Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)
Altaro VM Backup 6 dla Hyper-V i VMware - przegląd i instalacja (cz. 1)

Wraz z rozwojem technologii wirtualizacji i wynikającymi z tego zmianami krajobrazu środowisk IT, zmienia się podejście do ochrony danych. Z wirtualizacją przegrało wiele rozwiązań zaprojektowanych z myślą o środowiskach fizycznych. Na rynku pojawiły się nowe rozwiązania, opracowane z myślą o środowiskach wirtualnyc...

Czytaj więcej...

Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security
Czy ufamy chmurze? - Raport Intel Security

Tylko jedna trzecia (34%) osób przebadanych w ramach nowego projektu Intel Security uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury obliczeniowej. Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do ...

Czytaj więcej...

Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!
Altaro VM Backup dla dostawców usług IT!

Altaro Software, dostawca rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych, znany głównie ze swojego flagowego produktu VM Backup, pozwalającego na tworzenie kopii zapasowych maszyn wirtualnych działających w środowisku Microsoft Hyper-V i VMware vSphere, udostępnił portal online, zbudowany specjalnie z myślą o dostawcach us...

Czytaj więcej...

#VeeamON2017 - Rozszerzenie platformy Veeam Availability
#VeeamON2017 - Rozszerzenie platformy Veeam Availability

Firma Veeam Software, w trakcie konferencji VeeamON 2017, poinformowała o rozszerzeniu platformy Veeam ‘Always-On Cloud’ Availability Platform o nowy framework Universal Storage API oraz rozszerzenie ekosystemu partnerów strategicznych.

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2016 roku

Certyfikacja wśród specjalistów z branży IT jest elementem często pożądanym przez pracodawców. By aktywnie uczestniczyć w rynku pracy, należy stale podnosić swoje kwalifikacje. Odpowiednie certyfikaty idąc w parze z posiadanymi i rozwijanymi umiejętnościami oraz determinacja związana ze zdobywaniem wiedzy, niejednok...

Czytaj więcej...

Pięć głównych zasad zarządzania danymi
Pięć głównych zasad zarządzania danymi

Obecnie centralnym elementem każdej działalności biznesowej są dane. Firmy chcą z nich aktywnie korzystać bez względu na miejsce, w którym dane te są przechowywane. W przemówieniu inaugurującym konferencję Commvault GO 2016, Robert Hammer, prezes i dyrektor generalny firmy Commvault, przedstawił pięć podstawowych za...

Czytaj więcej...

Aktualności

Wirtualizacja i cloud computing w polskich firmach

CiscoFirma Cisco przedstawiła wyniki ankiety prezentujące postrzeganie wirtualizacji środowiska informatycznego i przetwarzania „w chmurze” w polskich przedsiębiorstwach. Z przeprowadzonego badania wynika, że polskie przedsiębiorstwa już wdrażają zaawansowane strategie wirtualizacji infrastruktury informatycznej, natomiast Cloud computing jest w przededniu masowych wdrożeń. 

 

Badanie zostało przeprowadzone na niereprezentatywnej grupie ponad sześciuset przedstawicieli działów IT z największych polskich spółek podczas konferencji Cisco EXPO w 2009 roku.  

Wyniki ankiety sugerują, że wirtualizacja jest już stosowana powszechnie w polskich przedsiębiorstwach. Rozwiązania cloud computing zostały natomiast zaakceptowane i wdrożone przez firmy najbardziej innowacyjne. Teraz korzyści z ich wykorzystania są dostrzegane przez wczesnych nabywców, którzy planują wdrożenie działających aplikacji w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Według ponad 50% respondentów w ich firmach wirtualizacja już została wdrożona w ich firmach albo właśnie trwają prace nad jej wdrożeniem. Dalszych 15% ankietowanych planuje wprowadzić wirtualizację w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Znaczyłoby to, że do połowy 2010 roku technologie wirtualizacji będą obecne w dwóch trzecich dużych przedsiębiorstw.

Podstawowym obszarem wirtualizacji w firmach są serwery - aż połowa respondentów uznała, że to właśnie one były najważniejszym zwirtualizowanym zasobem. Innymi, ważnymi obszarami wirtualizacji są: infrastruktura sieciowa (ważna dla 15 % ankietowanych), pamięci masowe (14%) i wirtualny dostęp do aplikacji Windows (12%).

Wśród korzyści wynikających z wirtualizacji respondenci wymieniali przede wszystkim obniżenie całkowitego kosztu posiadania (infrastruktura, zasilanie, chłodzenie) infrastruktury informatycznej oraz pełniejsze wykorzystanie zasobów (odpowiednio – 28 i 26%). Jedna piąta respondentów najbardziej docenia wyższą sprawność funkcjonowania infrastruktury IT, a kolejnych 16% - uproszczenie zarządzania.

Z aplikacji wdrożonych w modelu cloud computing korzysta już 7% ankietowanych firm, jednak aż dwukrotnie więcej (15%) zamierza wdrożyć tego typu rozwiązania w najbliższej przyszłości. Wyniki te wskazują więc na znaczne przyspieszenie tempa popularyzacji tego typu rozwiązań w najbliższym czasie.

W firmach, które już mają wdrożone aplikacje w modelu chmury obliczeniowej, aż 35% używa tej technologii do obsługi poczty elektronicznej. Spotkania i konferencje wirtualne są realizowane w modelu cloud computing u 21% respondentów. W jednej piątej ankietowanych firm w modelu cloud computing jest uruchomione oprogramowanie biznesowe; również u prawie 20 % respondentów w tym samym modelu działa kalendarz firmowy.

„Eksplozja aplikacji internetowych i możliwość oferowania oprogramowania jako usługi spowodowały, że w samym centrum zainteresowania przedsiębiorstw znalazły się technologie umożliwiające dostęp do dowolnej aplikacji z dowolnego urządzenia, w dowolnym miejscu i  o dowolnym czasie. Dla ponad 70% naszych Partnerów i Klientów absolutnie najważniejszą funkcję pełni obecnie łączność sieciowa. Bazując na możliwościach oferowanych przez infrastrukturę sieciową IP, technologie usprawniające pracę centrów przetwarzania danych - takie, jak wirtualizacja czy cloud computing - stopniowo zyskują strategiczne znaczenie” - powiedział Paweł Malak, dyrektor generalny Cisco w Polsce.

Źródło: Cisco
Skomentuj na forum