Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

#VeeamON2017 - Rozszerzenie platformy Veeam Availability
#VeeamON2017 - Rozszerzenie platformy Veeam Availability

Firma Veeam Software, w trakcie konferencji VeeamON 2017, poinformowała o rozszerzeniu platformy Veeam ‘Always-On Cloud’ Availability Platform o nowy framework Universal Storage API oraz rozszerzenie ekosystemu partnerów strategicznych.

Czytaj więcej...

Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security
Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security

Tylko jedna trzecia (34%) osób przebadanych w ramach nowego projektu Intel Security uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury obliczeniowej. Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do ...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)
Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)

Wraz z rozwojem technologii wirtualizacji i wynikającymi z tego zmianami krajobrazu środowisk IT, zmienia się podejście do ochrony danych. Z wirtualizacją przegrało wiele rozwiązań zaprojektowanych z myślą o środowiskach fizycznych. Na rynku pojawiły się nowe rozwiązania, opracowane z myślą o środowiskach wirtualnyc...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku

Certyfikacja wśród specjalistów z branży IT jest elementem często pożądanym przez pracodawców. By aktywnie uczestniczyć w rynku pracy, należy stale podnosić swoje kwalifikacje. Odpowiednie certyfikaty idąc w parze z posiadanymi i rozwijanymi umiejętnościami oraz determinacja związana ze zdobywaniem wiedzy, niejednok...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!
Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!

Altaro Software, dostawca rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych, znany głównie ze swojego flagowego produktu VM Backup, pozwalającego na tworzenie kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających w środowisku Microsoft Hyper-V i VMware vSphere, udostępnił portal online, zbudowany specjalnie z myślą o dostawcach us...

Czytaj więcej...

Pięć głównych zasad zarządzania danymi
Pięć głównych zasad zarządzania danymi

Obecnie centralnym elementem każdej działalności biznesowej są dane. Firmy chcą z nich aktywnie korzystać bez względu na miejsce, w którym dane te są przechowywane. W przemówieniu inaugurującym konferencję Commvault GO 2016, Robert Hammer, prezes i dyrektor generalny firmy Commvault, przedstawił pięć podstawowych za...

Czytaj więcej...

Aktualności

Greenpeace chce ekologicznych chmur

Cloud ComputingZdaniem organizacji Greenpeace, rozbudowa usług bazujących na przetwarzaniu w chmurze (cloud computing) spowoduje dynamiczny wzrost emisji gazów szkodliwych dla środowiska.


W raporcie Make IT Green Cloud Computing and its Contribution to Climate Change, Greenpeace podaje że usługi mobilne i rozwój centrów danych dla potrzeb chmur obliczeniowych spowoduje znaczny wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną w najbliższych latach. Już dziś zużycie energii przez centra serwerowe jest ogromne. Jeśli serwerownie wszystkich operatorów wzięto by pod uwagę jako jeden kraj, to pod względem zużycia energii, znalazłby się on na piątej  pozycji, tuż za USA, Chinami, Rosją i Japonią.

Jeśli obecna dynamika wzrostu utrzyma się, to w 2020 roku centra przetwarzania danych i sieci telekomunikacyjne będą pochłaniać trzykrotnie więcej energii niż Brazylia, Francja, Kanada i Niemcy razem wzięte, czyli około 1,963 biliona kilowatów. Greenpeace zakłada, że liczba serwerów w centrach będzie wzrastać o  9 procent rocznie. Jeżeli firmy sektora IT nie opowiedzą się stanowczo za odnawialnymi źródłami energii, to rosnące zapotrzebowanie na prąd negatywnie  wpłynie na środowisko naturalne.

Prezentacja raportu podczas rynkowego debiutu tabletu iPad nie jest bezzasadna, gdyż główne z jego zastosowań to intensywne korzystanie z multimediów i  serwisów społecznościowych ulokowanych w chmurze. Greenpeace zwróciło uwagę, że Apple z jednej strony do produkcji iPad'a zrezygnowało z materiałów  szkodliwych dla środowiska, a z drugiej strony rozpoczęło budowę centrum danych w Karolinie Północnej, w stanie, w którym 60 procent energii elektrycznej  pozyskuje się z węgla. Z kolei Facebook buduje dla swoich potrzeb serwerownie, która ma być zasilana z elektrowni węglowej PacifiCorp.

Z uznaniem, Greenpeace przedstawia działania koncernu Yahoo!, który uwzględnił aspekt ochrony środowiska wybierając miejsce na swoje centrum obliczeniowe i  ulokował je na terenie zaopatrywanym w energie przez elektrownie wodną znajdującą się nad wodospadem Niagara. Dzięki specyficznemu mikroklimatowi Buffalo, chłodzenie będzie możliwe wyłącznie za pomocą powietrza pochodzącego z zewnątrz.

Greenpeace zwrócił się również do firm Microsoft i Google z apelem, by promowały odnawialną energię dzięki swoim wpływom.

Swym raportem organizacja proekologiczna chce rozpocząć światową debatę i zwrócić uwagę na to by chmury obliczeniowe (cloud computing) nie stały się chmurami zanieczyszczeń (cloud of pollution).

Źródło: TheInquirer.net
Skomentuj na forum