Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

Bezpieczeństwo IT - w chmurze czy lokalnie?
Bezpieczeństwo IT - w chmurze czy lokalnie?

Jak wskazuje Gartner jednym z głównych trendów w gospodarce światowej jest dziś Cloud Shift, czyli coraz silniejszy nacisk na wykorzystanie chmury obliczeniowej. Analitycy tej firmy twierdzą, że do 2020 roku niewykorzystywanie chmury będzie w przedsiębiorstwach zjawiskiem tak rzadkim, jak obecnie brak dos...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup 7.5 z backupem do chmury Azure
Altaro VM Backup 7.5 z backupem do chmury Azure

Firma Altaro zaktualizowała swoje flagowe rozwiązanie - Altaro VM Backup - przeznaczone do tworzenia kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających pod kontrolą hypervisorów Microsoft Hyper-V oraz VMware vSphere/ESXi. W nowej wersji Altaro VM Backup v7.5 wprowadzono wsparcie dla składowania kopii zapasowych w ...

Czytaj więcej...

Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security
Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security

Tylko jedna trzecia (34%) osób przebadanych w ramach nowego projektu Intel Security uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury obliczeniowej. Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do ...

Czytaj więcej...

Raport Veeam: ciągłość działania usług IT poważnym wyzwaniem dla polskich firm
Raport Veeam: ciągłość działania usług IT poważnym wyzwaniem dla polskich firm

Badanie firmy Veeam Software, innowacyjnego dostawcy rozwiązań, które zapewniają stałą dostępność na potrzeby przedsiębiorstw działających non stop (Availability for the Always-On Enterprise), pokazuje, że ponad połowa organizacji w Polsce zmaga się z przystosowaniem firmowej infrastruktury do wymogów now...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku

Certyfikacja wśród specjalistów z branży IT jest elementem często pożądanym przez pracodawców. By aktywnie uczestniczyć w rynku pracy, należy stale podnosić swoje kwalifikacje. Odpowiednie certyfikaty idąc w parze z posiadanymi i rozwijanymi umiejętnościami oraz determinacja związana ze zdobywaniem wiedzy, niejednok...

Czytaj więcej...

#VeeamON2017 - Rozszerzenie platformy Veeam Availability
#VeeamON2017 - Rozszerzenie platformy Veeam Availability

Firma Veeam Software, w trakcie konferencji VeeamON 2017, poinformowała o rozszerzeniu platformy Veeam ‘Always-On Cloud’ Availability Platform o nowy framework Universal Storage API oraz rozszerzenie ekosystemu partnerów strategicznych.

Czytaj więcej...

Aktualności

Greenpeace chce ekologicznych chmur

Cloud ComputingZdaniem organizacji Greenpeace, rozbudowa usług bazujących na przetwarzaniu w chmurze (cloud computing) spowoduje dynamiczny wzrost emisji gazów szkodliwych dla środowiska.


W raporcie Make IT Green Cloud Computing and its Contribution to Climate Change, Greenpeace podaje że usługi mobilne i rozwój centrów danych dla potrzeb chmur obliczeniowych spowoduje znaczny wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną w najbliższych latach. Już dziś zużycie energii przez centra serwerowe jest ogromne. Jeśli serwerownie wszystkich operatorów wzięto by pod uwagę jako jeden kraj, to pod względem zużycia energii, znalazłby się on na piątej  pozycji, tuż za USA, Chinami, Rosją i Japonią.

Jeśli obecna dynamika wzrostu utrzyma się, to w 2020 roku centra przetwarzania danych i sieci telekomunikacyjne będą pochłaniać trzykrotnie więcej energii niż Brazylia, Francja, Kanada i Niemcy razem wzięte, czyli około 1,963 biliona kilowatów. Greenpeace zakłada, że liczba serwerów w centrach będzie wzrastać o  9 procent rocznie. Jeżeli firmy sektora IT nie opowiedzą się stanowczo za odnawialnymi źródłami energii, to rosnące zapotrzebowanie na prąd negatywnie  wpłynie na środowisko naturalne.

Prezentacja raportu podczas rynkowego debiutu tabletu iPad nie jest bezzasadna, gdyż główne z jego zastosowań to intensywne korzystanie z multimediów i  serwisów społecznościowych ulokowanych w chmurze. Greenpeace zwróciło uwagę, że Apple z jednej strony do produkcji iPad'a zrezygnowało z materiałów  szkodliwych dla środowiska, a z drugiej strony rozpoczęło budowę centrum danych w Karolinie Północnej, w stanie, w którym 60 procent energii elektrycznej  pozyskuje się z węgla. Z kolei Facebook buduje dla swoich potrzeb serwerownie, która ma być zasilana z elektrowni węglowej PacifiCorp.

Z uznaniem, Greenpeace przedstawia działania koncernu Yahoo!, który uwzględnił aspekt ochrony środowiska wybierając miejsce na swoje centrum obliczeniowe i  ulokował je na terenie zaopatrywanym w energie przez elektrownie wodną znajdującą się nad wodospadem Niagara. Dzięki specyficznemu mikroklimatowi Buffalo, chłodzenie będzie możliwe wyłącznie za pomocą powietrza pochodzącego z zewnątrz.

Greenpeace zwrócił się również do firm Microsoft i Google z apelem, by promowały odnawialną energię dzięki swoim wpływom.

Swym raportem organizacja proekologiczna chce rozpocząć światową debatę i zwrócić uwagę na to by chmury obliczeniowe (cloud computing) nie stały się chmurami zanieczyszczeń (cloud of pollution).

Źródło: TheInquirer.net
Skomentuj na forum

 

Logowanie i rejestracja