Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Aktualności

Jak zadbać o efektywność energetyczną w post-covidowym świecie?

Data CenterRządy, firmy i obywatele przez większą część mijającego roku zajmowali się niemal wyłącznie jedną sprawą: pandemią COVID-19. Jest to zrozumiałe, ale trzeba pamiętać, że inne zagrożenia nie zniknęły. Co więcej, wkrótce gospodarki wielu państw mogą pogrążyć się w ostrej i długotrwałej recesji. Firmy i jednostki sektora publicznego znajdą się pod presją cięcia kosztów. Jednym z wymogów wobec nich będzie zwiększanie efektywności energetycznej.

Centra danych są odpowiedzialne za około jeden procent globalnego zużycia energii elektrycznej. "Efektywność energetyczną będziemy musieli wypracowywać w wymagającym otoczeniu gospodarczym, w którym wydatki przedsiębiorstw, także na IT, będą analizowane dokładniej niż zwykle" - przewiduje Bartłomiej Raab, country manager w Vertiv Poland. Jak podaje IDC, światowe nakłady na IT spadną bowiem w 2020 roku o 5,1%, do poziomu 2,25 bln USD. Prognozy wskazują też jednak, że inwestycje w niektóre segmenty tej branży, takie jak infrastruktura, nadal będą rosły.

Jak zatem firmy mogą oszczędzać środki, wytwarzać „więcej za mniej” i redukować ślad węglowy? W osiągnięciu tego celu pomogą znajdujące się w centrach danych systemy zasilania gwarantowanego (UPS).

Drogie przestoje w pracy data center
Według badania przeprowadzonego przez Ponemon Institute na zlecenie firmy Vertiv, średni koszt przestoju w centrum danych jest coraz wyższy i wkrótce może osiągnąć wartość miliona dolarów. Według analityków Ponemon najczęstszą przyczyną takich wydarzeń jest awaria zasilacza UPS - odpowiadają one za jedną czwartą incydentów. Niewątpliwie operatorzy tego typu placówek powinni być w stanie optymalizować wydajność zasilania i niezawodność dostarczania energii, przy jednoczesnym minimalizowaniu jej kosztów. Czym więc kierować się podczas wyboru odpowiedniego zasilacza awaryjnego, który pomoże uniknąć kosztochłonnego przestoju, a jednocześnie ułatwi zachowanie efektywności energetycznej?

Kilka procent stanowi dużą różnicę
W ciągu ostatnich lat operatorzy centrów danych wybierali zasilacze UPS w zależności od celu, który chcieli osiągnąć. Najwyższa jakość i najbardziej niezawodne zasilanie energią elektryczną może zostać zapewnione przez systemy zasilania gwarantowanego, pracujące w trybie podwójnej konwersji, w którymzasilacz przekształca prąd przemienny na prąd stały, a następnie znów na przemienny. Największą zaletą tych rozwiązań jest najwyższy poziom dostępności zasilania.

Zasilacze UPS działające w trybie ekonomicznym, mogą zapewnić niższą niezawodność, ale też znacznie niższe koszty eksploatacji dzięki mniejszemu poborowi mocy. Jednocześnie trzeba pamiętać, że awaria zasilania w centrach danych, nawet trwająca kilka milisekund, może spowodować problemy z wydajnością serwerów i systemów IT, a także wpłynąć na przerwę w dostawie usług. – Warto też mieć na uwadze, że w przypadku centrów danych zużycie energii niższe jedynie o kilka procent, stanowi istotną różnicę w wymiarze finansowym – podkreśla Bartłomiej Raab.

Tradycyjne zasilacze UPS osiągają wydajność rzędu 94% do 97% w przypadku nowocześniejszych jednostek. Natomiast funkcja „Dynamic Online”  zapewnia wydajność nawet na poziomie 99%, bez utraty dostępności zasilania. Pozwala to uzyskać znaczące oszczędności, a zdaniem ekspertów Vertiv wdrożenie tego trybu ma podobnie istotne znaczenie dla zachowania efektywności energetycznej, jak wdrożenie przed około pięcioma laty akumulatorów litowo-jonowych jako źródła zasilania awaryjnego.

Wyzwania na czas po pandemii
Prędzej czy później pandemia COVID-19 się zakończy. Nadal jednak będzie istnieć wiele innych problemów, od których świat chwilowo odwrócił uwagę, takich jak choćby zmiany klimatyczne, które będą wymagać rozwiązania w dłuższej perspektywie.

Coraz więcej przedsiębiorstw zobowiązuje się do redukcji emisji dwutlenku węgla, a nawet wyznacza sobie jeszcze ambitniejsze cele. Przykładowo, Microsoft chce uzyskać „ujemną” emisję dwutlenku węgla do 2030 roku, co oznacza, że firma usunie z atmosfery więcej dwutlenku węgla niż sama wyemituje.

Zapotrzebowanie na energię w coraz bardziej zależnym od środowisk IT świecie będzie stale rosło. Przykładowo, według analiz Vertiv samo wdrożenie sieci 5G może spowodować wzrost całkowitego zużycia energii w sieci energetycznej o 150-170% do 2026 roku. Jednocześnie cały cyfrowy świat będzie potrzebował zapewnienia ciągłości działania, aby uniknąć kosztochłonnych przestojów w pracy. Zasilacze UPS, które z jednej strony zapewniają maksymalną wydajność zasilania, a z drugiej efektywność energetyczną, to obecnie bardzo ważna inwestycja dla wielu firm.
Źródło: Vertiv

Logowanie i rejestracja