Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

Cloud Computing motorem innowacji
Cloud Computing motorem innowacji

W ciągu najbliższych trzech lat wydatki na chmury publiczne wzrosną niemal dwukrotnie i wyniosą nawet 370 mld dolarów, donosi najnowszy raport opracowany przez IDC. Szacuje się, że już w 2019 r. osiągną zawrotna kwotę 210 mld. Boom na rozwiązania chmurowe napędza przede wszystkim biznesowa gonitwa za nowymi prod...

Czytaj więcej...

Cyberuzależnieni dyrektorzy zagrożeniem dla firm
Cyberuzależnieni dyrektorzy zagrożeniem dla firm

Komunikaty ostrzegające przed ryzykownymi technologiami, zakaz posiadania szpiegujących smartwatchów, blokowanie obcych na rzecz tworzenia własnych mediów społecznościowych - to tylko kilka przykładów, jak kraje rozwinięte technologicznie radzą sobie z cyberzagrożeniami wynikającymi z rozwoju cyfro...

Czytaj więcej...

Znaczenie Linuksa w obszarze rozwiązań IT klasy Enterprise
Znaczenie Linuksa w obszarze rozwiązań IT klasy Enterprise

Znaczenie systemu Linux w kontekście rozwiązań IT klasy enterprise zostało uwypuklone na początku 2018 roku, kiedy ujawniono luki Spectre i Meltdown. W przypadku tych dwóch luk atak następował na poziomie sprzętu. Próby zlikwidowania tego problemu wymagały intensywnej pracy ze strony społeczności użytkown...

Czytaj więcej...

VMware: 5 powodów, które nie pozwolą CIO zapomnieć o chmurze
VMware: 5 powodów, które nie pozwolą CIO zapomnieć o chmurze

Z najnowszego raportu IDC wynika, że w ciągu najbliższych trzech lat wydatki na chmury publiczne wzrosną niemal dwukrotnie i wyniosą nawet 370 mld USD. Szacuje się, że już w 2019 r. osiągną zawrotna kwotę 210 mld. Boom na rozwiązania chmurowe napędza przede wszystkim biznesowa gonitwa za nowymi produktami, usługami ora...

Czytaj więcej...

Chmura napędza sprzedaż serwerów
Chmura napędza sprzedaż serwerów

Rynek serwerów, po kilku latach kurczenia się, od paru kwartałów utrzymuje sporą, dwucyfrową dynamikę sprzedaży. Dzieje się tak na skutek szeregu czynników: wymiany sprzętu na nowy, wykorzystywania serwerów jako podstawowych elementów składowych infrastruktury definiowanej z oprogramo...

Czytaj więcej...

Dziewięć etapów cyberataku na firmę
Dziewięć etapów cyberataku na firmę

Cyberprzestępcy są w stanie w krótkim czasie wykraść z firmowej sieci znaczące ilości cennych danych. Zrozumienie tego, jak przebiega cyberatak i jakie podatności są wykorzystywane przez hakerów, może zminimalizować ryzyko, że firma padnie jego ofiarą. Świadomość tych zagrożeń pozwala organizacjom wdrożyć...

Czytaj więcej...

Aktualności

XCP-ng 8.1 już jest!

XCP-NGZespół programistów odpowiedzialnych za rozwój hypervisora XCP-ng, otwartoźródłowej alternatywy dla Citrix Hypervisor (dawniej XenServer), poinformował o wydaniu nowej wersji rozwiązania, oznaczonej numerem 8.1. Nowe wydanie bazuje na Citrix Hypervisor 8.1, CentOS 7.5 (dom0) i Xen 4.13. Wartym podkreślenia jest również fakt wykorzystania jądra Linux Kernel 4.19.

Hypervisor XCP-ng pojawił się na rynku w 2018 roku w związku z ograniczeniami licencyjnymi, wprowadzonymi przez Citrix do bezpłatnej edycji XenServer 7.3. Od tego czasu rozwiązanie zyskuje coraz większą popularność i zadomowiło się na tysiącach serwerów produkcyjnych.

Co nowego w XCP-ng 8.1?

XCP-ng 8.1 zawiera zmodyfikowane XAPI (XenServer / XCP-ng API) pozwalające na obsługę kopii zapasowych maszyn wirtualnych ze stanem pamięci RAM. Nowa funkcja dostępna bezpośrednio w Xen Orchestra pozwala na tworzenie kopii zapasowych i przywracanie maszyn wirtualnych z całą zawartością RAM-u. Działa to dokładnie tak jak hibernacja.

Ta funkcja nie jest na razie dostępna w Citrix Hypervisor. Być może w przyszłości Citrix rozważy wprowadzenie tej funkcjonalności do 'swojego' pakietu.

Wersja Xen używana w XCP-ng 8.1 została zaktualizowana do nowszej: Xen 4.13, tym samym zawiera między innymi wiele aktualizacji zabezpieczeń i obsługę nowszego sprzętu. Dodano obsługę AMD EPYC 7xx2 oraz obsługę Ext4 jako domyślnego systemu dla lokalnego SR.

Można teraz używać alternatywnego jądra w XCP-ng (wersja 4.19.108) na potrzeby debugowania i rozwiązywania problemów. Jeśli instalator nie może uruchomić się na danym sprzęcie, można wypróbować alternatywne jądro, następnie do twórców hypervisora zgłosić aby mogli spróbować naprawić główne jądro. Podobnie w sytuacji problemów ze sterownikami w głównym jądrze instalatora.

Eksperymentalna obsługa XFS w lokalnym repozytorium pamięci jest nadal dostępna za pośrednictwem pakietu sm-additional-drivers.

W XCP-ng 8.1 wprowadzono ulepszenia do instalatora. Można uruchomić instalator z limitem 2GB RAM zamiast domyślnego 8GB. Jest to obejście problemu z instalacją na sprzęcie z procesorami Ryzen. Chociaż są to procesory desktopowe i nie są oficjalnie obsługiwane, to twórcy rozwiązania postarali się ułatwić obejście niesławnego problemu z instalatorem na komputerach z AMD Ryzen.

Drugie ulepszenie instalatora pozwala na uruchomienie za pomocą alternatywnego jądra opartego na jądrze głównym, z wszystkimi łatkami kernel.org z gałęzi LTS 4.19. Powinno ono być bardzo stabilne i stanowi opcję w przypadkach, gdy główne jądro i sterowniki powodują problemy.

XCP-ng 8.1 to niewielka aktualizacja z wersji 8.0, co oznacza, że możesz użyć metody aktualizacji yum (tylko z wersji 8.0!) LUB pobrać plik ISO, który działa na aktualizację dowolnej poprzedniej wersji.

Więcej informacji znajdziesz na stronie projektu.