Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity
Najlepsze kursy internetowe w kategorii IT i oprogramowanie

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Aktualności

XCP-ng 8.1 już jest!

XCP-NGZespół programistów odpowiedzialnych za rozwój hypervisora XCP-ng, otwartoźródłowej alternatywy dla Citrix Hypervisor (dawniej XenServer), poinformował o wydaniu nowej wersji rozwiązania, oznaczonej numerem 8.1. Nowe wydanie bazuje na Citrix Hypervisor 8.1, CentOS 7.5 (dom0) i Xen 4.13. Wartym podkreślenia jest również fakt wykorzystania jądra Linux Kernel 4.19.

Hypervisor XCP-ng pojawił się na rynku w 2018 roku w związku z ograniczeniami licencyjnymi, wprowadzonymi przez Citrix do bezpłatnej edycji XenServer 7.3. Od tego czasu rozwiązanie zyskuje coraz większą popularność i zadomowiło się na tysiącach serwerów produkcyjnych.

Co nowego w XCP-ng 8.1?

XCP-ng 8.1 zawiera zmodyfikowane XAPI (XenServer / XCP-ng API) pozwalające na obsługę kopii zapasowych maszyn wirtualnych ze stanem pamięci RAM. Nowa funkcja dostępna bezpośrednio w Xen Orchestra pozwala na tworzenie kopii zapasowych i przywracanie maszyn wirtualnych z całą zawartością RAM-u. Działa to dokładnie tak jak hibernacja.

Ta funkcja nie jest na razie dostępna w Citrix Hypervisor. Być może w przyszłości Citrix rozważy wprowadzenie tej funkcjonalności do 'swojego' pakietu.

Wersja Xen używana w XCP-ng 8.1 została zaktualizowana do nowszej: Xen 4.13, tym samym zawiera między innymi wiele aktualizacji zabezpieczeń i obsługę nowszego sprzętu. Dodano obsługę AMD EPYC 7xx2 oraz obsługę Ext4 jako domyślnego systemu dla lokalnego SR.

Można teraz używać alternatywnego jądra w XCP-ng (wersja 4.19.108) na potrzeby debugowania i rozwiązywania problemów. Jeśli instalator nie może uruchomić się na danym sprzęcie, można wypróbować alternatywne jądro, następnie do twórców hypervisora zgłosić aby mogli spróbować naprawić główne jądro. Podobnie w sytuacji problemów ze sterownikami w głównym jądrze instalatora.

Eksperymentalna obsługa XFS w lokalnym repozytorium pamięci jest nadal dostępna za pośrednictwem pakietu sm-additional-drivers.

W XCP-ng 8.1 wprowadzono ulepszenia do instalatora. Można uruchomić instalator z limitem 2GB RAM zamiast domyślnego 8GB. Jest to obejście problemu z instalacją na sprzęcie z procesorami Ryzen. Chociaż są to procesory desktopowe i nie są oficjalnie obsługiwane, to twórcy rozwiązania postarali się ułatwić obejście niesławnego problemu z instalatorem na komputerach z AMD Ryzen.

Drugie ulepszenie instalatora pozwala na uruchomienie za pomocą alternatywnego jądra opartego na jądrze głównym, z wszystkimi łatkami kernel.org z gałęzi LTS 4.19. Powinno ono być bardzo stabilne i stanowi opcję w przypadkach, gdy główne jądro i sterowniki powodują problemy.

XCP-ng 8.1 to niewielka aktualizacja z wersji 8.0, co oznacza, że możesz użyć metody aktualizacji yum (tylko z wersji 8.0!) LUB pobrać plik ISO, który działa na aktualizację dowolnej poprzedniej wersji.

Więcej informacji znajdziesz na stronie projektu.

Logowanie i rejestracja