Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center
ebook Altaro - The Backup Bible Complete Edition

Europa najczęściej atakowana z własnego terenu
Europa najczęściej atakowana z własnego terenu

Jak wynika z najnowszej analizy zagrożeń przeprowadzonej przez F5 Labs, Europa jest celem większej liczby ataków przeprowadzanych z jej własnego terenu niż jakikolwiek inny region świata. Większość ataków jest inicjowana z adresów IP zlokalizowanych w Holandii, a w dalszej kolejności, z tych znajdu...

Czytaj więcej...

Raport Cloud Computing: 2/3 firm w Polsce skorzysta z chmury
Raport Cloud Computing: 2/3 firm w Polsce skorzysta z chmury

Z raportu Cloud Computing przygotowanego przez Xopero Software wynika, że z rozwiązań cloudowych korzysta już 50% ankietowanych firm, a tylko w tym roku do chmury przeniesie swoje zasoby 21,6% przedsiębiorców.

Czytaj więcej...

Veeam Cloud Data Management Report
Veeam Cloud Data Management Report

Jak wynika z raportu "Veeam Cloud Data Management Report", dotyczącego zarządzania danymi w chmurze, 73 proc. firm nie zaspokaja potrzeb użytkowników w zakresie nieprzerwanego dostępu do aplikacji i danych. Wiele przedsiębiorstw chce zacząć korzystać z narzędzi do zarządzania danymi w chmurze, aby lepiej spełnia...

Czytaj więcej...

Polska w światłowodowej czołówce
Polska w światłowodowej czołówce

Według najnowszej edycji analizy FTTH Council oraz IDATE DigiWorld - Europe Broadband Status, Polska współtworzy europejską czołówkę państw z najwyższymi wzrostami w rankingach wykorzystania szybkiej łączności z Internetem poprzez sieci światłowodowe.

Czytaj więcej...

Azure IaaS - przewodnik administratora
Azure IaaS - przewodnik administratora

Wielu administratorów systemu przez całą swoją karierę pracowało z infrastrukturą lokalną, więc przejście do środowiska cloud może przysporzyć im wielu problemów. Jednak przejście na platformę Azure wcale nie musi być trudne. Altaro udostępnia bezpłatny eBook, autorstwa Paula Schnakenberga, doświadczonego...

Czytaj więcej...

VMware: 5G to nie tylko kolejne „G”
VMware: 5G to nie tylko kolejne „G”

Internet działający jak nigdy wcześniej, leczenie na odległość, szeroka adaptacja Internetu Rzeczy i oczywiście SI - to wszystko wydarzy się już niebawem. Zawsze jednak, gdzieś w tle, majaczy technologia 5G. Przyszłość trudno wyobrazić sobie bez nadchodzącej sieciowej rewolucji, a rok 2019 z pewnością jest momentem prz...

Czytaj więcej...

Aktualności

Rola oprogramowania open source - badanie Red Hat

Open sourceW zeszłym roku firma Red Hat postanowiła sprawdzić, co szefowie działów informatycznych sądzą o oprogramowaniu open source, dlaczego je wybierają i jak  zamierzają je wykorzystać w przyszłości. Zaowocowało to powstaniem raportu The 2019 State of Enterprise Open Source: A Red Hat Report. Wnioski z opracowania potwierdzają, że korporacyjne oprogramowanie open source stało się domyślną opcją działów informatycznych na całym świecie.

Przedsiębiorstwa korzystają z oprogramowania open source w obszarach, które wcześniej były domeną zastrzeżonych technologii.

W tym roku Red Hat postanowił zbadać, jak zmieniły się plany szefów działów informatycznych i wykorzystanie oprogramowania open source. W tym celu przeprowadzono ankietę wśród 950 szefów działów informatycznych w czterech regionach świata. Respondenci musieli mieć pewną znajomość oprogramowania korporacyjnego open source, a oprogramowanie Linux w ich przedsiębiorstwie musiało stanowić co najmniej 1% udziału. Niekoniecznie zaliczali się oni do klientów Red Hat, nie wiedzieli też o tym, że to firma Red Hat stała za badaniem. Pozwoliło to uzyskać bardziej autentyczne i szersze informacje o prawdziwym statusie korporacyjnego oprogramowania open source. Dane zebrano w 11 krajach, gdzie łącznie przeprowadzono 950 ankiet.

