Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center
Altaro VM Backup

Raport Veeam: ciągłość działania usług IT poważnym wyzwaniem dla polskich firm
Raport Veeam: ciągłość działania usług IT poważnym wyzwaniem dla polskich firm

Badanie firmy Veeam Software, innowacyjnego dostawcy rozwiązań, które zapewniają stałą dostępność na potrzeby przedsiębiorstw działających non stop (Availability for the Always-On Enterprise), pokazuje, że ponad połowa organizacji w Polsce zmaga się z przystosowaniem firmowej infrastruktury do wymogów now...

Czytaj więcej...

Dwie trzecie firm z sektora MŚP już wybrało chmurę
Dwie trzecie firm z sektora MŚP już wybrało chmurę

Z raportu "Chmura w MŚP. Zaufanie czy ostrożność przedsiębiorców?" opracowanego przez Onex Group wynika, że już 67 procent małych i średnich firm w Polsce korzysta z rozwiązań chmurowych. W porównaniu z badaniami przeprowadzonymi przed rokiem odnotowano 16 procentowy wzrost. Choć na pierwszy rzut oka taki...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup 7.5 z backupem do chmury Azure
Altaro VM Backup 7.5 z backupem do chmury Azure

Firma Altaro zaktualizowała swoje flagowe rozwiązanie - Altaro VM Backup - przeznaczone do tworzenia kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających pod kontrolą hypervisorów Microsoft Hyper-V oraz VMware vSphere/ESXi. W nowej wersji Altaro VM Backup v7.5 wprowadzono wsparcie dla składowania kopii zapasowych w ...

Czytaj więcej...

Bezpieczeństwo IT - w chmurze czy lokalnie?
Bezpieczeństwo IT - w chmurze czy lokalnie?

Jak wskazuje Gartner jednym z głównych trendów w gospodarce światowej jest dziś Cloud Shift, czyli coraz silniejszy nacisk na wykorzystanie chmury obliczeniowej. Analitycy tej firmy twierdzą, że do 2020 roku niewykorzystywanie chmury będzie w przedsiębiorstwach zjawiskiem tak rzadkim, jak obecnie brak dos...

Czytaj więcej...

Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security
Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security

Tylko jedna trzecia (34%) osób przebadanych w ramach nowego projektu Intel Security uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury obliczeniowej. Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do ...

Czytaj więcej...

Inwestycje w chmurę będą rosły o blisko 19 proc. rocznie
Inwestycje w chmurę będą rosły o blisko 19 proc. rocznie

Polskie firmy coraz powszechniej wdrażają rozwiązania oparte na chmurze obliczeniowej, doceniając korzyści oraz oszczędności w wydatkach na IT. Eksperci prognozują, że rynek ten będzie w najbliższych latach rósł skokowo, a technologia cloud computing wkrótce będzie w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby biznesowe fir...

Czytaj więcej...

Aktualności

Wirtualizacja i cloud computing w polskich firmach

CiscoFirma Cisco przedstawiła wyniki ankiety prezentujące postrzeganie wirtualizacji środowiska informatycznego i przetwarzania „w chmurze” w polskich przedsiębiorstwach. Z przeprowadzonego badania wynika, że polskie przedsiębiorstwa już wdrażają zaawansowane strategie wirtualizacji infrastruktury informatycznej, natomiast Cloud computing jest w przededniu masowych wdrożeń. 

 

Badanie zostało przeprowadzone na niereprezentatywnej grupie ponad sześciuset przedstawicieli działów IT z największych polskich spółek podczas konferencji Cisco EXPO w 2009 roku.  

Wyniki ankiety sugerują, że wirtualizacja jest już stosowana powszechnie w polskich przedsiębiorstwach. Rozwiązania cloud computing zostały natomiast zaakceptowane i wdrożone przez firmy najbardziej innowacyjne. Teraz korzyści z ich wykorzystania są dostrzegane przez wczesnych nabywców, którzy planują wdrożenie działających aplikacji w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Według ponad 50% respondentów w ich firmach wirtualizacja już została wdrożona w ich firmach albo właśnie trwają prace nad jej wdrożeniem. Dalszych 15% ankietowanych planuje wprowadzić wirtualizację w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Znaczyłoby to, że do połowy 2010 roku technologie wirtualizacji będą obecne w dwóch trzecich dużych przedsiębiorstw.

Podstawowym obszarem wirtualizacji w firmach są serwery - aż połowa respondentów uznała, że to właśnie one były najważniejszym zwirtualizowanym zasobem. Innymi, ważnymi obszarami wirtualizacji są: infrastruktura sieciowa (ważna dla 15 % ankietowanych), pamięci masowe (14%) i wirtualny dostęp do aplikacji Windows (12%).

Wśród korzyści wynikających z wirtualizacji respondenci wymieniali przede wszystkim obniżenie całkowitego kosztu posiadania (infrastruktura, zasilanie, chłodzenie) infrastruktury informatycznej oraz pełniejsze wykorzystanie zasobów (odpowiednio – 28 i 26%). Jedna piąta respondentów najbardziej docenia wyższą sprawność funkcjonowania infrastruktury IT, a kolejnych 16% - uproszczenie zarządzania.

Z aplikacji wdrożonych w modelu cloud computing korzysta już 7% ankietowanych firm, jednak aż dwukrotnie więcej (15%) zamierza wdrożyć tego typu rozwiązania w najbliższej przyszłości. Wyniki te wskazują więc na znaczne przyspieszenie tempa popularyzacji tego typu rozwiązań w najbliższym czasie.

W firmach, które już mają wdrożone aplikacje w modelu chmury obliczeniowej, aż 35% używa tej technologii do obsługi poczty elektronicznej. Spotkania i konferencje wirtualne są realizowane w modelu cloud computing u 21% respondentów. W jednej piątej ankietowanych firm w modelu cloud computing jest uruchomione oprogramowanie biznesowe; również u prawie 20 % respondentów w tym samym modelu działa kalendarz firmowy.

„Eksplozja aplikacji internetowych i możliwość oferowania oprogramowania jako usługi spowodowały, że w samym centrum zainteresowania przedsiębiorstw znalazły się technologie umożliwiające dostęp do dowolnej aplikacji z dowolnego urządzenia, w dowolnym miejscu i  o dowolnym czasie. Dla ponad 70% naszych Partnerów i Klientów absolutnie najważniejszą funkcję pełni obecnie łączność sieciowa. Bazując na możliwościach oferowanych przez infrastrukturę sieciową IP, technologie usprawniające pracę centrów przetwarzania danych - takie, jak wirtualizacja czy cloud computing - stopniowo zyskują strategiczne znaczenie” - powiedział Paweł Malak, dyrektor generalny Cisco w Polsce.

Źródło: Cisco
Skomentuj na forum

Logowanie i rejestracja