Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

Raport Cloud Computing: 2/3 firm w Polsce skorzysta z chmury
Raport Cloud Computing: 2/3 firm w Polsce skorzysta z chmury

Z raportu Cloud Computing przygotowanego przez Xopero Software wynika, że z rozwiązań cloudowych korzysta już 50% ankietowanych firm, a tylko w tym roku do chmury przeniesie swoje zasoby 21,6% przedsiębiorców.

Czytaj więcej...

Veeam Cloud Data Management Report
Veeam Cloud Data Management Report

Jak wynika z raportu "Veeam Cloud Data Management Report", dotyczącego zarządzania danymi w chmurze, 73 proc. firm nie zaspokaja potrzeb użytkowników w zakresie nieprzerwanego dostępu do aplikacji i danych. Wiele przedsiębiorstw chce zacząć korzystać z narzędzi do zarządzania danymi w chmurze, aby lepiej spełnia...

Czytaj więcej...

Europa najczęściej atakowana z własnego terenu
Europa najczęściej atakowana z własnego terenu

Jak wynika z najnowszej analizy zagrożeń przeprowadzonej przez F5 Labs, Europa jest celem większej liczby ataków przeprowadzanych z jej własnego terenu niż jakikolwiek inny region świata. Większość ataków jest inicjowana z adresów IP zlokalizowanych w Holandii, a w dalszej kolejności, z tych znajdu...

Czytaj więcej...

VMware: 5G to nie tylko kolejne „G”
VMware: 5G to nie tylko kolejne „G”

Internet działający jak nigdy wcześniej, leczenie na odległość, szeroka adaptacja Internetu Rzeczy i oczywiście SI - to wszystko wydarzy się już niebawem. Zawsze jednak, gdzieś w tle, majaczy technologia 5G. Przyszłość trudno wyobrazić sobie bez nadchodzącej sieciowej rewolucji, a rok 2019 z pewnością jest momentem prz...

Czytaj więcej...

Polska w światłowodowej czołówce
Polska w światłowodowej czołówce

Według najnowszej edycji analizy FTTH Council oraz IDATE DigiWorld - Europe Broadband Status, Polska współtworzy europejską czołówkę państw z najwyższymi wzrostami w rankingach wykorzystania szybkiej łączności z Internetem poprzez sieci światłowodowe.

Czytaj więcej...

Azure IaaS - przewodnik administratora
Azure IaaS - przewodnik administratora

Wielu administratorów systemu przez całą swoją karierę pracowało z infrastrukturą lokalną, więc przejście do środowiska cloud może przysporzyć im wielu problemów. Jednak przejście na platformę Azure wcale nie musi być trudne. Altaro udostępnia bezpłatny eBook, autorstwa Paula Schnakenberga, doświadczonego...

Czytaj więcej...

Aktualności

Botnet InterPlanetary Storm przybiera na sile

BotnetSpecjaliści od bezpieczeństwa ostrzegają przed bardzo groźnym botnetem InterPlanetary Storm. W ostatnich miesiącach rozprzestrzenia się on w niepokojąco szybkim tempie i infekuje platformy Windows, Linux, macOS oraz Android.

Bitdefender w czerwcu bieżącego roku opublikował raport, w którym zasygnalizował problem w postaci wzmożonej aktywności botów napisanych w języku Golang. Autorzy podają przykład bota InterPlanetary Storm pozwalającego hakerom na uruchomienie dowolnego kodu PowerShell na zainfekowanym komputerze. Pierwszy tego typu atak na urządzenia z systemem Windows miał miejsce w sierpniu ubiegłego roku. Publikacja przeszła w zasadzie bez większego echa. Jednakże w ostatnim czasie liczba ataków przeprowadzanych za pomocą  tego botneta wzrosła czterokrotnie. W maju ubiegłego roku InterPlanetary Storm zainfekował około 3 tysięcy urządzeń, zaś w tym miesiącu było ich 13,5  tysięcy urządzeń.

Bitdefender zauważa, że pojawiają się nowe wersje botneta, począwszy od 0.0.2y aż po 0.1.54a. Wprawdzie ich funkcje pozostały niezmienione, aczkolwiek kolejne aktualizacje zwiększają możliwości ataku na inne platformy niż Windows, takie jak Android, Mac czy Linux. W przypadku Androida botnet najpierw skanuje sieć w poszukiwaniu urządzeń z otwartymi portami ADB (Android Debug Bridge). Natomiast podczas ataku na urządzenia z systemem Linux lub macOS napastnicy stosują metodę słownikową polegającą na systematycznym wypróbowywaniu każdego słowa ze słownika do momentu znalezienia właściwego.

Co ciekawe, jak do tej pory badacze zajmujący się bezpieczeństwem nie odkryli celu jakim kierują się cyberprzestępcy. Analitycy z firmy Bitdefender zwracają uwagę na wysiłek wkładany w dynamiczny rozwój tego bota. W związku z  tym nie wykluczają, że w nieodległej przyszłości będzie on wykorzystany do ataków DDoS.

Pełna publikacja na temat botnetów Golang znajduje się pod tym adresem.