Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Aktualności

Lokalne i chmurowe serwery firm wykorzystywane są w cybernetycznym podziemiu

CybertatakJak wynika z drugiego z serii trzech raportów o usługach hostingowych dostępnych w cyberpodziemiu, przygotowanego przez Trend Micro, lokalne i chmurowe serwery firm są wykorzystywane przez przestępców do nielegalnych celów i udostępniane przez nich na wynajem w ramach wyrafinowanych sposobów na zarabianie pieniędzy.

Czerpanie korzyści z bezczynnych serwerów
Najnowsze dane wskazują m.in., że firmowi specjaliści ds. bezpieczeństwa informatycznego powinni zwracać szczególną uwagę na kopanie kryptowalut. Zjawisko to samo w sobie nie musi zakłócać funkcjonowania firmy ani powodować dla niej strat finansowych. Niemniej oprogramowanie do kopania kryptowalut służy zwykle do czerpania korzyści z bezczynnych serwerów, gdy przestępcy są na etapie planowania bardziej dochodowych przedsięwzięć.

Chodzi tu na przykład o wydobywanie cennych danych, sprzedawanie dostępu do serwerów z myślą o ich wykorzystaniu do dalszych przestępstw lub przygotowywanie się do ukierunkowanych ataków ransomware. Każdy serwer, na którym zostanie zauważone kopanie kryptowalut, powinien zostać oznaczony jako system wymagający natychmiastowej analizy i działań.

"Od dedykowanych usług hostingu zabezpieczonego przed organami ścigania (tzw. bulletproof hosting) po anonimizację usług, udostępnianie nazw domen i wykorzystywanie działających w pełni legalnie zasobów do celów przestępczych - w cybernetycznym podziemiu można znaleźć szeroką ofertę w zakresie infrastruktury, pozwalającą zainteresowanym zarabiać na różne sposoby. Chcemy zwiększać świadomość i lepiej poznać infrastruktury cyberprzestępców, aby pomóc organom ścigania, klientom i innym analitykom w blokowaniu kanałów używanych w cyberprzestępczości i zwiększaniu kosztowności różnych technik ataku" - powiedział Bob McArdle, dyrektor ds. perspektywicznego badania zagrożeń w firmie Trend Micro.

Najważniejsze usługi hostingowe w podziemiu
W najnowszym raporcie firma Trend Micro wymieniła najważniejsze dostępne obecnie podziemne usługi hostingowe. Podano też szczegółowe informacje techniczne na temat ich działania i sposobów wykorzystywania ich przez przestępców. Zawarto w nim również dokładny opis typowego cyklu życia serwera, którego bezpieczeństwo zostało naruszone – od pierwszego włamania po finalny atak.

Z zebranych przez Trend Micro danych dowiadujemy się, że na naruszenie bezpieczeństwa i wykorzystanie w podziemnej infrastrukturze hostingowej narażone są zwłaszcza serwery chmurowe, ponieważ nie zawsze dysponują one ochroną na poziomie dorównującym serwerom w środowiskach lokalnych.

"Legalne zasoby korporacyjne, których bezpieczeństwo zostało naruszone, mogą być obiektem infiltracji i używane do celów przestępczych zarówno w środowiskach lokalnych, jak i w chmurze. Warto trzymać się tu założenia, że największe prawdopodobieństwo wykorzystania przez przestępców wiąże się z zasobami najbardziej narażonymi na ataki" - wskazuje Bob McArdle.

Cyberprzestępcy mogą szukać luk w zabezpieczeniach w oprogramowaniu serwera, próbować zdobyć dane uwierzytelniające poprzez ataki oparte na algorytmach siłowych (ang. brute force attack) lub wykradać dane logowania i instalować szkodliwe oprogramowanie za pomocą phishingu. Mogą nawet zaatakować oprogramowanie do zarządzania infrastrukturą (klucze interfejsów API w chmurze), aby tworzyć nowe instancje maszyn wirtualnych lub udostępniać zasoby.

Po udanym włamaniu takie chmurowe zasoby serwerowe mogą być sprzedawane na podziemnych forach, specjalnych platformach handlowych, a nawet w sieciach społecznościowych, i używane w różnych atakach.

W raporcie Trend Micro omówiono też nowe trendy w zakresie podziemnych usług związanych z infrastrukturą, takie jak wykorzystywanie usług telefonicznych i infrastruktury satelitarnej do celów przestępczych, a także „pasożytniczy” wynajem zasobów obliczeniowych, w tym ukryte połączenia RDP i VNC.

Więcej danych i wniosków zebranych przez Trend Micro można znaleźć pod tym adresem.

Źródło: Trend Micro

Logowanie i rejestracja