grupa programistów, kt&oa...

Czytaj więcej...

VMware: 5G to nie tylko kolejne „G”
VMware: 5G to nie tylko kolejne „G”

Internet działający jak nigdy wcześniej, leczenie na odległość, szeroka adaptacja Internetu Rzeczy i oczywiście SI - to wszystko wydarzy się już niebawem. Zawsze jednak, gdzieś w tle, majaczy technologia 5G. Przyszłość trudno wyobrazić sobie bez nadchodzącej sieciowej rewolucji, a rok 2019 z pewnością jest momentem prz...

Czytaj więcej...

Fortinet udostępnia bezpłatne szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa
Fortinet udostępnia bezpłatne szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa

Fortinet, światowy lider w dziedzinie zintegrowanych i zautomatyzowanych rozwiązań cyberochronnych, bezpłatnie udostępnił pakiet zaawansowanych szkoleń z programu Network Security Expert dotyczących różnych zagadnień z zakresu cyberbezpieczeństwa. Udostępnione 24 szkolenia obejmują takie zagadnienia jak SD-WAN, ...

Czytaj więcej...

Otwarta perspektywa: Linux
Otwarta perspektywa: Linux

Rok 2018 w branży technologicznej potwierdził, że to możliwość wyboru jest dziś wartością najbardziej pożądaną przez biznes. Taki wniosek płynie z obserwacji usług działających w różnych przedsiębiorstwach, sposobów ich uruchamiania oraz docelowych środowisk, do których trafiają. Pojawiają się nowe...

Czytaj więcej...

Strategia multicloud - zalety wielu chmur jednocześnie
Strategia multicloud - zalety wielu chmur jednocześnie

Multicloud to złożone środowisko obliczeniowe, które wykorzystuje moc kilku chmur. Z chwilą, gdy firmy nauczyły się korzystać ze środowisk obliczeniowych oferowanych przez jednego dostawcę, zaczęły współpracować z kilkoma, z których każdy mógł obsługiwać specyficzną potrzebę IT (taką jak np....

Czytaj więcej...

Aktualności

Backup staje się nowym fundamentem cyberbezpieczeństwa

BackupDane, nazywane ropą XXI wieku, są dziś największą wartością przedsiębiorstw. Ich ilość rośnie w tempie wykładniczym. W 1992 roku globalnie powstawało 100 GB danych dziennie, w 97’ 100 GB na godzinę, dziś jest to ponad 50 000 GB na...sekundę. Wszystko wskazuje na to, że te wartości będą nadal rosły. IoT, Machine Learning, Big Data… - te technologie jeszcze bardziej napędzają przyrost danych.

Warto zauważyć, że za ok 30% generowanych informacji odpowiada biznes. Firmy muszą więc nie tylko opracowywać strategie ich ochrony, ale zabezpieczyć się na wypadek najgorszego - utraty danych lub dostępu do krytycznych usług i aplikacji. Nie powinno zatem dziwić, że rozwiązanie do backupu jest drugim, najchętniej wykorzystywanym rodzajem oprogramowania z zakresu security i plasuje się tuż za antywirusami. Na rozwiązania do backupu danych firmy przeznaczają średnio 10% całkowitego budżetu IT. Takie wnioski płyną z raportu Backup, Disaster Recovery i Cyberbezpieczeństwo przygotowanego przez Xopero Software S.A.

Motywatory rozwoju

Rozwój technologii i ilości przetwarzanych danych (m.in. Internet of Things, Machine Learning czy Big Data) to jeden z ważniejszych czynników mających wpływ na wzrost zainteresowania i popularności rozwiązań do backupu i disaster recovery. Kolejnym z nich są coraz bardziej restrykcyjne uwarunkowania prawne dotyczące bezpieczeństwa danych, wdrażane zarówno na szczeblu rządowym, jak i globalnym. Mowa tu chociażby o GDPR czy dyrektywie unijnej PSD2. Wreszcie, kluczowym motywatorem rozwoju branży backupu i disaster recovery jest szalejąca cyberprzestępczość.

Z badań Xopero Software wynika, że przedsiębiorcy najbardziej obawiają się ataków ransomware (79,8%), awarii, utraty lub kradzieży sprzętu (46,8%), uszkodzenia plików (41,5%), ataków malware (37,2%) oraz zagrożeń z wykorzystaniem socjotechnik (35,1%). Co czwarty przedsiębiorca boi się ataków wielowektorowych (28,7%), katastrof naturalnych (26,6%) i cryptominingu (25,5%). Mniejszy niepokój wywołują takie zagrożenia jak ataki DoS/DDoS, spear phishing, spoofing czy shadow IT.

