Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center
ebook Altaro - The Backup Bible Complete Edition

Raport Cloud Computing: 2/3 firm w Polsce skorzysta z chmury
Raport Cloud Computing: 2/3 firm w Polsce skorzysta z chmury

Z raportu Cloud Computing przygotowanego przez Xopero Software wynika, że z rozwiązań cloudowych korzysta już 50% ankietowanych firm, a tylko w tym roku do chmury przeniesie swoje zasoby 21,6% przedsiębiorców.

Czytaj więcej...

Polska w światłowodowej czołówce
Polska w światłowodowej czołówce

Według najnowszej edycji analizy FTTH Council oraz IDATE DigiWorld - Europe Broadband Status, Polska współtworzy europejską czołówkę państw z najwyższymi wzrostami w rankingach wykorzystania szybkiej łączności z Internetem poprzez sieci światłowodowe.

Czytaj więcej...

VMware: 5G to nie tylko kolejne „G”
VMware: 5G to nie tylko kolejne „G”

Internet działający jak nigdy wcześniej, leczenie na odległość, szeroka adaptacja Internetu Rzeczy i oczywiście SI - to wszystko wydarzy się już niebawem. Zawsze jednak, gdzieś w tle, majaczy technologia 5G. Przyszłość trudno wyobrazić sobie bez nadchodzącej sieciowej rewolucji, a rok 2019 z pewnością jest momentem prz...

Czytaj więcej...

Europa najczęściej atakowana z własnego terenu
Europa najczęściej atakowana z własnego terenu

Jak wynika z najnowszej analizy zagrożeń przeprowadzonej przez F5 Labs, Europa jest celem większej liczby ataków przeprowadzanych z jej własnego terenu niż jakikolwiek inny region świata. Większość ataków jest inicjowana z adresów IP zlokalizowanych w Holandii, a w dalszej kolejności, z tych znajdu...

Czytaj więcej...

Veeam Cloud Data Management Report
Veeam Cloud Data Management Report

Jak wynika z raportu "Veeam Cloud Data Management Report", dotyczącego zarządzania danymi w chmurze, 73 proc. firm nie zaspokaja potrzeb użytkowników w zakresie nieprzerwanego dostępu do aplikacji i danych. Wiele przedsiębiorstw chce zacząć korzystać z narzędzi do zarządzania danymi w chmurze, aby lepiej spełnia...

Czytaj więcej...

Azure IaaS - przewodnik administratora
Azure IaaS - przewodnik administratora

Wielu administratorów systemu przez całą swoją karierę pracowało z infrastrukturą lokalną, więc przejście do środowiska cloud może przysporzyć im wielu problemów. Jednak przejście na platformę Azure wcale nie musi być trudne. Altaro udostępnia bezpłatny eBook, autorstwa Paula Schnakenberga, doświadczonego...

Czytaj więcej...

Aktualności

17 października: Dzień Arkusza Kalkulacyjnego

Laptop SpreadsheetW sobotę 17 października przypada Dzień Arkusza Kalkulacyjnego. Dlaczego w tym terminie ma swoje święto program z tabelkami, kolumnami i formułami? Bo właśnie tego dnia, 41 lat wcześniej, swoją premierę miał pierwszy program do obsługi arkuszy kalkulacyjnych dla Apple II - VisiCalc.

Gdy w kosmosie pierwsza oficer pokładowa Ripley walczyła z ósmym pasażerem Nostromo, a na Ziemi Apollo Creed mierzył się ze wschodzącą gwiazdą boksu Rockym Balboa, premierę miał pierwszy program do obsługi arkuszy kalkulacyjnych dla komputera Apple II - VisiCalc. Było to dokładnie 17 października 1979. Od tamtej pory wiele się zmieniło - Rocky Balboa od dawna nie jest bokserem, a na ringu walczy kolejne pokolenie Creedów. Jednak arkusz kalkulacyjny, którego święto obchodzimy w sobotę, trwa nieprzerwanie!

Jedni go kochają, inni nienawidzą, a niektórzy trochę się boją. Nieważne do której grupy się zaliczasz, prawdopodobnie wiesz jak wygląda.

"Choć trudno nam w to uwierzyć, gdy prezentowano pierwszy program do obsługi arkuszy kalkulacyjnych VisiCalc, był on rewolucyjnym rozwiązaniem. W latach 70 i 80 używali go nieliczni, a dziś co drugi komputer posiada MS Excel, czyli najpopularniejszy elektroniczny arkusz kalkulacyjny. Każdego dnia na całym świecie otwiera się miliony arkuszy, jednak częściej przygotowuje się tam plany lekcji, listy zakupów, czy planuje domowe wydatki, niż buduje budżety firmowe, czy analizuje wyniki finansowe. Arkusze kalkulacyjne dla biznesu są dzisiaj niczym klasyczne auta z lat 70 dla pasjonatów motoryzacji - warto mieć, ale nie jest to samochód pierwszego wyboru do codziennej komunikacji" - mówi Paweł Szumiński z technologicznej firmy BPSC

Pomimo, że tak jak zauważa Paweł Szumiński, arkusz kalkulacyjny w biznesie ma już swój „złoty wiek” dawno za sobą i dzisiaj są dużo sprawniejsze programy, które same zbierają, porządkują i analizują dane, jak np. ERP-y, to nikt nie odbierze tego, że VisiCalc i inne jego wersje ułatwiły pracę z danymi.

Różowe lata 70

Historia arkusza kalkulacyjnego zaczyna się pod koniec lat 70. ubiegłego wieku, a dokładnie w 1978 roku. Wówczas dwóch programistów Dan Bricklin i Bob Frankston zaczęło pracę nad pierwszym elektronicznym arkuszem kalkulacyjnym. Opracowany z myślą o komputerach Apple II system, zaledwie po roku prac był już gotowy. Dzięki temu 8-bitowy komputer zaprojektowany przez Steve'a Wozniaka stał się urządzeniem powszechnym i dostępnym dla biznesu oraz użytkowników domowych. Przełomowe dzieło zwinnego duetu programistów walnie przyczyniło się do tego, że produkt z logo nadgryzionego jabłka stał się jednym z pierwszych na świecie udanych produktów mikrokomputerowych wytwarzanych masowo.

Dzień Arkusza Kalkulacyjnego jest dniem świętowania zarówno zalet, ale też wad. Jak na swoje czterdzieści lat to i tak trzyma się mocno. Pytanie czy to już czas na emeryturę?

Źródło: BPSC