Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

Aktualności

Chmura OCI: Oracle Cloud Guard i Oracle Maximum Security Zones

Oracle Cloud InfrastructureFirma Oracle poinformowała o wprowadzeniu na rynek usług Oracle Cloud Guard i Oracle Maximum Security Zones. Dzięki rozwiązaniu Oracle Maximum Security Zones Oracle staje się pierwszym dostawcą chmury publicznej, który od samego początku automatycznie uruchamia w niej egzekwowanie najlepszych procedur w zakresie zabezpieczeń, co pozwala klientom unikać błędów w konfiguracji i bezpiecznie wdrażać obciążenia.

Oracle Cloud Guard nieprzerwanie monitoruje konfiguracje i aktywność w ramach codziennych operacji, aby wykrywać zagrożenia i automatycznie je eliminować we wszystkich regionach globalnych Oracle Cloud.

Oracle oferuje także kokpit do zarządzania bezpieczeństwem chmury oraz liczne wbudowane narzędzia, które automatyzują reagowanie oraz szybko i efektywnie zmniejszają ryzyko dla klienta - bez dodatkowych opłat.

Przedsiębiorstwa przenoszą do chmury więcej newralgicznych obciążeń niż kiedykolwiek dotąd. Wzrost powszechności wdrożeń chmury generuje nowe „martwe strefy” w obszarze bezpieczeństwa, które w ciągu ostatnich dwóch lat przyczyniły się do ponad 200 poważnych naruszeń ochrony i stworzyły zagrożenie dla ponad 30 miliardów rekordów . Firma Gartner prognozuje, że do 2025 r. 99% awarii zabezpieczeń chmury będzie mieć miejsce z winy klienta. Od użytkowników i administratorów chmury oczekuje się dziś wiedzy na temat, jak działają usługi zabezpieczające chmurę, jak je prawidłowo skonfigurować i jak utrzymywać istniejące wdrożenia. Przedsiębiorstwa, które odnotowały naruszenia ochrony danych z powodu błędów w konfiguracji, musiały zmierzyć się z utratą reputacji marki, kosztami odzyskiwania i grzywnami.

Usługi Oracle Maximum Security Zones i Oracle Cloud Guard zostały opracowane przy wykorzystaniu gromadzonej przez dziesiątki lat wiedzy na temat bezpieczeństwa informatycznego przedsiębiorstw, aby zastosować w chmurze publicznej Oracle najlepsze procedury w modelu autonomicznym i wesprzeć klientów w bezpiecznym korzystaniu z chmury.

"Bezpieczeństwo jest od lat newralgicznym aspektem projektowania środowiska Oracle Cloud. Jesteśmy przekonani, że zabezpieczenia powinny być podstawowym elementem wbudowanym w platformę, a klienci nie powinni być zmuszani do kompromisów między bezpieczeństwem i kosztami. Dzięki automatyzacji zabezpieczeń i włączeniu wiedzy specjalistycznej w usługi Oracle Cloud Guard i Oracle Maximum Security Zones, klienci mogą bez obaw uruchamiać na platformie Oracle Cloud swoje newralgiczne obciążenia" - powiedział Clay Magouyrk, wiceprezes Oracle, szef działu Oracle Cloud Infrastructure.

Usługa Oracle Cloud Guard jest już dostępna we wszystkich regionach komercyjnych Oracle Cloud. Działa ona jak dziennik i agregator zdarzeń, który łączy się bezpośrednio ze wszystkimi kluczowymi usługami Oracle Cloud Infrastructure: Computing, Networking i Storage - i automatycznie implementuje unikatowe komponenty nazywane celami, detektorami i responderami (ang. targets, detectors, responders). Cele określają zakres zasobów do przeanalizowania, na przykład przedziały i ich struktury podrzędne w obrębie platformy Oracle Cloud Infrastructure. Detektory identyfikują problemy z zasobami lub działaniami użytkowników i ostrzegają w przypadku wykrycia ryzykownych sytuacji, takich jak logowanie przez sieć TOR lub zasobnik publiczny. Elementy nazywane responderami zapewniają powiadomienia i podejmują działania rozwiązujące problemy w zakresie bezpieczeństwa przez automatyczne zatrzymanie instancji, zawieszenie użytkownika lub wyłączenie zasobnika. Wszystko to sprawia, że Oracle Cloud Guard udostępnia administratorom zabezpieczeń platformę do wykrywania problemów w chmurze i reagowania na nie, która pozwala skrócić czas reagowania na błędy w konfiguracji zabezpieczeń i rozbudowywać centra operacyjne bezpieczeństwa.

Rozwiązanie Oracle Maximum Security Zones rozszerza możliwości zarządzania dostępem do infrastruktury udostępnianej jako usługa (IaaS) i ogranicza niebezpieczne działania lub konfiguracje za pomocą nowej definicji zasad, która odnosi się do wyznaczonych przedziałów chmury. Ta nowa usługa Oracle Cloud Infrastructure pomaga zadbać o bezpieczeństwo zasobów od samego początku przez egzekwowanie rygorystycznych najlepszych procedur dla szczególnie wrażliwych obciążeń. Oracle Maximum Security Zones obejmuje zasady dla kilku podstawowych usług Oracle Cloud Infrastructure, takich jak Object Storage, Networking, Encryption, DBaaS i File Storage.

Nowe usługi działają wspólnie, aby zwiększać możliwości chmury publicznej Oracle drugiej generacji, w której odpowiednie zabezpieczenia potraktowano jako newralgiczny fundament całego rozwiązania. Oracle Cloud wyróżnia się kluczowymi aspektami samego projektu, takimi jak duża izolacja klientów, domyślne szyfrowanie, instalowanie uaktualnień i poprawek bez przestojów oraz zaawansowana ochrona danych.

"Wraz z migracją obciążeń do chmury przedsiębiorstwa poszukują dostawcy, który zapewni zabezpieczenia uwzględnione od samego początku w projektach całego sprzętu i oprogramowania" - powiedział Jay Bretzmann, dyrektor programowy w dziale badań cyberzabezpieczeń IDC. "Oferowane przez firmę Oracle nowe usługi zabezpieczające dla chmury pomogą zautomatyzować i uprościć zarządzanie newralgicznymi aplikacjami, które wymagają coraz bardziej rygorystycznych zabezpieczeń i zgodności, przez co do niedawna nie wyobrażano ich sobie poza środowiskiem lokalnym".

„Skupiamy się na szybszym generowaniu wartości, a technologia firmy Oracle i platforma Oracle Cloud stanowią kluczowe elementy pozwalające nam osiągnąć ten cel. Usługa Oracle Cloud Guard od razu zrobiła na nas wrażenie ze względu na swoje funkcje, łatwą obsługę i natychmiastowe wykrywanie potencjalnych błędów w konfiguracji. Cieszymy się bardzo, że po inwestycji w infrastrukturę Oracle Cloud Infrastructure możliwości te są dostępne bez dodatkowych opłat. To dla nas kolejny argument w rozmowach z klientami, którym mówimy, że Oracle rozwija platformę Oracle Cloud, od samego początku stawiając na bezpieczeństwo. Oracle Cloud Guard jest znakomitym przykładem kolejnych kroków firmy Oracle na tej ścieżce" - powiedział Chris Pasternak, dyrektor zarządzający w firmie Accenture.

Źródło: Oracle

Logowanie i rejestracja