Disaster Recovery - biznes staje na nogi

Jeszcze do niedawna użytkownicy wymagali od rozwiązań do backupu przede wszystkim efektywnego zabezpieczenia danych z możliwością szybkiego odzyskania w przypadku ich utraty. W ostatnich latach, głównym wyzwaniem dla backupu, stało się zabezpieczenie ciągłości w realizowaniu procesów biznesowych, co przekłada się na zapewnienie dostępu do krytycznych usług i systemów, w przypadku wystąpienia katastrofy.

O procedurach Disaster Recovery (DR) mówiono w odniesieniu do dużych systemów informatycznych i telekomunikacyjnych. Przed katastrofami zabezpieczały się głównie banki, instytucje finansowe lub operatorzy telekomunikacyjni. Czyli te podmioty, u których nawet najmniejszy brak dostępu do świadczonych usług mógł wywołać milionowe straty, a nawet kosztować je istnienie. Dziś po DR sięgają małe, średnie i duże firmy. Wynika to nie tylko ze wzrostu świadomości o zagrożeniach, ale także większej dostępności i przystępności samych rozwiązań.

Cloud backup - bezpiecznie w chmurze

W miarę ewolucji technologii i wymagań organizacyjnych, przedsiębiorstwa zmieniają swoje strategie tworzenia kopii zapasowych i plany odzyskiwania awaryjnego. Niepodważalnie wpływ na to ma rozwój cloud computingu. Chmura publiczna wniosła nowy element do branży backupu, zapewniając szybkie odzyskiwanie, centralne zarządzanie, oszczędność kosztów i skuteczny sposób na zapewnienie ciągłości działania.

"Dzisiaj możemy zaobserwować bum na usługi i rozwiązania dostępne w chmurze, który dyktuje trendy związane z backupem. Nie mówimy tutaj tylko o przechowywaniu danych. Rosnąca ilość systemów i usług, które pracują w chmurze, wymusza na producentach rozwiązań do backupu możliwość ich zabezpieczenia. Naprawdę dobrym tego przykładem jest Microsoft 365, gdzie pomimo faktu przechowywania dokumentów w chmurze, użytkownicy bardzo często mają świadomość potrzeby ich backupu, a trzeba nadmienić, że jest to jedna z łatwiej dostępnych i popularniejszych usług chmurowych dla MŚP. Dlatego możliwość backupu coraz większej ilości usług dostępnych w chmurze, będzie zapewne jednym z dominujących trendów w najbliższych miesiącach" - mówi Grzegorz Bąk, Product Development Manager w Xopero Software.

Rośnie poziom inwestycji - 13% firm wydaje rocznie ponad 12 mln dolarów na chmurę publiczną, a 50% przeszło 1,2 mln dolarów. 3 razy szybciej rosną wydatki na chmurę publiczną w stosunku do inwestycji w prywatną (24% do 8%). Z badań Xopero Software wynika, że w 2020 roku z backupu w chmurze zamierzało korzystać 56,38% przedsiębiorców.

Multicloud - bo jedna chmura to za mało...

Niezaprzeczalnym trendem na nadchodzące miesiące będzie rozwój multi-cloud. Koncepcja ta zakłada korzystanie z kilku usług chmurowych w jednej architekturze. Mowa tu o chmurach publicznych (m.in. AWS, Azure, Google), prywatnych czy usługach typu SaaS (Software-as-a-Service). Wśród nich m.in. Microsoft 365, G Suite czy Salesforce.

Z raportu 2019 State of the Cloud wynika, że multi-cloud stał się preferowaną praktyką wśród przedsiębiorstw - decyduje się na nie 61% firm z sektora MŚP. Wzrosło również wykorzystanie strategii hybrydowej łączącej chmurę publiczną i prywatną - dziś wybiera ją 35% firm. Organizacje korzystają średnio z 5 różnych usług w chmurze.

W Polsce te statystyki są zdecydowanie niższe. W badaniu “Chmura publiczna w Polsce 2019” przeprowadzonego przez IDG i Oktawave, zaledwie co trzecia firma deklarowała wdrożenie środowiska multicloud.

"Rozwój chmur publicznych sprawił, że użytkownicy mają coraz większe oczekiwania wobec rozwiązań do backupu, a jednym z nich jest ułatwienie migracji środowisk IT do chmur typu AWS, czy Microsoft Azure, a także migracja środowisk między nimi. Zapewnia to zarówno optymalizację kosztów utrzymania infrastruktury, a także możliwość szybkiego przywrócenia ciągłości biznesowej, nawet w przypadku największych katastrof" - dodaje Grzegorz Bąk.

Więcej na temat rynku kopii zapasowych, cloud backupu oraz DR w raporcie Backup, Disaster Recovery i Cyberbezpieczeństwo, dostępnym do pobrania bezpłatnie pod tym adresem.

Źródło: Xopero

Logowanie i rejestracja