Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Aktualności

Rośnie popyt na zielone centra danych

Green DataCenterZ roku na rok coraz więcej obiektów data center będzie zasilanych „zieloną” energią. To główny wniosek jaki wyłania się z raportu „Green Data Center Market - Growth, Trends and Forecast (2020 - 2025)” przygotowanego przez firmę analityczną Mordor Intelligence. Google zapowiedział, że do 2030 r. zamierza korzystać tylko z bezemisyjnych źródeł energii.

Z kolei Microsoft testuje zasilanie centrum danych technologią wodorową i z powodzeniem realizuje od dwóch lat projekt Natick.. Wnioski z eksperymentu mają być podstawą do tworzenia zrównoważonego rozwoju dla ich centrów danych.

Coraz więcej danych, coraz większa emisja

Zdaniem analityków głównym powodem szybkiego rozwoju centrów danych zasilanych energią odnawialną są regulacje. Wymuszają one na operatorach zmniejszenie zużycia prądu i redukcję śladu węglowego. Głosy na ten temat pojawiają się zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Unii Europejskiej. Strategia Komisji Europejskiej zakłada, że do 2030 r. centra danych powinny być neutralne emisyjnie. Choć nie ma jeszcze szczegółowych wytycznych, unijni urzędnicy zwracają uwagę, że sektor ICT odpowiada już dzisiaj za 5% do 9% światowego zużycia energii i ponad 2% całkowitej emisji CO2. W 2030 r. zużycie energii elektrycznej przez same tylko centra danych wzrośnie z obecnych 2% do aż 8%.

"Przeniesienie wielu naszych aktywności do sfery online: pracy, edukacji, zdrowia czy zakupów sprawia, że liczba cyfrowych danych wrasta gigantycznie. Jeszcze zanim pandemia przyśpieszyła digitalizację i wdrażanie technologii 5G, Internetu Rzeczy czy chmury obliczeniowej, mówiono o tsunami danych. To bardzo sprzyja rozwojowi rynku centrów danych i jednocześnie zwiększa konsumpcję energii elektrycznej. Niektóre data center zużywają jej dzisiaj tyle, ile małe miasto. Jego moc wzrośnie z 8MW do aż 42MW (megawat) i będzie on w całości zasilany energią ze źródeł odnawialnych. Podejmowanie działań ograniczających negatywny wpływ centrów danych na środowisko jest niezbędne. Co ważne i co mnie osobiście cieszy, coraz więcej klientów ma wpisaną redukcję CO2 do swoich korporacyjnych wartości i chętniej wybierają do współpracy partnerów działających zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Dotyczy to także hyperscalerów, którzy kolokują swoje serwery w centrach danych spełniających wymagania dotyczące niskiej emisji CO2" - zwraca uwagę Wojciech Stramski, CEO Beyond.pl, która zapowiedziała w sierpniu br. rozbudowę swojego kampusu data center w Poznaniu.

Rosnący popyt na energię elektryczną przez centra danych dobrze ilustrują dane firmy Mordor Intelligence. Szacuje się, że w samych tylko Stanach Zjednoczonych w 2013 r. zużyły one 91 mld kilowatogodzin energii elektrycznej emitując przy tym do atmosfery 97 mln ton CO2. W tym roku zużycie energii przez data center ma sięgnąć 139 mld kilowatogodzin, a emisja CO2 do atmosfery wynieść 147 mln ton. Te liczby cały czas rosną. Huawei szacuje, że popyt na usługi centrodanowe ma wzrosnąć do 2030 r. od 3 do nawet 10 razy.

Wysokie rachunki za prąd

Nie bez znaczenia dla rozwoju zielonych centrów danych są także rosnące koszty energii.
Z raportu „Green Data Center Market - Growth, Trends and Forecast (2020 - 2025)” wynika, że rachunki jakie płacą amerykańskie centra danych wzrosły z 9 mld dolarów w 2013 r. do 13,7 mld dolarów w tym roku. Również w Polsce należy liczyć się w kolejnych latach z rosnącymi cenami energii elektrycznej, które na tle UE wciąż należą do niskich. Dostawcy z sektora Data Center będą więc szukać zielonych rozwiązań, które ograniczą ich rachunki.

"Rozwiązania technologiczne, które pozwalają zmniejszyć całkowite zużycie energii wymagają nowoczesnego, wielobranżowego projektowania serwerowni. Wiele z obiektów starszych niż 5 lat nie nadaje się do instalacji najbardziej energooszczędnych i ekologicznych urządzeń, które dodatkowo pozwalają uzyskać oszczędności w długofalowej perspektywie. Pamiętajmy o tym, że prąd wykorzystywany do zasilania i chłodzenia serwerów to jedna z najważniejszych pozycji na liście kosztów data center. W praktyce, im niższe jest zużycie prądu, tym niższe będzie TCO i rachunki dla klienta końcowego. Już samo wykorzystanie energii cieplnej z serwerowni do ogrzewania budynku biurowego i technicznego czy chłodzenie adiabatyczne z wykorzystaniem chłodu atmosferycznego centrum danych, które stosujemy w naszym kampusie, daje namacalne korzyści, a to tylko część ze stosowanych obecnie rozwiązań" - zwraca uwagę Michał Grzybkowski, Executive VP Technology w Beyond.pl.

Data Center 2 spółki Beyond.pl będąc zasilane „zieloną” energią jest uznane za jedno z najbardziej efektywnych kosztowo obiektów w Polsce. Przy pełnym wykorzystaniu mocy Data Center osiąga poziom PUE poniżej 1.2, podczas gdy średnia rynkowa w Polsce wynosi 1.4-1.6.

Przykładem zagranicznym zielonego Data Center jest projekt zrealizowany w norweskiej kopalni Lefdal. Tamtejsze centrum przetwarzania danych zbudowano 150 metrów w głąb góry, w dawnej kopalnie Jest zasilane wyłącznie energią odnawialną generowaną lokalnie, ainfrastruktura energetyczna dostarcza czystą energię generowaną przez cztery hydroelektrownie lodowcowe i dwie farmy wiatrowe.

Polityka ograniczająca emisję gazów cieplarnianych i promująca zrównoważony rozwój będzie miała swoje reperkusje na rynku przetwarzania danych, szczególnie że wciąż niewielu dostawców wykorzystuje „zielone” technologie. Prognozy przewidują największy wzrost inwestycji w zielone centra danych w Azji i Australii, nieco mniejszy w Europie i w Stanach Zjednoczonych. Niższe inwestycje są prognozowane w Afryce i Ameryce Południowej.

Źródło: Beyond

Logowanie i rejestracja