Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center
Altaro VM Backup

#VeeamON2017 - Rozszerzenie platformy Veeam Availability
#VeeamON2017 - Rozszerzenie platformy Veeam Availability

Firma Veeam Software, w trakcie konferencji VeeamON 2017, poinformowała o rozszerzeniu platformy Veeam ‘Always-On Cloud’ Availability Platform o nowy framework Universal Storage API oraz rozszerzenie ekosystemu partnerów strategicznych.

Czytaj więcej...

Pięć głównych zasad zarządzania danymi
Pięć głównych zasad zarządzania danymi

Obecnie centralnym elementem każdej działalności biznesowej są dane. Firmy chcą z nich aktywnie korzystać bez względu na miejsce, w którym dane te są przechowywane. W przemówieniu inaugurującym konferencję Commvault GO 2016, Robert Hammer, prezes i dyrektor generalny firmy Commvault, przedstawił pięć podstawowych za...

Czytaj więcej...

Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security
Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security

Tylko jedna trzecia (34%) osób przebadanych w ramach nowego projektu Intel Security uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury obliczeniowej. Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do ...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!
Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!

Altaro Software, dostawca rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych, znany głównie ze swojego flagowego produktu VM Backup, pozwalającego na tworzenie kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających w środowisku Microsoft Hyper-V i VMware vSphere, udostępnił portal online, zbudowany specjalnie z myślą o dostawcach us...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)
Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)

Wraz z rozwojem technologii wirtualizacji i wynikającymi z tego zmianami krajobrazu środowisk IT, zmienia się podejście do ochrony danych. Z wirtualizacją przegrało wiele rozwiązań zaprojektowanych z myślą o środowiskach fizycznych. Na rynku pojawiły się nowe rozwiązania, opracowane z myślą o środowiskach wirtualnyc...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku

Certyfikacja wśród specjalistów z branży IT jest elementem często pożądanym przez pracodawców. By aktywnie uczestniczyć w rynku pracy, należy stale podnosić swoje kwalifikacje. Odpowiednie certyfikaty idąc w parze z posiadanymi i rozwijanymi umiejętnościami oraz determinacja związana ze zdobywaniem wiedzy, niejednok...

Czytaj więcej...

Aktualności

Xen 4 - kontratak

Xen 4Podczas gdy Red Hat i Novell odwracają swój wzrok w stronę KVM, opublikowano czwartą wersję hypervisora Xen. Odsłona nowej wersji ma pozwolić Xenowi stanąć w szranki nie tylko z KVM, ale również z produktami VMware, Microsoft czy Parallels. Czy Xen 4 ma szansę wyjść z tej rywalizacji zwycięsko?


Hypervisor Xen w nowym wydaniu został gruntownie uaktualniony i wyposażony w nowe funkcje, które mają mu pomóc w uzyskaniu przewagi nad konkurencyjnymi rozwiązaniami.

Xen 4 bazuje na jądrze linuksa w wersji 2.6.31 i używa interfejsu wirtualizacyjnego pv_ops. Ten ruch programistów pozwolił uwolnić się od największej liczby zarzutów, które dotyczyły wykorzystania w poprzednich wersjach hypervisora przestarzałego kernela.

Nowy Xen pozwala na zarządzanie 128 maszynami wirtualnymi i 128 fizycznymi procesorami wraz z 1 terabajtem pamięci na system. Nowa funkcjonalność - niespotykana u konkurencji - umożliwia wykorzystanie przez maszyny wirtualne kart graficznych PCI hosta. Funkcjonalność ta możliwa jest do zrealizowania dla wpełni zwirtualizowanych systemów (HVM) i wymaga współpracy BIOS z płyta główną.

Dzięki implementacji mechanizmu blktap2, Xen 4.0 może obsługiwać wirtualne dyski w formacie VHD, kopie migawkowe (snapshot) i obrazy typu Sparse Images. Interfejs libxenlight napisany w C pozwala na łatwiejsze zarządzanie, a netchannel2 umożliwia obsługę urządzeń sieciowych, wprowadzając do niej sprzęt zoptymalizowany pod kątem wirtualizacji. Xen posiada również nowszą wersją bootloadera Grub (Version 2).

Usprawniono również obsługę pamięci, implementując mechanizm TMEM. W sytuacji gdy maszyna wirtualna nie wykorzystuje w pełni RAMu, który został jej przydzielony to może być on zwrócony do wspólnej puli i w razie potrzeby wykorzystany przez inne maszyny wirtualne. Dzięki wprowadzeniu certyfikowanych sterowników Microsoft dla systemów goszczących Windows, znacznie wzrosła ich szybkość w zakresie dostępu do sieci i dysków.

Nowym, znacznie usprawniającym Xen 4 komponentem jest PV-USB, pozwalający na dostęp zarówno parawirtualizowanym jak i niezmodyfikowanym systemom goszczącym na dostęp do urządzeń USB w trybie 2.0 podłączonych do hosta. Istotną funkcją jest również sieciowa synchronizacja stanu działających maszyn wirtualnych - zaimplementowana z opisywanego przez nas projektu Remus.

Xen 4, dostępny na licencji GPL można pobrać ze strony projektu Xen.org.

Źródło: Xen.org
Skomentuj na forum