Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Aktualności

Vertiv uznany liderem na rynku chłodzenia centrów danych

Data CenterVertiv, globalny dostawca krytycznej infrastruktury cyfrowej i rozwiązań zapewniających ciągłość jej pracy, został uznany przez firmę Omdia największym na świecie producentem rozwiązań do chłodzenia centrów danych.

W opublikowanych właśnie wynikach badań podkreślone zostało, że w dziedzinie tej, która podlega ciągłym zmianom i innowacjom, obecnie dominują trzy coraz bardziej efektywne technologie odprowadzania ciepła, takie jak bezpośrednie odparowywanie (Direct Expansion, DX), wykorzystanie wody lodowej oraz wyparne układy chłodzenia (Evaporative Cooling). Ponadto, oczekiwane jest, że nadal będą rozwijane technologie chłodzenia cieczą, ponieważ operatorzy centrów danych poszukują sposobów na dalszą poprawę ich wydajności i poradzenie sobie z coraz bardziej energochłonnymi zadaniami obliczeniowymi.

W opracowanym przez Omdia i opublikowanym pod koniec 2020 r. dokumencie „Data Center Thermal Management Report 2020” (zawiera dane z lat 2018 i 2019) stwierdzono, że Vertiv ma 23,5% udziału w światowym rynku chłodzenia infrastruktury centrów danych - ponad 10% więcej niż jego najbliższy konkurent. Według szacunków Omdia, rynek rozwiązań klimatyzacji precyzyjnej dla centrów danych ma wzrosnąć z 3,3 mld dolarów w 2020 r. do ponad 4,3 mld dolarów w 2024 r. Vertiv jest również liderem na globalnym rynku chłodzenia kubaturowego - ma w nim 37,5% udziału, o ponad 20% więcej niż kolejny największy dostawca.

Oprócz analizy sytuacji rynkowej, raport dostarcza informacji na temat rozwoju technologii chłodzenia centrów danych. Uznane rozwiązania, takie jak agregaty chłodnicze i systemy chłodzenia kubaturowego, wciąż będą dominować na rynku. Według firmy Omdia, bezpośrednie odparowywanie nadal pozostaje podstawową formą odprowadzania ciepła w centrach danych, ale woda lodowa oraz wyparne układy chłodzenia zyskują na znaczeniu. Ponadto, wciąż rośnie tempo rozwoju dostawców usług chmurowych i kolokacji, co zapewnia dwucyfrowy wzrost sprzedaży central wentylacyjnych (Air Handling Units, AHU).

Omdia przewiduje również silny wzrost zainteresowania rozwiązaniami zapewniającymi chłodzenie cieczą - zanurzeniowymi, jak też montowanymi bezpośrednio na układach scalonych chłodzonych urządzeń (ich sprzedaż ma podwoić się między 2020 a 2024 rokiem). Do tej zmiany ma się przyczynić się kilka czynników, m.in. rosnące zużycie energii przez procesory i serwery, wzrost ilości danych przetwarzanych w infrastrukturze brzegowej, coraz większa gęstość rozwiązań IT w szafach komputerowych, a także rozszerzone wymogi dotyczące efektywności energetycznej i zrównoważonego rozwoju.

"Rynek rozwiązań klimatyzacji precyzyjnej w centrach danych zbliża się do punktu zwrotnego. Rozwiązania oparte o chłodzenie powietrzem wciąż sprawdzają się, ale ich wydajność jest ograniczona do chłodzenia szaf z maksymalnym obciążeniem na poziomie 10 kW. Na szczęście pojawiają się nowe technologie chłodzenia, produkty i rozwiązania, które sprostają rosnącej gęstości sprzętu IT i umożliwią utrzymanie dynamiki zmian w przedsiębiorstwach aż do 2024 roku" - mówi Lucas Beran, główny analityk Omdia w dziedzinie chmury i centrów danych oraz autor raportu.

"Fakt, że niezmiennie jesteśmy liderem w dziedzinie klimatyzacji precyzyjnej dowodzi, że klienci doceniają naszą fachową wiedzę, szerokie portfolio oraz rosnące inwestycje w badania i rozwój technologii chłodzenia. Systemy klimatyzacji precyzyjnej, które wprowadziliśmy na rynek w 2020 roku, a także nasza plany na przyszłość w zakresie innowacji, zapewnią klientom możliwość osiągania lepszych rezultatów w zakresie wydajności i zrównoważonego rozwoju" - powiedział Giordano Albertazzi, prezes Vertiv na Europę, Bliski Wschód i Afrykę (EMEA).

W ostatnim czasie Vertiv zaprezentował kilka innowacyjnych systemów klimatyzacji precyzyjnej. W regionie EMEA, do oferty trafiły rozwiązania Vertiv Liebert OFC - rodzina wysoce zaawansowanych agregatów wody lodowej z bezolejowymi sprężarkami odśrodkowymi turbocor, opracowanych we współpracy z firmą Geoclima. Zostały one zaprojektowane z myślą o wykorzystaniu czynników chłodniczych o niskim współczynniku GWP (takich jak R1234ze) oraz zapewnieniu wysokiej efektywności energetycznej. Ponadto, pełna gama systemów klimatyzacji precyzyjnej montowanych na podłodze została ostatnio przeprojektowana w celu zapewnienia najwyższej wydajności. Zmiany wprowadzono m.in. w serii Vertiv Liebert PDX ze sprężarkami o zmiennej prędkości oraz w serii Vertiv Liebert PCW zapewniającej chłodzenie wodą lodową.

Oprócz rozwijania własnych produktów, Vertiv współpracuje również z instytucjami branżowymi. Niedawno uzyskał status platynowego członka w Open Compute Project (OCP). Rolą firmy Vertiv w tej organizacji będzie wspieranie inicjatyw na rzecz stosowania chłodzenia cieczą w ramach projektów Advanced Cooling Solutions (ACS) oraz Advanced Cooling Facility (ACF). Celem jest opracowanie wytycznych i najlepszych praktyk w zakresie technologii chłodzenia cieczą układów scalonych oraz całych urządzeń, jak również umożliwienie stosowania tej metody w centrach danych.

Vertiv we własnych badaniach dotyczących technologii chłodzenia także wskazuje na konieczność korzystania z innowacyjnych rozwiązań. W raporcie Data Center 2025: Closer to the Edge podano, że w branży centrów danych zaobserwowano masowe przechodzenie przez dostawców usług kolokacyjnych i operatorów działających w hiperskali na metody funkcjonowania, w których głównym kryterium decyzyjnym jest ekonomika. Jednocześnie wzrosła popularność systemów odprowadzających ciepło bezpośrednio z szaf serwerowych oraz zapewniających chłodzenie cieczą w szafach o dużej gęstości sprzętu, szczególnie stosowanych w projektach o wysokiej wydajności przetwarzania danych (High Performance Computing, HPC). Wśród ponad 800 specjalistów związanych z centrami danych, którzy wzięli udział w badaniu, 42% oczekuje, że w przyszłości wymagania dotyczące chłodzenia będą zaspokajane przez systemy mechaniczne, a 22% twierdzi, że pomoże w tym chłodzenie cieczą i powietrzem z zewnątrz, co prawdopodobnie wynika z coraz częściej obserwowanej obecnie bardzo dużej gęstości szaf.

Źródło: Vertiv

Logowanie i rejestracja