Oto niektóre kluczowe wnioski z raportu The 2020 State of Enterprise Open Source: A Red Hat Report:
1. Korporacyjne oprogramowanie open source odgrywa coraz bardziej strategiczną rolę, podczas gdy oprogramowanie zastrzeżone traci na znaczeniu.
2. Przetwarzanie w chmurze i korporacyjne oprogramowanie open source rozwijają się w tym samym tempie.
3. Szefowie działów informatycznych wybierają oprogramowanie open source ze względu na jego wysoką jakość.
4. Bezpieczeństwo to obszar, w którym szefowie działów informatycznych najczęściej używają oprogramowania open source.

Oprogramowanie open source kształtuje strategię

O dużej roli oprogramowania open source świadczą same liczby: 95% respondentów (w porównaniu z 89% w zeszłym roku) stwierdziło, że oprogramowanie open source odgrywa znaczącą rolę w ogólnej strategii ich przedsiębiorstw w zakresie oprogramowania korporacyjnego.

Szefowie działów informatycznych nie tylko wdrażają oprogramowanie open source, lecz także pozytywnie postrzegają inne firmy, które z niego korzystają. Respondenci byli zdania, że korporacyjne otwarte oprogramowanie jest wdrażane przez najbardziej innowacyjne firmy (uważało tak 86% ankietowanych).

Oczekuje się, że w ciągu następnych dwóch lat użycie korporacyjnego oprogramowania open source wzrośnie, natomiast popularność oprogramowania zastrzeżonego spadnie. W zeszłym roku ponad połowa (55%) oprogramowania używanego przez naszych respondentów stanowiło to zastrzeżone. W tym roku odsetek ten spadł do 42%, a według respondentów za dwa lata spadnie do 32%. Z kolei korporacyjne oprogramowanie open source posiada obecnie 36% udział w ich przedsiębiorstwach, a szefowie działów informatycznych spodziewają się, że w ciągu dwóch lat odsetek ten wzrośnie do 44%.

Korporacyjne oprogramowanie open source i chmura hybrydowa

Przetwarzanie w chmurze stało się integralną częścią strategii biznesowej i korporacyjnej architektury informatycznej, a chmura hybrydowa jest najczęściej wdrażaną strategią chmurową. Badanie pokazało, że 63% ankietowanych szefów działów informatycznych wykorzystuje obecnie infrastrukturę chmury hybrydowej, a spośród 37% respondentów, którzy jej nie stosują, 54% planuje ją wdrożyć w ciągu nadchodzących 24 miesięcy. Chmura hybrydowa jest najpopularniejszym modelem z wielu powodów. Nie każda usługa nadaje się do przetwarzania w chmurze publicznej, natomiast chmura hybrydowa, która może obejmować wszystko od warstwy brzegowej i infrastruktury typu bare metal do publicznych środowisk wielochmurowych (multicloud), zapewnia użytkownikom końcowym największy wybór i elastyczność.

W związku z coraz większą rolą przetwarzania w chmurze liderzy szukają rozwiązań open source, które pomoże im rozbudować ich platformę. 83% szefów działów informatycznych stwierdziło, że korporacyjne oprogramowanie open source było kluczowym czynnikiem, który pozwolił ich przedsiębiorstwu czerpać korzyści z architektury chmurowej.

Więcej korzyści niż tylko oszczędności

Oprogramowanie open source od dawna jest opłacalną opcją dla przedsiębiorstw, ale nie jest to już uważane za główną przyczynę jego wdrażania. Oprogramowanie o otwartym kodzie daje wiele korzyści. Istotną zmianą w porównaniu z ubiegłym rokiem było to, że według respondentów wysoka jakość oprogramowania (33%) była głównym powodem, dla którego wybrali oprogramowanie open source, a tuż za nią plasowały się niższy całkowity koszt posiadania (30%) i wysokie bezpieczeństwo (29%).

Gdzie można je znaleźć?

Są pewne tradycyjne obszary, w których spodziewamy się oprogramowania open source, ale coraz częściej pojawia się ono również w dziedzinach, które dotychczas były domeną oprogramowania zastrzeżonego. Ankietowani szefowie działów informatycznych podali, że trzy obszary, w których obecnie najczęściej jest używane korporacyjne oprogramowanie open source to bezpieczeństwo (52%), chmurowe narzędzia do zarządzania (51%) i bazy danych (49%).

To jednak tylko niektóre z wniosków z naszego badania. Zapraszamy do lektury raportu The State of Enterprise Open Source: A Red Hat Report,  z której można dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób przedsiębiorstwa wykorzystują narzędzia open source w celu modernizacji swojej strategii informatycznej.

Źródło: Red Hat